Apie tai ir kalbamės su Linda Patkovska, kompanijos „Herbalife Nutrition“ kūno rengybos eksperte.
Kaip sportas įžengė į jūsų gyvenimą?
Sportu rimčiau susidomėjau prieš 17 metų, ieškodama išeities iš tuomečių problemų. Mano ūgis – 176 cm, bet pagimdžiusi dukterį svėriau tik 54 kg. Galėjau valgyti nors 24 valandas per parą – svoris nedidėjo. Taip atsidūriau sporto salėje. Intensyvus darbas su asmeniniu treneriu, įvairūs baltymų kokteiliai palyginti greitai pradėjo keisti mano kūno linijas. Sportas tapo mano kasdienybe.
Vėliau, jau persikėlus gyventi į Londoną, internete akis užkliuvo už amerikiečių kūno rengybos programos, kurios esmė – įvairūs pratimai, atliekami per 20 minučių. Nusijuokiau – kokia lengva programa, ypač man, dirbančiai su sunkiais svarmenimis ir sudėtingais įrenginiais. Pabandžiusi supratau, kad klydau. Pratimams atlikti prireikė dviejų valandų, o kitą dieną neįstengiau nei pakilti nuo kėdės, nei lipti laiptais. Tai mane užkabino. Pradėjau daug skaityti, domėtis, kaip sudėtas žmogus, kaip jis juda, kaip dirba raumenys.
Kas jus įkvėpė tapti kūno rengybos trenere?
Viskas prasidėjo, kai apsigyvenau Italijoje. Vedžiau sporto treniruotes merginoms, bet tai buvo tik hobis. Vieną naktį prabudau ir pradėjau mąstyti: Linda, tu rūpiniesi verslu, steigi įmonę, mezgi prekybinius ryšius, nors tavo gyvenimas – tai kūno rengyba. Pasiryžau eiti paskui savo svajonę. Kibau į mokslus. Kelerius metus iki išnaktų sėdėjau prie vadovėlių: vienoje stalo pusėje – italų literatūra, kitoje – anglų. Gavau italų asmeninio trenerio diplomą ir amerikiečių Nacionalinės kūno rengybos asociacijos sertifikatą. Tai tapo pagrindu. Bet žinių niekada nebūna per daug. Tęsiau mokslus įvairiuose kursuose, studijavau skirtingų treniruočių specifiką. Tebesimokau ir šiandien.
Dabar dviejuose Rygos sporto centruose dirbu asmenine trenere. Taip pat aktyviai užsiimu kūno rengyba, tai man teikia didžiausią pasitenkinimą. Atstovaudama Italijai kaip nacionalinė IFBB (Federation of Bodybuilding and Fitness) bikinio fitneso atletė, nuolat dalyvauju įvairiuose tarptautiniuose turnyruose. Nuo praėjusių metų esu „Herbalife Nutrition“ kūno rengybos ekspertė.
Rudenį daugelis iš mūsų grįžta į sporto salę, treniruotės ir patalpoje, ir po atviru dangumi tampa intensyvesnės. Į ką patartumėte atkreipti dėmesį šiuo metų laiku?
Vasarą mes norime atsipalaiduoti, dažniau lankomės vakarėliuose, neatsisakome ledų ir kitų kaloringų skanėstų. O dabar daugelio atostogos jau baigtos, grįžome į darbus ir įprastas dienotvarkes. Rudenį paprasčiau įsiklausyti į savo kūno poreikius ir į juos atsižvelgti. Svarbu ir tai, kad sportas skatina laimės hormonų gamybą. O juk kai dienos apniukusios, saulė pasirodo tik protarpiais, mūsų organizmas jų išskiria mažiau. Lieka treniruotės – po jų mūsų savijauta tampa daug geresnė.
Ruduo ypač tinka treniruotėms po atviru dangumi. Vasarą karštis tankina širdies dūžius, kvėpavimą, pila prakaitas, turime atidžiai stebėti organizmo reakcijas, kad sau nepakenktume. Žiemą sunku išlaikyti normalią kūno temperatūrą, pritaikyti tinkamą aprangą. O rudens orai tiesiog kviečia į lauką, skubėkime jais pasinaudoti.
Ką turi žinoti pradedantieji?
Svarbiausia – neskubėti, turėti kantrybės. Įspūdingi rezultatai bus, bet ne iš karto. Reikia išmokti taisyklingai treniruotis, tik tada didinti greitį, intensyvumą ir panašiai. Taigi pirmoji taisyklė – geriau mažiau, bet taisyklingai. Niekada nesportavusiam žmogui nesiūlau skubėti į treniruoklių salę. Iš karto imtis svarmenų, štangų kilojimo pavojinga, kūnas tam nepasirengęs. Reikia pradėti nuo paprastų judesių, darbo su savo kūno svoriu.
Jei ketinate dirbti su treneriu – pradedantiesiems tai labai patarčiau, – pasidomėkite jo kvalifikacija, bendravimo gebėjimais, nesivaržykite paprašyti parodyti sertifikatus. Į socialinius tinklus pridėta galybė gražių, treniruotų kūnų nuotraukų, reklamuojamos asmeninės treniruotės, bet tai tikrai nereiškia, kad jas siūlo profesionalai.
Jeigu nėra galimybės dirbti su asmeniniu treneriu, rinkitės treniruotes internetu. Tik skaitydami aprašus, žiūrėdami vaizdo įrašus kreipkite dėmesį į detales. Pavyzdžiui, į tai, koks yra pritūpimo kampas. Pas mane dažnai ateina žmonių, negalinčių taisyklingai pritūpti. Paaiškini visiškai nedidelį niuansą – pradėti judesį nuo klubų, o ne nuo kelių, – ir viskas pavyksta.
Kokie būtų jūsų patarimai tiems, kurie būtent dabar, rudenį, nusprendė rūpintis savo kūno linijomis ir mažinti svorį? Kiek svarbi reguliari mityba sportuojant?
Kūno svoriui didžiausią įtaką turi tai, ką valgome. Subalansuotos mitybos indėlis – 80 proc., fizinio aktyvumo – tik 20 proc. Visada sakau: nori sulieknėti – valgyk. Badauti negalima. Tačiau valgyti reikia taisyklingai ir reguliariai. Kaip automobilis be degalų, taip ir organizmas negali judėti be maisto teikiamos energijos. O sportas žengia koja kojon su mityba.
Jei kalbėtume apie mitybos ir sporto derinimą, pirmoji taisyklė – nesportuoti alkanam. Kartais matau, kad ateina žmogus į treniruotę, bet po dešimties minučių jo veidas išblykšta, akys apsiblausia. Treniruotis toliau nėra jėgų. Paaiškėja, kad jis atėjo alkanas, ką nors į skrandį įsimetęs gal prieš 3–4 valandas. Taip elgtis pavojinga, galima net nualpti.
Tinkamiausias laikas pasistiprinti – pusantros valandos iki treniruotės. Žinoma, tai turi būti ne bet kas tiesiog alkiui numalšinti, o sveikas, subalansuotas maistas.
O kaip sportuojant tinkamai vartoti baltymus? Apskritai kodėl tai naudinga mūsų organizmui?
Norint padidinti raumenų masę, vien sportuoti nepakanka. Raumenis reikia ir tinkamai maitinti. Pagrindinė jų statybinė medžiaga – baltymai. Mažai judančiam žmogui per dieną reikia 1,2 g baltymų kiekvienam kūno kilogramui, saikingai sportuojančiam – 2 g, o tiems, kurie treniruojasi intensyviai, – tai jau individualus, nuo daugelio parametrų priklausantis, rodiklis. Tarkim, jei jūs sveriate 50 kg ir pradedate sportuoti, kasdien turėtumėte suvartoti 100 g baltymų.
Baltymingas maistas ypač svarbu po treniruotės, jo reikia raumenims atsinaujinti. „Herbalife Nutrition“ baltyminis kokteilis „Formulė 1“ – puikus pasirinkimas. Jis ypač patogus, kai neturite laiko skaičiuoti, domėtis, kiek kuriame produkte yra baltymų. Kiekviena šio kokteilio porcija – tai optimalus ne tik baltymų, bet ir visų kitų organizmui būtinų maistingųjų medžiagų, vitaminų ir mineralų kiekis.
Man pačiai labai patinka baltyminiu kokteiliu „Formulė 1“ pradėti dieną. Tokie pusryčiai tarsi užkuria kūną po miego valandų. Atrodytų, naktį tik miegame, o iš tikrųjų mūsų visi organai dirba – plaka širdis, kvėpuojame ir t. t. Rytą prabundame išnaudoję visą energiją, ištroškę ir alkani. Porcija „Formulės 1“ – ir vėl esame žvalūs, energingi, pasirengę naujiems iššūkiams. O kur dar jo skonis!
Pats naujausias, bananų kremas, mane apskritai veda iš proto.
Beje, ir bananų kremo, ir visų kitų skonių kokteilių „Formulė 1“ pagrindas – sojų baltymai, tad nėra nei gliuteno, nei laktozės. Tai svarbu žinoti tiems, kurių organizmas netoleruoja šių medžiagų.
Daugiau informacijos galite rasti apsilankę http://herbalife.lt
Užsakymo nr.: PT_51033