Lietuvos estetinės ginekologijos asociacijos kvietimu Vilniuje viešėjęs akušeris ginekologas dr. Nicolas Berreni, daug metų dirbęs su vėžiu sergančiomis moterimis ir ieškodamas būdų, kaip joms padėti ne tik likti gyvoms, bet ir neprarasti lytinio gyvenimo ir apskritai gyvenimo džiaugsmo, sukūrė ginekologijoje naują kryptį – estetinę ginekologiją. Savo laiku tai buvo tikra revoliucija medicinos moksle, tačiau pripažinimo ši sritis sulaukė ne iš karto. Pats gydytojas teigia, kad jo sukurtos procedūros neturi nieko bendra su estetika.
Šiuo metu dr. N. Berreni yra bendrosios lyties organų rekonstrukcijos mokslinių tyrimų ir inovacijų grupės įkūrėjas ir generalinis sekretorius, Europos estetinės ginekologijos draugijos vyresnysis narys, koordinuoja Nimes universiteto ligoninės mokslinių tyrimų programą ir apsigynė pirmąjį rekonstrukcijos ir pelvi-perinealinės medicinos ir chirurgijos universitetinį laipsnį plastinės medicinos fakultete Monpeljė – Nimes, o simboliškai per Moters dieną Vilniuje vykusioje konferencijoje, skirtoje estetinės ir rekonstrukcinės ginekologijoms aktualijoms, savo patirtimi dalinosi su Lietuvos specialistais.
Daug metų dirbote kaip ginekologas onkologas. Drąsiai galima teigti, kad tai labai sudėtinga medicinos sritis. O štai išgirdus terminą „estetinė ginekologija“ iš karto kyla plastinės chirurgijos asociacija. Tarsi kažkas ne visai rimta, ar ne taip?
Iš tiesų daug metų dirbau ginekologijos ir onkologijos srityje, tačiau būtent šis darbas ir paskatino mane susidomėti estetine ginekologija. Kodėl? Aš nuolat matydavau moteris po vėžio gydymo. Pavyzdžiui, moteris po krūties vėžio. Ji pasveiko. Gydymas baigtas. Tačiau ji turi daug liekamųjų pasekmių, viena iš kurių – makšties gleivinės sausumas, dėl kurio ji nebegali turėti seksualinių santykių, nes tam, kad galėtų prasiskverbti vyriškas organas, makštyje turi būti drėgna.
Natūralu, jeigu moteris gyvena poroje, tai opi problema, turinti didžiulę įtaką jos gyvenimo ir santykių su partneriu kokybei. Tačiau jeigu ji pasiskundžia onkologui, šis sako: „Tai ne mano problema, aš gydau tik vėžį. Jūs likote gyva ir tai nuostabu“. Kas tai moteriai gali padėti? Ji kalbasi su seksologu, tačiau šis taip pat sako, kad negali jai padėti, nes problema ne jos galvoje, o su fiziologija.
Makšties sausumo sindromą galima gydyti moteriškais hormonais – estrogenais. Deja, po vėžio estrogenų terapija negalima, o daugiau jokių priemonių nesiūloma. Kai supratau, kad galiu joms labai paprastai ir greitai padėti, tiesiog negalėjau to nesiimti. Šiandien yra daugybė naujų technologijų, pavyzdžiui, hialurono rūgšties injekcijos. Kodėl gi jomis nepasinaudojus, juolab kad rezultatas yra ilgalaikis – išliekantis nuo 8 iki 12 mėnesių ar dar ilgiau.
Kaip atradote šį metodą?
Viename kongrese, kuriame dalyvavau, buvo pristatytas naujas produktas – hialurono rūgštis. Tačiau jį pristačiusi kompanija teigė nežinanti, ką su juo daryti. Žinodamas, kokią funkciją atlieka hialurono rūgštis, kad ji gali atstatyti audinių tūrį, aš pasakiau: „Duokite man, aš išbandysiu ją su savo pacientėmis“.
Turėjau vieną ilgametę pacientę. Kažkada ją gydžiau nuo nevaisingumo ir ji pagimdė du vaikus. Vėliau ji susirgo krūties vėžiu ir vėl atsidūrė pas mane. Dar po 10 metų, kai jai buvo 45-eri, prasidėjo menopauzė ir ji pas mane atėjo skųsdamasi makšties gleivinės sausumu. Tuo metu kaip tik buvau gavęs hialurono rūgštį ir padariau jai injekciją. Po keturių savaičių ji pas mane pasirodė su plačia šypsena ir pareiškė: „Pagaliau pirmą kartą man tikrai padėjote“. Buvau šoke: kaip ji gali taip sakyti – juk ne kartą ją išgydžiau! Tuomet ji man paaiškino: „Jūs pasirūpinote ne tik mano gyvenimu, kad likčiau gyva, bet ir mano seksualiniu gyvenimu, jo kokybe“. Taigi iš tiesų rezultatas pranoko mano lūkesčius. Aš supratau – moterims tai labai svarbu, todėl privalau tęsti.
Kartu su Monpeljė universitetu (Pietų Prancūzija) ligoninėje pradėjome daryti tyrimus – fiksuoti šių procedūrų rezultatus. Netrukus šiame universitete, o taip pat Paryžiuje, įsteigiau specializaciją – gydytojai apmokomi dirbti su šiais metodais ir gauna šios specializacijos diplomą. Taip pat įsteigiau mokslininkų asociacijas, kurios dirba šioje srityje.
Taigi, kaip sako prancūzai – ieškokite moters?
Iš tiesų, už visus pasiekimus, gerinančius moterų gyvenimo ir seksualinio gyvenimo kokybę, dėkoti reikia moterims. Ieškoti naujų gydymo būdų mane paskatino mano pacientės, su kuriomis susidurdavau savo darbe. Bendraudamas su jomis supratau, kokia svarbi joms seksualinio gyvenimo kokybė.
O ar žinote, kad už kontraceptikų atsiradimą taip pat reikia dėkoti moteriai? Šiandien visi žino, kad kontraceptikus sukūrė garsus mokslininkas endokrinologas Gregory Pincusas. Tačiau štai kaip viskas vyko. Savo laboratorijoje jis iš tiesų dirbo ieškodamas būdų, kaip padėti moterims apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo. Jam pavyko sukurti piliules, tačiau trūko lėšų, kad galėtų tęsti pradėtą darbą.
Savo mokslinio tyrimo rezultatus jis pristatė susitikime su moterimis Londone.
Po susitikimo, jam belaukiant taksi, prie jo privažiavo ir sustojo prabangus automobilis. Jame sėdėjo labai turtinga ir įtakinga moteris, kuri pareiškė, kad susidomėjo šiuo tyrimu ir pasiruošusi sumokėti, kad jis būtų tęsiamas, nes tai, jos manymu, svarbu moterų ateičiai. Taigi kontraceptikai iš tiesų atsirado moters dėka, nes būtent ji sumokėjo už tyrimą šioje srityje.
Kaip Jūs, ne tik kaip gydytojas, bet ir kaip vyras, apibūdintumėte, kas yra moters gyvenimo kokybė?
Yra keli skirtingi lygiai, kuriuos reikia atskirti, – gyvenimo kokybė, lytinio gyvenimo kokybė ir simptomas, pavyzdžiui, skausmas. Skausmas yra skausmas ir jį būtina gydyti. Kai ateina moteris, serganti plokščiąja kerplige, kuri paveikia lytinių organų gleivinę, ji kenčia nuo skausmo kiekvieną dieną, kiekvieną akimirką. Šis simptomas iš tiesų turi didžiulį poveikį jos gyvenimo kokybei. Ir aš, pasitelkdamas į pagalbą naująsias technologijas, galiu jai padėti. Šiuo atveju procedūra nebus skirta nei grožiui, nei seksualiniam gyvenimui, tačiau ji tikrai pakeis tiek moters seksualinio gyvenimo, tiek bendrą gyvenimo kokybę, o taip pat pakels jos savivertę.
Be to, yra puikus pašalinis šio gydymo efektas. Kai mes gydome moteris, teigiamą poveikį pajaučia ir vyrai. Visos procedūros makšties gleivinei turi atjauninantį poveikį – išlyginamos raukšlės, padidėja audinių tūris, jie tampa stangresni, o visa tai suteikia vyrui daugiau pasitenkinimo, kuris per energijos dalinimąsi poroje sugrįžta ir moteriai.
Kalbant apie gerus santykius poroje, jeigu ir liečiamas lytinis gyvenimas, dažniausiai patariama daugiau apie jį kalbėtis. Jūs sakote, kad daug ką gali išspręsti įsikišimas į fiziologiją?
Mūsų mokslinėje organizacijoje, apjungiančioje specialistus iš Prancūzijos, Italijos, Ispanijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, JAV, Kinijos, Maroko ir pan., yra nemažai seksologų. Jie kalba apie tai, kad tam tikrais atvejais negali pasiekti norimo rezultato. Tuomet jiems siūlau patarti moteriai išbandyti estetinę ginekologiją, nes galbūt problema yra fiziologinė. Nesakau, kad šios procedūros gali išspręsti visas poros santykių problemas. Tačiau jeigu nėra rimtų psichologinių problemų, jos gali duoti pradžią mažais žingsniukais judėti į priekį ir keisti savo santykių kokybę.
Aišku, viskas priklauso nuo konkretaus atvejo. Tačiau jeigu lytinio gyvenimo nesklandumai tikrai susiję su fiziologija, 80 proc. atvejų gaunamas geras rezultatas.
Pastaruoju metu vis garsiau kalbama ir apie tai, kad gimdymas nėra toks nekaltas dalykas moters organizmui ir ypač dideles pasekmes jis turi lytiniams organams. Ar tai tiesa?
Australų mokslininkai atliko studiją, kuri apėmė daugiau nei tūkstantį pirmą kartą gimdžiusių moterų. Pasirodė, kad tik 40 proc. šių moterų neturi kokių su gimdymu susijusių simptomų – skausmingi lytiniai santykiai, makšties audinių suglebimas, išsiplėtusi makštis, jos gleivinės sausumas, šlapimo nelaikymas ir pan. 60 proc. moterų šią problemą, t. y. vieną ar kelis minėtus simptomus, turi.
Mat nėštumo ir gimdymo metu keičiasi moters kūno anatomija, be to, lytinių organų būklę labai veikia hormonai, kurie šiuo laikotarpiu taip pat keičiasi. Pavyzdžiui, kodėl po nėštumo atsiranda šlapimo nelaikymas? Gimdoje augantis vaikas spaudžia šlapimo pūslę, šlaplė, kalbant fiziologiškai, nusileidžia, pakeičia savo poziciją ir taip gerai nebeatlieka savo funkcijos – pradeda tekėti lašiukai. Dažnai manoma, kad šlapimo nelaikymas yra su amžiumi susijusi problema. Taip nėra. Tarp mano pacienčių, nepriklausomai nuo amžiaus, šiuo simptomu skundžiasi viena iš keturių moterų.
Kalbant apie amžių – ar įvairūs maisto papildai gali padėti atitolinti menopauzę ar suvaldyti jos simptomus?
Efektyviausias būdas – hormoninis gydymas, kuris labiausiai padeda, kai skiriamas dar neprasidėjus menopauzei. Tačiau hormoninis gydymas negali būti skiriamas visoms moterims, jis turi nemažai kontraindikacijų. Todėl prieš skiriant hormonus moterį būtina labai gerai ištirti – patikrinti jos krūtis, lytinius organus, hormonų lygį kraujyje, ir tik tuomet spręsti, ar verta ir galima jai gerti hormonus. Mat šis gydymas gali paskatinti cistų, mazgelių ir kitų gėrybinių darinių atsiradimą. Bet kuriuo atveju hormoniniam gydymui turi būti indikacijos, hormonų negalima vartoti vien todėl, kad moterys nori ilgiau išlikti jaunesnės.
Preparatus be hormonų galima naudoti kad ir savo nuožiūra. Ar jie padeda? Tai jau priklauso nuo jūsų tikėjimo ir gyvenimo būdo – kaip jūs maitinatės, kiek judate, ar džiaugiatės gyvenimu.
Kaip vertinate, jeigu moteris nori tiesiog pasigražinti savo išorinius lytinius organus?
Aš pats, taikydamas šiuos metodus, pirmiausia galvojau apie simptomus, ir tik vėliau pastebėjau, kad jais galima pasiekti ir estetinį efektą.
Beje, visi ginekologinės rekonstrukcijos metodai atėję iš estetinės chirurgijos. Taigi, nors pati sritis yra nauja, metodai nėra nauji. Mes naudojame tai, kas jau seniai atrasta. Būtent todėl mes kalbame apie estetinę ginekologiją, nors šių procedūrų paskirtis nėra estetika. Kai mes koreguojame vulvą, mažąsias arba didžiąsias lytines lūpas, taip, daroma estetinė jų korekcija, tačiau šios korekcijos rezultatas – funkcijos atstatymas. Mažųjų lytinių lūpų funkcija – nukreipti šlapimą. Jeigu ši funkcija sutrikusi, atsiranda šlapimo nelaikymas. Didžiosios lytinės lūpos uždengia ir apsaugo mažąsias lytines lūpas bei makštį nuo infekcijos. Jeigu audiniai atrofavęsi, mažosios lūpos ir makštis nėra apsaugotos. Taigi mes atkuriame didžiųjų lytinių lūpų tūrį. Tai tarsi estetinė procedūra, bet ji turi funkcinę paskirtį.
Kita vertus, kodėl ši kūno dalis negali būti tobulinama? Mes tobuliname veidą, kitas kūno dalis, bet genitalijos yra tabu. Kodėl?
Ką galite atsakyti teigiantiems, kad kištis į gamtą negalima ir net pavojinga?
Galima teigti, kad viskas šiame gyvenime yra pavojinga. Natūraliausia būtų nieko nedaryti. Pavyzdžiui, po gimdymo jūs jaučiate nuolatinį skausmą. Ar tai natūralu? Ar turi taip būti? Ar tikrai neturime teisės padėti turėdami tam įrankius?
Kontraversiškai vertinamos bet kokios naujos technologijos ar gydymo metodai. Kai atsirado kontraceptikai, kilo didžiulis triukšmas, ypač tarp bažnyčios šalininkų. Esą tai nenatūralu. Lygiai taip pat buvo vertinama sterilizacijos procedūra, jeigu moteris išreikšdavo valią, kad daugiau nenori turėti vaikų, bet nori mėgautis lytiniais santykiais. Tačiau ar tikrai natūralu gimdyti labai daug vaikų?
Dabar tą patį etapą praeina estetinė ginekologija. Reikia laiko, kad pasaulis šią sritį priimtų kaip būtiną dalyką. Kita vertus, jeigu procedūra turi teigiamą poveikį moters gyvenimo kokybei ir jos savijautai, kodėl negalima jos daryti? Pavyzdžiui, šiandien lyties keitimo metodas jau tapo labai išvystytas. Tai juk irgi nenatūralu, bet daroma?
Aš pats šias procedūras atlieku jau dešimt metų ir pastebiu, kad visame pasaulyje jomis domisi vis daugiau gydytojų. Ir dažniausiai tai moterys. Taip pat daugėja gydytojų, parengtų dirbti su šiomis technologijomis, o pačiomis procedūromis taip pat domisi vis daugiau pacienčių. Šiandien aš turiu po 4-6 genitalijų atkūrimo procedūrų norinčias pacientes per dieną. Prieš penkerius metus turėdavau po vieną tokią pacientę per savaitę.
Kokios procedūros atliekamos dažniausiai?
Turime daugybę įrankių ir galimybių. Jeigu moterį viskas tenkina, nieko daryti ir nereikia. Kitas dalykas, kai moteris turi du ar tris simptomus vienu metu. Pavyzdžiui, suglebę makšties audiniai, gleivinės sausumas ir skausmas lytinių santykių metu. Tokiu atveju pasirenkame svarbiausią problemą, kuri labiausiai lemia jos gyvenimo kokybę, ir siūlome vieną iš technikų – hialurono rūgšties, botulino toksino, PRP injekcijas arba lazerį. Viskas priklauso nuo moters galimybių mokėti, kadangi kiekvienas metodas turi savo kainą, tačiau tą pačią problemą galima spręsti keliais būdais.
Ar yra šalių, kuriose estetinės ginekologijos procedūros kompensuojamos?
Valstybė nusprendžia kompensuoti gydymą, kai yra atlikta pakankamai klinikinių tyrimų ir surinkta įrodymų apie jo efektyvumą. Kad būtų įmanoma atlikti mokslines studijas, stebėti pacientes, fiksuoti jų simptomus ir pan., turi būti atliekama pakankamai procedūrų, t. y. reikia turėti pakankamai medžiagos šiems tyrimams.
Visgi Prancūzijoje estetinės ginekologijos procedūros nuo 60 iki 70 proc. kompensuojamos moterims po vėžio gydymo. Procedūrų kompensavimas po vėžio skinasi kelią ir Šveicarijoje bei Ispanijoje.
Taip pat Prancūzijoje šios procedūros dalinai kompensuojamos menopauzę patiriančioms moterims, jeigu dėl jų sveikatos būklės joms negalima skirti pakaitinės hormonų terapijos. Tai ypač aktualu, nes mūsų šalyje dviem moterims iš trijų, bijant pasekmių, nutraukiamas hormoninis gydymas po dvejų metų, o tuomet joms sugrįžta visi menopauzės simptomai – taip pat ir makšties gleivinės sausumas.