Pasaulyje sparčiai populiarėjančios virtualios treniruotės itin parankios nuolat skubančiam miestiečiui

Jei gebame virtualiai draugauti, bendrauti, pramogauti ir net mylėtis, kodėl negalėtume taip ir sportuoti? Beje, neapsirikite – virtualiosios treniruotės neturi nieko bendra su tais kompiuteriniais sporto žaidimais, kuriuos žaidžiant juda tik pelę laikanti ranka.

Kaip ir dauguma X kartos atstovų, į virtualius realybės pakaitalus žvelgiu kiek skeptiškai, todėl išgirdusi iš sūnaus, kad jo lankomame sporto klube galima išbandyti virtualiąsias treniruotes, iš pradžių tik abejodama kryptelėjau antakį. Vis dėlto aš nebūčiau aš, jei nesiryžčiau naujiems potyriams.


Ir visa tai – man?


Nusprendusi pasinaudoti pirmos nemokamos treniruotės teise, užsuku į vieną iš šešių sostinėje įsikūrusių tinklo „Lemon Gym“ sporto klubų. Kodėl būtent šio tinklo? Nes kol kas jame vieninteliame Lietuvoje siūloma virtualiųjų treniruočių programa.


Sąmoningai pasirenku ankstyvą popietę – žinau, kad dauguma sporto klubų tokiu metu būna apytuščiai. Ir tikrai – virtualiųjų treniruočių salėje nėra nė vieno žmogaus. Kad ši salė kiek kitokia nei įprasta, išduoda ant vienos sienos kabantis didžiulis ekranas ir nedidelis ekranėlis – ant kitos. Administratorė gana greitai apmoko mane, kaip naudotis programa. Iš meniu galiu rinktis treniruotes pagal įvairius parametrus – trenerius, trukmę, intensyvumą, pobūdį, sudėtingumą. Treniruočių yra daugiau kaip 600: intervalinės, kardiotreniruotės, pilatesas, jėgos pratimai įvairioms kūno dalims su savo svoriu, svarmenimis arba dėžėmis, aerobika, boksas, zumba, joga, treniruotės su baleto bei kovos menų elementais, balanso, netgi – kvėpavimo pratimai, tad iš pradžių net susisuka galva.



Iš sporto klubo „Lemon Gym“ archyvo



Treniruočių trukmė – 10–90 minučių. Kadangi į sporto klubą užsukau po 3 mėnesių pertraukos, nutariu labai nerizikuoti, tad pasirenku 22 minučių trukmės jėgos ir jogos derinį. Lange užsidega visa reikiama informacija – kas treniruotę ves, kokių priemonių jai reikės. Salės kampe susirandu kilimėlį, nusiaunu sportinius batelius ir įsitaisau prieš ekraną. Po kelių minučių su manimi jau sveikinasi žavi virtuali trenerė, supama 4 dalyvių. Kalba angliškai.


Prisipažinsiu – suprantu ne viską. Aišku, galima judesius kartoti ją stebint, bet jei nori matyti ne tik ją, bet ir save veidrodyje (juk trenerė, kad ir kokia supratinga atrodytų, nepasakys, ar tinkamu kampu esu išlenkusi nugarą), treniruotės ritmas lėtėja. Kita vertus, tai natūralu – bandant naujus dalykus, niekada nepavyksta viską iškart padaryti 100 procentų.


Po treniruotės jaučiuosi tik lengvai prasitampiusi, tad nutariu išbandyti ką nors rimtesnio. Grįžusi prie ekrano, išsirenku 18 minučių trukmės variantą, skirtą pilvo presui stiprinti. Man patinka, kad beveik kiekvienos treniruotės filmuotoje medžiagoje greta tobulo, niekada nepavargstančio ir plačiai besišypsančio trenerio yra ir vienas kitas ne itin pažengęs dalyvis. Jie daro palengvintą kiekvieno pratimo variantą ir išvaduoja nuo kompleksų, jei nespėji darbuotis taip greitai ir taip gerai, kaip reikėtų.


Dar labiau man patinka, kad šįsyk pagrindinė trenerė yra mergina, o „lūzerio“ vaidmenį atlieka vyras. Jis atrodo gana sportiškas ir raumeningas, bet dejuoja, dūsauja ir pavargęs gulinėja taip nuoširdžiai ir įtikinamai, kad negali nesišypsoti ir kartu nesimėgauti savo pranašumu. Šįsyk spėti su trenere sekasi visai neblogai, mat daugumą pratimų jau moku – porą metų lankiau realias funkcines treniruotes. Tikiuosi, kad viską darau taisyklingai – salės veidrodis nesiekia grindų, tad, gulėdama ant kilimėlio, savęs jame nematau. Treniruotė prabėga gana greitai ir atrodo visai nesudėtinga. Net kyla šiokių tokių abejonių dėl jos veiksmingumo. Tik kitą dieną suprantu, kad abejonės nepagrįstos – nors treniruotė vadinama virtualia, pilvo ir šoninių juosmens raumenų skausmas buvo gana realus ir neapleido beveik savaitę. Per vasarą tinginiavę raumenys akivaizdžiai priminė, kad yra pasiilgę darbo.


Virtualiosios ar grupinės?


Virtualiosios treniruotės naujovė yra tik Lietuvoje. Pasaulyje jos sparčiai populiarėja kaip tobulai tinkamos nuolat skubančiam ir pasirinkimo laisvę norinčiam turėti aktyviam miesto žmogui, jos vis dažniau keičia ką tik ant bangos buvusias grupines trenerių vedamas funkcines treniruotes.


„Iš pradžių ir mes jautėme šiokį tokį spaudimą daryti grupines treniruotes, bet norėjome būti išskirtiniai, – sako „Lemon Gym“ sporto programų vadovė Neringa Jermalaitė. – Laikėmės savo pradinės vizijos – sukurti šiuolaikišką sporto klubų tinklą ir kad abonementų kaina būtų įkandama visiems: nuo moksleivių iki senjorų. Jei reikėtų samdyti daug trenerių, tai pasiekti būtų gana sunku. Be to, norėjome, kad tai būtų dinamiškas miesto klubas, kad žmonėms nereikėtų derintis prie treniruočių tvarkaraščių grafiko, iš anksto prisiregistruoti ir nervintis, kad, užstrigę spūstyje, nespės. Pas mus galite ateiti, kai jums patogu, ir sportuoti tiek, kiek norisi.“ Reikia pripažinti, kad ši vizija buvo gana sėkmingai įgyvendinta – mėnesiniai abonementai čia kainuoja vos 15–25 eurų, o šviesios, jaukios salės, tvarkingi persirengimo kambariai ir dušai tikrai niekuo neprimena tų pusrūsių, į kuriuos įprastai renkasi mėgėjai pumpuoti raumenis.

Modernių, naujų treniruoklių sporto salėse netrūksta, tik štai ne visi šiais laikais nori darbuotis vien su įranga.



Iš sporto klubo „Lemon Gym“ archyvo



Sportuoti dabar einama ne vien siekiant auginti raumenis ar deginti kalorijas, bet ir didinti savo funkcinį pajėgumą: kūno lankstumą, jėgą, ištvermę, stiprinti giliuosius raumenis ir pan. Be to, galvoti pačiam, kokį pratimą po kurio, kiek kartų ir kiek laiko reikėtų atlikti, – papildomas vargas. Virtualios treniruotės yra tai, kas gali patenkinti įvairius žmonių poreikius nedidinant abonemento kainos. „Įsigijome absoliutaus šios srities lyderio „Wexer Virtual“ treniruočių platformą, nes ji suteikia galimybę sportuoti kartu su žymiausiais pasaulio treneriais, – teigia N. Jermalaitė. – Programa apima tiek skirtingų treniruočių, kad net mankštindamiesi kasdien visus metus visų neišbandytumėte. Negana to, ji vis atnaujinama – atgyvenusios treniruotės keičiamos pačiomis naujausiomis ir populiariausiomis. Šiuo metu tarp mėgstamiausiųjų yra programa „BeachBody“, programos „Insanity“ įkūrėjo Shaun T aukšto intensyvumo 25 minučių trukmės treniruotė T25, jėgos ir zumbos derinys „Strong by Zumba“ ir kt. Dauguma trenerių derina skirtingus sporto būdus: jogą ir jėgos pratimus, pilatesą ir baletą, kovos menus ir kardiotreniruotes ir t. t. Prieš pasiūlydami pratimų kompleksą visi treneriai jį išbando realiai – 60 dienų praktikuojasi su grupe žmonių, stebi jų savijautą, vertina rezultatus, programą papildo ir koreguoja, iki ši patenkina lūkesčius. Štai kodėl net ir gana trumpų treniruočių efektas yra toks puikus. Yra ir lietuvių sukurtų. Tiesa, treneriai irgi kalba angliškai, mat programa yra tarptautinė.“


Viename iš „Lemon Gym“ sporto klubų vakarais jau vyksta ir grupinės treniruotės su treneriu, bet, pasak Neringos, negali sakyti, kad jos nukonkuravo virtualiąsias. „Grupinės patogios tuo, kad žmogų stebi treneris, šis moko, kaip taisyklingai atlikti vieną ar kitą pratimą. Jos taip pat tinka tiems, kurie linkę patinginiauti ir mėgsta būti nuolat skatinami, – sako ji. – Tačiau jums gali netikti laikas, nepatikti treneris, pratimų pobūdis, intensyvumas, trukmė.


Grupinėje treniruotėje turi daryti tai, ką daro visi. Virtuali treniruotė suteikia kur kas didesnę laisvę rinktis – tiek laiką, tiek trenerį, tiek trukmę, tiek intensyvumą. Jei kas nors nepatinka, galima bet kada nutraukti ir pereiti prie kitos.“

Tiesa, galimybė rinktis irgi nėra absoliuti. Man pasisekė, kad tądien salėje nebuvo kitų žmonių, o ką daryti, jei atėjusi sportuoti jau randi kitą ar kitus nusiteikusiusiuos pasimankštinti? Neringa sako, kad iki šiol dėl to problemų nėra kilę – vėliau atėjusieji prisijungia prie treniruotės arba, laukdami savo laiko, padaro apšilimą bendroje sporto salėje. Kartais keli žmonės susitaria, ką daryti. Vis dėlto iki pietų galimybė rasti laisvą salę yra ne tokia jau maža. Kas kita – po pietų. Jei nesinori netikėtumų, galima ateiti į numatytas virtualiąsias treniruotes – kiekvieną dieną jų vyksta apie 10, o sąrašą galima rasti klubo internetiniame puslapyje. Kadangi į tokią treniruotę dažniausiai susirenka iki 5 žmonių, pakeisti planą nesunku – jei visi nutaria vietoj pilateso pabandyti jogą, laisvai gali tai padaryti. Šiuo metu virtualiosiomis treniruotėmis naudojasi apie 15 proc. visų „Lemon Gym“ lankytojų.


Ir moksleiviams, ir senjorams


„Iš pradžių ir pati labai skeptiškai žiūrėjau į šias treniruotes, bet išbandžiusi jas Latvijoje susidomėjau, – prisipažįsta N. Jermalaitė. – Prieš 1,5 metų, kai atvežėme šią idėją į Lietuvą, pirmieji lankytojai buvo gana nedrąsūs, nežinojo, kaip naudotis programa, tačiau dabar jų vis daugėja. Ir beje, pastebime, kad tarp jų yra nemažai brandesnio amžiaus žmonių. Paplitusi nuomonė, kad jie išmaniosiomis technologijomis nelabai moka naudotis, bet mūsų sistema tokia aiški, paprasta ir lengvai valdoma, kad užteka vos vieną kartą parodyti, kaip viskas veikia. Tiesa, esu pastebėjusi, kad brandesnio amžiaus žmonės yra pastovesni – jie išsirenka vieną ar dvi mėgstamas treniruotes eina tik į jas. Jaunesni linkę išbandyti daugiau įvairių variantų.“


N. Jermalaitė sutinka, kad virtualiąsias treniruotes geriau rinktis tiems, kurie jau moka taisyklingai atlikti bazinius pratimus ir yra sportavę su treneriais. Administratorė tuos, kurie pirmąsyk užsuka į sporto klubą, noriai supažindina su aplinka, taisyklėmis, pamoko naudotis programa, bet parodyti, kaip taisyklingai atlikti pritūpimą, atsispaudimą ar kelti svarmenį, gali tik treneris. Žinoma, galima pagauti jį salėje ir pasitikslinti vieną kitą rūpimą detalę, bet tikėtis, kad jis išmokys visko nuo A iki Z, neverta. Idealus variantas pradedantiesiems būtų užsisakyti kelias (2 ar 3 valandos trukmės) individualias treniruotes, kad treneris pamokytų svarbiausių funkcinių pratimų. Galima to pramokti ir grupinėse treniruotėse.


Bet kurią iš treniruočių programų galima nusipirkti ir tiesiai iš tiekėjo – parsisiųsti namo ir mankštintis savarankiškai, tačiau, pasak Neringos (ji ne vieną programą yra taip išbandžiusi), tai turi savų trūkumų. Tarkim, 60 dienų trukmės programa „Insanity“ kainuoja 80–90 eurų, taigi atsieina ne ką pigiau, nei sportuojant salėje. Be to, tuos 2 mėnesius nuolat darai tuos pačius pratimus, tad netrukus tai virsta rutina, ima stigti įvairovės. Ne paslaptis ir tai, kad mankštintis savarankiškai namie paprastai yra sunkiau prisiversti.


Kodėl verta?



Iš sporto klubo „Lemon Gym“ archyvo


Komentuoja Neringa Jermalaitė


  • Norimą treniruotę galima rinktis iš daugiau kaip 600 variantų.
  • Galite ateiti bet kada ir sportuoti tiek, kiek norisi.
  • Patogu susikurti savo treniruotės planą iš kelių skirtingų dalių.
  • Per trumpą laiką pavyksta pasiekti gerų rezultatų.
  • Galite išbandyti naujausias sporto rūšis ir geriausius pasaulio trenerius.
  • Galite pasirinkti jums priimtiną lygį, trukmę ir intensyvumą.
  • Sportuojate individualiai arba mažoje grupėje.
  • Jei atsibodo, galite tiesiog išeiti ir niekas dėl to neįsižeis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis