Apie tai, kad prezervatyvai būtini atsitiktinių lytinių santykių metu, diskutuoti net neverta. Kol kas nėra išrasta patikimesnės apsisaugojimo priemonės nuo neplanuoto nėštumo ir lytiniu keliu plintančių ligų. Vis dėlto, kai santykiai yra ilgalaikiai, abu esate sveiki ir tikri dėl savo ir partnerio ištikimybės, prezervatyvus kartais verta padėti į šalį. Ir ne tik todėl, kad seksas be jų kur kas malonesnis, o artumo pojūtis stipresnis.
Vyrai tikina, kad ypatingų jauninančių galių turi ir jų sperma, bet ar tikėjimas jos nauda nėra gimęs vien iš psichologinių motyvų? Neva negali neturėti vertės tai, iš ko prasideda nauja gyvybė! Tam tikra prasme, jie teisūs – sperma yra beveik kaip kompleksinių papildų kapsulė, nes jos sudėtyje yra daug kalcio, fosforo, lecitino, cholesterolio, baltymų, geležies, vitamino E ir kt. Tiesa, neaišku, kiek šio gėrio pajėgia absorbuotis per makšties sieneles.
Knygos „Tavo oda” (leidykla „Balto“) autorė dr. Yael Adler spermą vadina tikru gamtos stebuklu dėl jos sudėtyje esančių hormonų – testosterono, estrogeno ir kitų neuromediatorių. „Tyrimais nustatyta, kad moterys, kurios lytiškai santykiaudamos nenaudoja apsisaugojimo priemonių, rečiau serga depresija, nes dalis tų hormonų per makšties gleivinę patenka į moters organizmą. Nuo sueities praėjus ilgesniam laikui, depresijos simptomai vėl ima ryškėti“, – rašo ji.
Pasak dr. Yael Adler, šie hormonai palankiai veikia ne tik mūsų nuotaiką, bet ir plaukų augimą, odos išvaizdą ir sveikatą. Tiesa, sunku atskirti tuos hormonus, kuriuos gauname su sperma, nuo tų, kurie natūraliai išsiskiria mūsų organizme per sueitį. Oksitocinas slopina baimes, malšina skausmus, ramina ir stiprina socialinius ryšius. Iš dopamino, endorfinų, serotonimo, prolaktino ir vazopresino suplaktas hormonų kokteilis sukelia laimės ir pilnatvės pojūtį. Adrenalinas paaštrina jusles. O moterų organizme išsiskiriantys estrogenai naikina spuogus, tankina plaukus ir lygina odą.
Ir tai dar ne viskas. „Mokslininkai neseniai pastebėjo, kad visose kūno ląstelėse, ir ypač gausiai spermoje aptinkamas spermidinas padidino juo maitinamų musių, kirminų, mielių, pelių ir žmogaus imuninių ląstelių ilgaamžiškumą, – rašoma knygoje „Tavo oda“. – Sperma ūmai tapo nauju potencialiu jaunystės šaltiniu. Nors spermidino esama ir kviečių gemaluose, citrusiniuose vaisiuose, sojų pupelėse, sūryje bei daugelyje kitų maisto produktų, nuo tol sperma visiems sukasi ant liežuvio kaip senėjimą galbūt stabdanti priemonė.“
Tiesa, mokslininkai iš Oksfordo universiteto teigia, kad sperma yra ne tik grožio ir sveikatos, bet ir ligų šaltinis. Ir kalbame ne tik apie plintančias lytiniu būdu. Vyrų spermoje taip pat buvo aptikta ir ebolos, herpeso, raudonukės, netgi gripo virusų. Kai kurie iš jų gali išgyventi po kelis mėnesius ir būti perduoti lytiniu keliu. Tiesa, neaišku, ar jų kiekis yra pakankamas užkrėsti partnerę.
Kita vertus, tai tik dar kartą patvirtina taisyklę – mylėtis be prezervatyvo verta tik su tuo, kurį gerai pažįsti.