Jei streso metu padažnėja kvėpavimas, šį lėtinant, įtampą galima sumažinti. Tai itin aktualu užsitęsusio distreso atveju, kai nerimaujama be jokių pastebimų priežasčių ir kovai pasirengusių, įsitempusių raumenų visai nereikia.
Sporto salėse dirbantys treneriai sėkmingai naudojasi pagrindiniu rytietiškų pratimų principu sunkiausią judesį atlikti išpučiant orą, o ne jį sulaikant, kaip kad esame natūraliai įpratę. Taip susidaro įspūdis, kad judesiui reikia mažiau jėgos, jį lengviau atliekame, nors raumenys dirba ir lavėja ne prasčiau. Be to, pasak trenerių, iškvepiant orą, susitraukia pilvo raumenys, tai padeda stabilizuoti stuburą ir išvengti nugaros traumų.
Kaip svarbu tinkamai kvėpuoti gimdant, moterys Lietuvoje žinojo tada, kai Rytų filosofija nė nekvepėjo. Tiesa, išmokti tai daryti tekdavo jau atsigulus ant gimdymo stalo, tereikėdavo mechaniškai paklusti akušerės komandoms. Šiuolaikinėms nėščiųjų mokyklėles lankančioms mamoms pasisekė labiau – kvėpuoti jos mokosi per visą nėštumą. Atėjus lemiamai akimirkai, tai padeda atsipalaiduoti, sumažinti skausmą ir raumenų spazmus.
Moksliškai pagrįstas ir jogų teiginys: „Kvėpuoti per burną – bėgti į mirtį“. Mat kvėpuojant nosimi 80 proc. dulkių ir ligas sukeliančių bakterijų sulaiko ir neutralizuoja nosies ertmės gleivinė. Kai kvėpuojame per burną, neišfiltruotas oras pasiekia stemplę, gerklę, trachėją ir bronchus sukeldamas ne tik kvėpavimo takų, bet ir skrandžio bei žarnyno trakto uždegimus. Pro burną kvėpuojančiam vaikui lėčiau auga skydliaukė, sulėtėja organizmo raida, pradeda kamuoti angina, peršalimo ligos, gripas, kreivai auga dantys.
Specialūs pratimai ypač padeda sergantiesiems astma, arterine hipertenzija, išemine širdies liga, turintiesiems problemų dėl kvėpavimo nepakankamumo. Ar taisyklingai kvėpuojame, galima pasitikrinti pagal Henčo metodą – 3 kartus giliai įkvėpę ir iškvėpę, užspauskite nosį ir stebėkite, kiek galite išbūti nekvėpavę. Jeigu diskomforto nepatiriate apie 40–60 sek., kvėpavimas yra normalus.
***
Daugiau apie taisyklingo kvėpavimo naudą, kaip jis gali padėti atsikratyti emocinių ir fizinių traumų pasekmių, skaitykie naujausiame žurnalo „Moteris“ numeryje.