Kaip teisingai stiprintis ir rečiau sirgti, pataria šeimos gydytoja Jurgita Šukevičienė, besispecializuojanti individualizuotoje medicinoje, kur ypač didelis dėmesys tekiamas paciento hormoninei ir nervų sistemai.
Kokios yra dažniausiai pasitaikačios šaltojo sezono ligos?
Lietuvoje, kur turime visus keturis metų sezonus, atvėsus orams dažniausiai pasitaikančios – virusinės arba kitiaip dar liaudiškai vadinamos peršalimo ligos yra: rinitas – pasireiškiantis sloga, faringitas – gerklės skausmas, kosulys, bronchitas, pasireiškiantis kosuliu. Šių ligų lydintys požymiai: bendras silpnumas, galvos, raumenų skausmas, subfebrili temperatūra pakyla iki 38C . Retesniais atvejais pasireiškia bakterinės infekcijos, tokios kaip tonzilitas (pūlinga angina) ar plaučių uždegimas.
Didžiausi mitai apie imunitetą?
Didžiausias mitas vyraujantis mūsų visuomenėje yra nuomonė, kad bet koks susirgimas rodo silpną žmogaus imunitetą, ir kad visiems be išimties reikia jį stiprinti.
Silpną imunitetą rodo dažni sirgimai. Suaugusiems ir vaikams nuo 5 metų – daugiau kaip 4 kartai per metus, vaikams iki 5 metų – 6 kartai per metus, užsitęsęs sveikimas, trunkantis 2 savaites ir daugiau, įvairios lėtinės infekcijos, tokios kaip – lėtinė sloga, lėtinis faringitas, lėtinis bronchitas, otitas. Pas žmones sergančius pvz. diabetu ar mažakraujyste, imunitetas taip pat būna silpnesnis.
Tačiau dauguma žmonių turi gerą imunitetą ir specialiai jo stiprinti nereikia.
Kokias klaidas daro pacientai stiprindami imunitetą?
Pirmiausia kiekvienam pacientui reikėtų apsilankyti pas savo šeimos gydytoją, kuris įvertintų jo imuniteto būklę, atliktų kraujo tyrimus ir individualiai sudarytų planą, kaip jį stiprinti, jei to išties reikia. Pavyzdžiui šiuo metu savo praktikoje labai dažnai susiduriu su tokia problema kaip mažakraujystė – geležies trūkumas arba susilpnėjusi skydliaukės veikla, antinkščių nuovargis. Tokia būklė silpnina bendrą imunitetą ir tokiems pacientams tradiciniai liaudies patarimai jau nepadės, bet reikės specifinio gydymo.
Yra tokių ligų, kaip pavyzdžiui egzema, alerginė bronchinė astma, kurių metu imunitetas būna labai aktyvus ir papildomas jo stiprinimas gali net pakenkti.
Norėčiau atkreipti dėmesį, kad jau susirgus imuniteto stiprinimas taip pat nepadės. Pirmiausia reikia išsveikti, išgulėti ligą, o ne dideliais kiekiais gerti vitaminus, papildus ir tikėtis, kad jie suveiks.
Kokias priemones rinktis?
Kaip jau minėjau, pirmiausia reikėtų žmogui apsilankyti pas savo šeimos gydytoją ir išsiaiškinti ar imuninetą reikia stiprinti. Bet kokie cheminiai preparatai turėtų būti naudojami tik gydytojui paskyrus, ypač geriami.
Saugiausia naudoti priemones išoriškai ir inhaliacijas. Natūralios priemonės yra saugesnės ir tinka visiems.
Kokie būtų jūsų penki patarimai kaip natūraliai stiprinti imunitetą vaikams ir suaugusiems?
Patarčiau:
- Rūpintis svo sveikata ne tik atėjus rudeniui, bet visus metus: reguliariai sportuoti ar daug judėti, pakankamai laiko praleisti gryname ore, saulėje, nes jos spinduliai - pats geriausias vitamino D šaltinis.
- Susireguliuoti darbo ir poilsio rėžimą.
- Prisiminti, kad miego metu yra atstatomas organizmas, stiprinamas imunitetas. Užsitesęs nuovargis, įtampa, ilgos darbo valandos, vaikams nauja pradžia darželyje ar mokykloje - kelia hormono kortizolio kiekį, kuris silpnina imunitetą.
- Taisyklinga mityba, kurioje gausu daržovių ir vaisių.
- Jei jaučiame, kad nepavyksta laikytisi tokio rėžimo, prasidėjus peršalimo ligų sezonui, pasitelkti eterinių aliejų mišinius inhaliacijoms ar išoriniam naudojimui. Tinka mišiniai imunitetui, taip pat nervų sistemos, miego reguliavimui.
Kaip veikia eterinių aliejų mišiniai?
Gydytojai J. Šukevičienei apie natūralių priemonių, tokių kaip inhaliacijos ar eterinių aliejų naudojimas pritaria ir „You&Oil” įkūrėja Birutė Nastaravičiūtė.
Pasak jos eterinis aliejus turi polivalentinį poveikį – stiprina veikimą, mažina šalutinį poveikį – neišbalansuoja imuninės sistemos, o ją stiprina. Įkvėpus eterinis aliejus pasiekia smegenis per 22 sekundes. Patepus vietiškai per 2 min. bus kraujotakoje, per 20 min. pasieks kiekvieną organizmo ląstelę, o konkrečiai problematikai sukurti sinergetiniai mišiniai veiks tiesiogiai negalavimą ( pvz.: „Gerklė“, „Imunitetas“ ir t.t ). Oda turi riebalinį sluoksnį, todėl eterinis aliejus greitai prasiskverbia į poodinį sluoksnį, į audinį, skystį, limfą ir kraują. Su krauju išnešiojamas po visą kūną, paveikia centrines funkcijas.