Vis didėjantis odos vėžio susirgimų skaičius rodo, jog lietuviai ne tik piktnaudžiauja saulės spinduliais, bet ir pamiršta apie odos apsaugą bei nuolatinę savitikrą.
Viena svarbiausių odos vėžio priežasčių – nusilpusi imuninė sistema
„Melanoma ‒ iš melanocitų kilusi pati pavojingiausia odos vėžio forma. Kaip ir kitos onkologinės ligos, melanoma yra viso organizmo liga, kurios išsivystymas susijęs su imuninės sistemos sutrikimais“, – teigia Vilniaus universiteto onkologijos instituto gydytoja onkologė Jolita Gibavičienė.
„Dažniausiai melanomos yra juodos arba rudos, tačiau kartais pasitaiko išimčių – nepigmentuotų melanomų, kurios gali būti rausvos, rusvos ar net baltos“, – įspėja gydytoja.
Atsirandantys apgamai ‒ odos vėžio požymis?
Įprasta manyti, kad odos vėžys išsivysto iš jau esamų, įgimtų apgamų, tačiau onkologijos instituto gydytoja J. Gibavičienė perspėja, kad melanoma – tai ne tik odoje atsirandantis ir plintantis piktybinis procesas: „Saulė melanomai atsirasti ne visada turi įtakos. Melanoma gali vystytis tose kūno vietose, kurios beveik niekada nemato saulės, pavyzdžiui, vidaus organuose, nosies ertmėje, ryklėje, skrandyje, žarnyne...“
Pasak onkologės, vyrams melanomos dažniausiai atsiranda krūtinės ląstos odoje arba nugaroje, o moterims dažniausiai pažeidžiamos kojos. „Kitos „mėgstamiausios“ melanomų vietos yra kaklas ir veidas. Nors tamsus gymis sumažina melanomos atsiradimo dažniausiose lokalizacijose riziką, tačiau nuo melanomos burnoje, delnuose, paduose nėra apsaugotas nei vienas žmogus“, – teigia J. Gibavičienė.
Anot specialistės, iš apgamo išsivysčiusi melanoma, vykstant piktybiniam procesui, priverčia apgamą keistis:
* apgamai netaisyklingai didėja,
* netolygiai tamsėja,
* tampa skaudūs.
„Šiuos pokyčius gali pastebėti kiekvienas žmogus, gali pamatyti šeimos nariai ar artimieji. Lietuvoje atlikto tyrimo rezultatai parodė, jog daugiausia odos vėžio ir melanomos atvejų aptiko pats žmogus arba jo sutuoktinis, nes mato save ar savo artimąjį nusirengusį“, – sako gydytoja.
Odos vėžio simptomai
- Pakitęs odos darinių dydis, spalva, forma
- Paraudę, blizgūs, netaisyklingų kraštų apgamai
- Dariniai grublėti, nelygaus paviršiaus
- Atsiradusios žaizdelės negyja, kraujuoja, niežti
- Atsiradusios naujos, asimetriškos pigmentinės dėmės ar apgamai
- Apgamų skersmuo didesnis nei 6 mm
Rizikos veiksniai
- Riziką didina šviesi ir greitai nudegti linkusi oda
- Piktnaudžiavimas saulės spinduliais
- Naudojimasis soliariumais
- Paveldimumas
- Kosmetikos priemonių, kuriose gausu parabenų, naudojimas
- Didelis konservantų kiekis maiste
MOTERIS.LT rekomenduoja:
* Dailiam užpakaliukui: 3 pratimai sėdmenų linijoms padailinti