Pusryčių klaidos norintiems būti sveikiems ir sulieknėti. Konsultuoja dietistė

Ryte dažniausiai visi skubame, o jei dar ir vėluojame, tai ramų pavalgymą visai atidedame. Juk svarbu spėti susišukuoti, vaikus surikiuoti, apskritai, ko nors svarbaus nepamiršti. Tad paskubomis suteptas sumuštinis – deja, dažnas draugas daugumos šeimų pusryčiuose.

„Pusryčiauk kaip karalius... ne veltui skambus šis posakis. Pusryčiai turi būti sotūs ir maistingi, kad aprūpintų mus energija visai dienai”, – pataria dietistė Renata Malinauskienė. „Jokiu būdu neturėtume jų praleisti ar tiesiog sukramsnoti kažką „ant greičio”. Siūlau rinktis angliavandenius pusryčius iš grūdinių kultūrų, tokių kaip avižos, grikiai, soros, pilno grūdo duona, bolivinė balanda, miežinės kruopos. Beje, kruopos būtinai turi būti pilno grūdo – košė turi būti kramtoma, o ne skysta, kaip tyrelė! Ryte turime gauti skaidulinio maisto, kad žarnynas prabustų ir pradėtų dirbi. Gardinti galima uogomis, cinamonu, įvairiomis sėklomis, daržovėmis.

Dažnos pusryčių meniu klaidos – tai tiesiog kava su saldžiu sūreliu arba sumuštinis su dešra. Tokie pusryčiai nevisaverčiai ir nesuteikia kūnui kuro. O gal saugote figūrą ir pusryčiauti sąmoningai vengiate? Turiu jus nuliūdinti. Praleisdamos pusryčius nieko prasmingai nesutaupote. Jei ryte išbėgsite nepavalgiusi, galiausiai dienos metu ar vakare, verčiama stipraus alkio, suvalgysite per daug ir netinkamo maisto. Nuo ryto alkanas žmogus dar ir irzlus, vangus būna. Jei norite sulieknėti, vengti reikėtų ne pusryčių, o kitų nereikalingų dalykų – persivalgymo, užkandžiavimo saldžiais, „tuščiais” dalykėliais, vėlyvos vakarienės...

Beje, kviečiu nepamiršti dar vieno svarbaus dalyko ryte – atsibudus išgerti vandens (1-2 stiklines). Tokiu būdu pažadinsite ir skrandžio veiklą bei aprūpinsite organizmą skysčiais (naktį kvėpuodami jų netenkame).

Jei gerti nesinori, pabandykite pakeisti vandens temperatūrą – vieniems patinka šaltesnis, kitiems – šiltesnis vanduo. Pradėkite nuo kelių guršnelių ar pusės stiklinės – ilgainiui kūnas pripras ir gerti pats prašys.”

Dietistės receptai pusryčiams

Siūlau kelis variantus:

1) Sorų košė. Tai dažnai pamirštama kruopa, bet labai vertinga, skani ir maistinga, neturinti gliuteno (aktualu žmonėms, kurie jo netoleruoja), turi pakankamai baltymų, skaidulų. Mėgstantiems saldžiau, siūlau gardinti cinamonu, uogomis. Mėgstantiems pikantiškiau – orkaitėje keptais svogūnais, paprikomis, morkomis ir, žinoma, žalumynais. Mano sorų košė pagardinta chia sėklomis, cinamonu, šilauogėmis ir avietėmis.

V. Malinausko nuotr.

2) Labai skanus ir maistingas sumuštinis su daržovėmis. Išskobkite avokadą ir sutrinkite jį su smulkintais džiovintais pomidorais, pagardinkite krapais ir (jei norisi) česnaku. Užtepkite jį ant riekelės bemielės ruginės pilno grūdo duonos ir papuoškite šviežia daržove (-ėmis) – kuo puikiausiai tiks pomidoras, ridikėliai, paprika. Skanaus!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis