„Dėl jaunystėje patirtos nosies traumos jaučiau nuolatinį diskomfortą, – prisimena 42-jų vyras. – Užsikimšusi nosis, sunkus kvėpavimas, nekokybiškas miegas, knarkimas – visa tai mane lydėjo ne vieną dešimtmetį.“ Šie nepatogumai bei žmonos raginimai daugiau nebekentėti, galiausiai paskatino Aleksandrą operuotis. Priimant atsakingą sprendimą, pažįstamas vietinis gydytojas patarė vyrui kreiptis į savo srities profesionalą – garsų Lietuvos chirurgą otorinolaringologą Giedrių Gylį.
Net iš Kaliningrado srities į Lietuvą gydytis atvykęs Aleksandras neslepia džiaugsmo, kad pateko į tikro profesionalo rankas. „Rekomendacija man buvo labai svarbi“, – tikina vyras. Juk nosis – labiausiai pastebima veido dalis, tad bet kokios komplikacijos būtų labai lengvai pastebimos. „Operacijos metu padarius klaidą kyla grėsmė pažeisti regą ar uoslę, sukelti infekciją, palikti randus, todėl gerai jas atlikti geba tik patyrę chirurgai. Ką jau kalbėti apie galutinį estetinį vaizdą“, – galimas operacijos grėsmes pristato Aleksandrą Kaune priėmęs Giedrius Gylys.
Po pirmos konsultacijos bei apžiūros Estetinės chirurgijos centre Aleksandras gavo visapusišką savo būklės įvertinimą. Problemų sprendimui gydytojas pasiūlė nosies pertvaros operaciją, o pacientas nedvejodamas sutiko operuotis.
„Aleksandras skundėsi kreivos nosies pertvaros sukeliamais nemaloniais pojūčiais, – pasakoja jis. – Deja, alternatyvių nechirurginių gydymo būdų šioms problemoms išspręsti nėra. Jie tik atideda gydymo laiką ateičiai, tačiau problemos neišsprendžia. Įvairūs homeopatiniai preparatai ar kitokios priemonės pertvaros iškrypimo ar netaisyklingo nosikaulių suaugimo neišgydo“, – pasakoja per metus ne vieną dešimtį panašių operacijų atliekantis gydytojas. Operacijos metu gydytojas G.Gylys pacientui ištiesino nosies pertvarą, taip išspręsdamas ne tik funkcines problemas, bet ir pagražindamas nosies išorę.
Po operacijos praėjus daugiau nei pusmečiui, Aleksandras vėl gali džiaugtis visaverčiu gyvenimu. „Prisiminiau, ką reiškia kvėpuoti abejomis nosies šnervėmis, gerai išsimiegoti ir užuosti visus kvapus“, – šypsosi vyras. „Anksčiau draugai juokaudavo, kad aš sergu sloga ištisus metus. Ne visi žinojo, kad dėl užsikimšusios nosies pakitęs balsas – tai ne mažiausia problema, su kuria aš turiu gyventi“. Nors pooperacinis laikotarpis nebuvo toks lengvas, kaip galėjo tikėtis: savaitę laiko nosis buvo patinusi, veidą „puošė“ mėlynės. Tačiau dabar savo sprendimu džiaugiasi ne tik pacientas, bet ir jo artimieji. „Ypatingai džiaugiasi mano žmona, kuri pagaliau gali ramiai išsimiegoti šalia – juk visus šiuos metus ji buvo priversta klausytis mano knarkimo, – pasakoja operacijos rezultatais patenkintas vyras. – Neslėpsiu, dabar esu labiau patenkintas ir nosies forma.“
Rinoplastika arba plastinė nosies chirurgija – tai operacija, kurios metu operuojama paciento nosis estetiniais arba rekonstrukciniais tikslais. Nosis operuojama atviru arba uždaru būdu. Šie būdai skiriasi priėjimu ir matymo galimybėmis operacijos metu. Kiekvienu atveju chirurgas renkasi operavimo būdą pagal savo patirtį ir filosofiją. Uždaro nosies operacijos metodo pranašumas – gijimas po jo yra greitesnis ir lengvesnis. Visgi Aleksandrui rinoplastika atlikta atviru būdu. „Aš dažniausiai taikau atvirą nosies operacijos metodą, nes tada operuojant galima matyti kremzles, perskyrimus, pertvarą, automatiškai keisti nosies galiuko formą, nosies šnervių dydį, jų kampą ir tik tada, objektyviai įvertinant paciento būklę, gauti geriausią rezultatą“, – pasakoja gydytojas Giedrius Gylys.
Dėl grožio ar dėl sveikatos?
Nors dauguma rinoplastikų atliekamos apjungiant sveikatos gerinimą ir grožį, į gydytoją Giedrių Gylį dažniau kreipiasi pacientai, kurie, kaip ir Aleksandras, skundžiasi funkcinėmis nosies problemomis. Anot gydytojo, funkcija ir estetika turi eiti kartu. „Kartais neįmanoma atstatyti nosies kvėpavimo, nesutvarkant estetinių bėdų, pavyzdžiui, nosikaulių ir kremzlių problemų. Jeigu jos yra sulūžę, iškrypę, vien pertvaros atstatymu negausime normalaus funkcinio efekto.“ Gydytojas nelinkęs aukoti funkcijos dėl estetikos: „Jei pacientas turi nerealistinių svajonių, kurios gali pakenkti jo sveikatai, operacijos nedarau.“
Be to, nosies plastinės operacijos nepatartina atlikti per anksti. Geriausias laikas atlikti operaciją, anot gydytojo, yra nuo 18 metų. Iki tol formuojasi nosis, o jos formavimuisi didelę įtaką turi nosies pertvaros augimas. „Jei operuojant nosį pažeidžiama nosies pertvaros augimo linija, sustabdomas taisyklingas arba genetiškai nulemtas nosies augimas, - teigia G.Gylys. – Dėl to vienintelis dalykas, kuris kiekvienam plastikos gydytojui turėtų rūpėti – neoperuoti per anksti, nes taip galima labiau pakenkti nei padėti.“
Pacientų baimės
Nors plastinės nosies operacijos tampa vis populiaresnės net tarp gana konservatyviai plastinių operacijų atžvilgiu nusiteikusių lietuvių, pacientai neretai turi nepagrįstų baimių operuotis. „Manau, kad dėl nepatikimos ir įrodymais neparemtos medicininės informacijos pacientams kyla neadekvačios operacijos baimės, – pasakoja gydytojas G.Gylys. – Pavyzdžiui, jie bijo tvarsčių išėmimo po operacijos, mat tikina, jog tai – labai skausminga ir nemaloni procedūra.“
G.Gylys nuramina, kad kaip ir visoje šiuolaikinėje medicinoje – nosies plastinių operacijų srityje naudojamos moderniausios technologijos ir metodologijos, kurios sukelia kur kas mažiau diskomforto nei anksčiau. „Prieš 15-20 metų pacientams ištraukdavo daug tvarsčių, jiems skaudėjo ir dėl to procedūra buvo itin nemaloni. Dabar tai darome daug paprasčiau, dedame silikoninius tvarsčius arba labai švelniai tamponuojame, todėl tvarsčių ištraukimas būna tikrai neskausmingas“, – nuramina G.Gylys.
Užsakymo nr.: PT_49990