Ką šlapimo spalva gali pasakyti apie jūsų sveikatą?

Ar jūsų šlapimas auksinis, rudas, o gal rožinis? Skaitykite toliau ir sužinosite, ką šios spalvos reiškia.

Suprantame, kad procesas labai nemalonus, bet prieš nuleisdami vandenį pasižiūrėkite į klozeto vidų. Šlapimo spalva gali daug pasakyti apie organizme vykstančius procesus.

Pripažinkite – atlikę gamtinį reikalą, pasižiūrite į klozetą, prieš nuleisdami vandenį. Nieko keisto, net labai apdairu. Šlapimo spalva gali daug pasakyti apie jūsų sveikatą, pavyzdžiui, parodyti, ar geriate pakankamai vandens, valgote tam tik tikrų maisto produktų, vartojate specifinius vaistus. O dar svarbiau – šlapimo spalva gali pranešti apie šlapimo takų infekciją arba iš anksto įspėti apie rimtas sveikatos problemas.

Klivlando klinikos teigimu, žmogaus šlapimas žinomas kaip naudinga diagnozavimo priemonė nuo pat medicinos mokslo pradžios. Jo spalva, tirštumas ir kvapas gali daug pasakyti apie jūsų sveikatos būklę. Norite daugiau naudingos informacijos? Peržiūrėkite klinikos sukurtą išsamų informacinį piešinuką, kuriame parodytos įvairios šlapimo spalvos ir jų galima reikšmė (mes pateikiame tik trumpą santrauką). Kai kitą kartą eisite į tualetą, prieš nuleisdami vandenį būtinai pasižiūrėkite į šlapimo balutę.

Bespalvis

Jei jūsų šlapimas skaidrus, gali būti, kad geriate per daug vandens. Verčiau sumažinkite H2O kiekį. Bespalvis šlapimas taip pat gali reikšti, jog vartojate diuretiką. Tai vaistas, verčiantis jūsų organizmą šalinti vandenį.

Šviesiai gelsvas arba tamsiai geltonas

Kuo šviesesnis geltonos spalvos atspalvis, tuo geresnės jūsų organizmo vandens atsargos. Spalvai tamsėjant, vertėtų gerti daugiau vandens.

Gintaro arba medaus spalvos

Jei jūsų šlapimas yra tamsios, auksinės spalvos, organizmui trūksta skysčių. Gerkite daugiau vandens.

Sirupo arba rudo alaus spalvos

Rudi atspalviai gali reikšti, kad organizmas neteko daug vandens. Taip pat tokia spalva gali signalizuoti, kad sutriko kepenų ar inkstų veikla. O gal valgote daug rabarbarų, alavijų ar pupų? Šie maisto produktai taip pat gali nudažyti šlapimą rudai. Kaip ir kai kurie vaistai, pavyzdžiui, preparatai nuo maliarijos chlorokinas ir primakinas, antibiotikai metronidazolis ir nitrofurantoinas, vidurių laisvinamieji, kurių sudėtyje yra džiovintų kavos pupelių arba kasijų lapų, ir raumenis atpalaiduojantis preparatas metokarbamolis. Jei gausesnis vandens gėrimas ir mitybos pokyčiai nepadeda, kreipkitės į gydytoją.

Rožinis arba rausvas

Apsilankykite pas gydytoją. Tokia spalva dažniausiai būna nuo kraujo ir gali reikšti auglį, inkstų ligas, prostatos problemas, šlapimo takų infekcijas arba inkstų ar šlapimo pūslės akmenis. Taip pat galimas apsinuodijimas švinu ar gyvsidabriu. Tikėtina ir ne tokia pavojinga priežastis: galbūt pastaruoju metu valgėte daug burokų, rabarbarų ar gervuogių. O gal vartojate tam tikrus vaistus, pavyzdžiui, antibiotiką rifampiną (rifadiną, rimaktaną) ir vidurių laisvinamuosius, kurių sudėtyje yra kasijų lapų? Bet geriau nueikite išsitirti.

Oranžinis

Galimos priežastys: dehidratacija, vaistai, įskaitant kai kuriuos vidurių laisvinamuosius ir chemoterapijoje naudojamus preparatus bei dažnai vartojamą antikoaguliantą varfariną (koumadiną). Oranžinės spalvos šlapimas taip pat gali reikšti tulžies latako ar kepenų sutrikimą. O galbūt tai tik maistiniai dažai ar kitas maisto produktas, pavyzdžiui, morkos ir jų sultys, vitaminas C.

Mėlynas arba žalias

Išvydus tokios spalvos šlapimą galima lengvai pulti į paniką. Mėlyną ar žalią atspalvį turintis šlapimas gali reikšti ryškiai dažytų maisto produktų arba tokių vaistų kaip amitriptilinas, indometacinas (indocinas) ir cimetidinas (tagametas) šalutinį poveikį. Žalsvumo gali suteikti šparagai. Tokias spalvas taip pat gali sukelti reti sutrikimai. Mėlynas šlapimas gali būti susijęs su genetiniu sutrikimu – paveldimąja hiperkalcemija, kuri kartais dar vadinama mėlynų sauskelnių sindromu, nes jį turinčių vaikų šlapimas būna mėlynas. Kartais šlapimą žaliai nudažo kai kurios šlapimo takų infekcijos.

Kiti šlapimo pokyčiai

Jeigu jūsų šlapimo kvapas yra itin stiprus ar labai panašus į amoniako, gali būti, kad turite infekciją. Taip pat įmanoma, kad tokį kvapą sukėlė tam tikri vaistai ar maisto produktai, pavyzdžiui, šparagai. Kai kurių žmonių šlapimas įgauna išskirtinį kvapą užvalgius šių daržovių. Jis atsiranda skylant sieros junginiui metilo merkaptanui.

Jei jūsų šlapimas putoja, tai gali reikšti inkstų problemą arba per didelį baltymų kiekį. Pasitarkite su gydytoju.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis