„Dažniausiai gerklės skausmo sukėlėjai yra virusai, kurie pažeidžia gerklės gleivinę. Užklupus virusiniam gerklės uždegimui peršti, skauda gerklę, juntamas burnos sausumas, kosėjama ar čiaudėjama, vargina sloga, neretai užkimstama, šiek tiek pakyla temperatūra. Kur kas sunkesnis yra bakterinės kilmės gerklės skausmas, kuris pasižymi aukšta kūno temperatūra, stipriu gerklės skausmu ryjant maistą ar geriant, tonzilių patinimu, gerklėje matomomis baltomis tonzilių apnašomis, kurios įvardijamos kaip skiriamasis bakterinio susirgimo ženklas, kaip ir pakilusi aukšta temperatūra. Pacientui gali prasidėti angina, faringitas, tačiau ligos priežastis privalo nustatyti tik gydytojas, kuris tuo pačiu paskirs ir reikiamą gydymą“, – sako bendrosios praktikos gydytojas Giedrius Tytmonas.
Patys nusistato diagnozę
Gydytojas G. Tytmonas pasakoja, kad per savo darbo praktiką, jam yra tekę sutikti nemažai pacientų, kurie sau diagnozę nusistatė patys. Pasak mediko, žmonės, neturintys medicininio išsilavinimo, to teisingai padaryti praktiškai negali.
„Ateina pacientų, besiskundžiančių angina, tačiau po apžiūros paaiškėja, kad diagnozė visai ne ta. Baisiausia nėra tai, kad žmonės patys sau nustato ligą. Labiau gąsdina, kad jie ir gydymą pasiskiria patys – kažkokiais būdais gauna antibiotikų ir juos vartoja tikėdamiesi pasveikti, nors iš tiesų tik dar labiau kenkia savo organizmui. Pavyzdžiui, jei gerklės skausmą sukėlė virusai, tuomet antibiotikai ne tik nepadės, bet gali ir pakenkti organizmo funkcionavimui“, – teigia bendrosios praktikos gydytojas.
Pačiam susirgusiajam yra ganėtinai sunku atskirti, kokio pobūdžio gerklės skausmas jį vargina. Nors ir atidžiai apžiūrima skaudanti gerklė, tačiau reikiamų medicininių kompetencijų neturintis asmuo gali tiesiog nepastebėti tam tikrų simptomų, išorinių ligos požymių. Neapmokytas žmogus, bandydamas sau nusistatyti ligą, gali neišvengti klaidų ir taip prisidaryti daugiau žalos nei naudos. Iš pažiūros nepavojingu atrodantis gerklės skausmas gali turėti baisių padarinių, nuo dusimo iki širdies vožtuvų, širdies raumenų ar inkstų pažeidimų. Gyd. G. Tytmonas pataria, kad suskaudus gerklei nereikėtų ilgai delsti.
Baisūs negydomo gerklės skausmo padariniai
Suskaudus gerklei, ne kiekvienas randa laiko ir galimybių apsilankyti pas gydytoją. Gyd. G. Tytmonas teigia, kad pacientai, kuriems pasireiškė gerklės skausmas ir jis nepranyksta kelias dienas, turėtų apsilankyti pas gydytojus, nes dvi paros yra periodas, per kurį dar galima bandyti gydytis patiems.
Gydytojas sako, kad besiskundžiantiems gerklės skausmu pirmiausia rekomenduojamas simptominis gydymas. T.y., jei asmuo karščiuoja, reikia stengtis numušti temperatūrą, vartoti dezinfekantus, antivirusinius, antibakterinius preparatus, kurių galima įsigyti vaistinėje. Taip pat privaloma ilsėtis, kelias dienas likti namuose, gerti daug skysčių.
„Po dviejų parų, jei skausmas nemažėja arba būklė blogėja, būtina atvykti pas gydytojus, nes tik jie galės tinkamai apžiūrėti ir visapusiškai įvertinti paciento būklę ir tai, ar gerklę skauda dėl peršalimo, ar priežastys yra kur kas rimtesnės. Tai reiškia, kad gydytojai, atlikdami apžiūrą, nepamiršta įvertinti kitų, iš pažiūros su gerklės skausmu nesusijusių ligų tikimybės. Pavyzdžiui, gerklę gali skaudėti dėl refliukso, kai kylančios rūgštys patenka į nosiaryklę, ją dirgina ir sukelia gerklės skausmą. Taip pat rūgštys gali kilti nuo tokių ligų kaip vėžys ar opaligė“, – pasakojo medikas.
Anot gydytojo, gerklės skausmą būtina gydyti siekiant, kad jis neįsisenėtų ir nesukeltų lėtinių ligų: lėtinio tonzilito, lėtinio faringito, lėtinio laringito, kurios organizmą veikia ilgai ir pamažu. Pavyzdžiui, lėtinis tonzilitas pavojingas tuo, kad gali išplisti po visą organizmą, sukeldamas rimtas pasekmes, nes palaipsniui jis nuodija organizmą, išskirdamas nuodingas, toksiškas medžiagas, kurios žaloja širdį, kraujagysles, raumenis, kitus audinius ir ląsteles.
Negydomas gerklės skausmas gali sukelti ligas, kurių padariniai sveikatai būna ilgalaikiai, nepagydomi ar net baigiasi mirtimi. Gyd. G. Tytmonas sako, kad nesigydant yra tikimybė kilti įvairioms komplikacijoms, po kurių gali išsivystyti ligos, sukeliančios rimtų sveikatos problemų. Pavyzdžiui, skarlatina gali sukelti plaučių nepakankamumą, širdies raumenų, vožtuvų, inkstų pažeidimus, invalidizuojančius reiškinius, vyrams – net nevaisingumą. Difterija yra liga, prasidedanti panašiais į peršalimą simptomais, tad jeigu į juos nekreipiama dėmesio, gali kilti ligos komplikacijos, kurias sukelia mikroorganizmo gaminamas toksinas. Jis su krauju patenka į visus organus. Toksino poveikiui ypač jautrios širdies raumens, inkstų, nervinio audinio ląstelės, todėl ligos eiga būna sunki ir neretai pasibaigianti mirtimi.
Gyd. G. Tytmonas pataria, kad nevertėtų į gerklės skausmą žiūrėti pro pirštus, nes šis iš pažiūros nereikšmingas susirgimas gali turėti reikšmingų pasekmių.