Taip, puodelis vandens prieš valgį yra tikrai rekomenduojama, tačiau sklando keletas mitų, kuriuos šiame straipsnyje paneigsime.
Pirmas mitas: Puodelis vandens su citrina iš ryto gerina medžiagų apykaitą ir yra rekomenduojamas geros dienos pradžiai.
Tikriausiai ne vienas žmogus iš ryto, vos tik atsikėlęs, skuba į virtuvę gerti vandens. Ir ne bet kokio, o su išspaustomis citrinos sultimis. Dauguma žmonių mano, kad toks rytinis gėrimas padeda jiems iš organizmo pašalinti per naktį susikaupusius organizme toksinus, be viso to dar pažadina organizmą, valo kraują, jaunina odą, o ir virškinimo traktatas išgėrus tokio vandens veikia daug geriau. Dar kiti mano, kad kuo daugiau šarminių produktų suvartojama, tuo greičiau lieknėjama, mat vanduo su citrina greitina medžiagų apykaitą. Bet kaip viskas yra iš tiesų?
Mitybos specialistai pataria rytais, vos tik atsibudus, išgerti kambario temperatūros vandens. Vanduo su citrina iš ryto netinka dėl to, jog yra rūgštus, o tai gali pakenkti skrandžiui. Tiems, kuriuos vargina įvairios skrandžio ligos, ypač reikėtų atsisakyti tokio gėrimo rytais.
Antras mitas: Per dieną turime išgerti mažiausiai 2 litrus vandens.
Mūsų organizmas yra sudarytas iš vandens, tad ne paslaptis, kad jam reikia šio skysčio. Teigiama, kad žmogaus kūną sudaro net 70-75 procentai vandens, tad vanduo mums yra gyvybiškai svarbus.
Yra žinoma, kad žmogaus kūnas per dieną netenka vidutiniškai nuo 1 iki 1,5 litro vandens. Jeigu žmogus linkęs prakaituoti, užsiima sportu, netenkamo vandens kiekis padidėja, vadinasi, jo netekus reikia daugiau ir suvartoti, kad atstatytų trūkstamo vandens balansą organizme.
Kiek vandens žmogui reikia išgerti per dieną yra labai individualu. Tai priklauso ir nuo jo veiklos, kūno masės bei įvairių kitų aplinkybių, pavyzdžiui, metų sezono.
Tad teiginys, jog per dieną turime išgerti mažiausiai 2 litrus vandens yra ne visai teisingas. Kiek vandens reikia išgerti priklauso individualiai nuo žmogaus. Taip pat nepamirškite stebėti savo šlapimo spalvos: jei šlapimas yra tamsios spalvos - vandens organizme per mažai, jei labai šviesios, skaidrios spalvos – per daug.
Viena tiesa
Vanduo nuo senų laikų buvo laikomas gyvybės šaltiniu. Kaip be vandens išdžiūtų augalai, taip be jo ir mes negalėtume išgyventi. Žinoma, kad nepakankamas kiekis vandens gali paskatinti vystytis įvairias žarnyno ligas, gali atsirasti rėmuo ir daugybė įvairių kitų sveikatos problemų.
Žmogaus smegenys yra sudarytos iš 85 proc. vandens, tad jo stygius labai veikia bendrą viso organizmo būseną. Ištikus dehidratacijai žmogų ima varginti tokie simptomai kaip galvos skausmas, nuovargis ar virškinimo sutrikimai.
Pabaigai...ar vanduo mums gali suteikti sotumo jausmo?
Pasauliui vis dažniau kreipiant dėmesį į gražų kūną ima populiarėti pačios keisčiausios dietos, tokios kaip sriubos, sulčių ar vandens. Pastaroji yra itin drastiška ir jos nerekomenduojama laikytis be gydytojo sutikimo. Tačiau atsiranda tų, kurie pabando keletą dienų badauti ir gerti vien tik vandenį. Pasiekti rezultato – numesti svorio galima labai greitai, bet padaryta žala organizmui yra didžiulė.
Tad gal neverta imtis drastiškų priemonių, o vertėtų pabandyti kažką paprastesnio? Pavyzdžiui, įprasti prieš valgį išgerti puodelį vandens? Ir suvalgysite mažiau, o ir sotumo jausmas išliks ilgiau.