Gyvenimą valdykime atsižvelgdami į savo biologinį laikrodį: tapsime sėkmingesni, aktyvesni, budresni

Manome, kad galime valdyti beveik viską. Bent jau savo laiką – tai tikrai. Tačiau kartais derėtų išmokti paklusti, kitaip tariant, išgirsti tai, ką sako mūsų organizmas ir prisiderinti prie jo vidinio biologinio laikrodžio.

Kodėl verta tai daryti? Taip mažiau nualinsime savo organizmą, psichiką ir pasieksime geresnių rezultatų – juk tas, kuris plaukia pasroviui, visada įveikia ilgesnį kelią nei tas, kuris iriasi prieš srovę. Apie biologinio laikrodžio svarbą kalba visos senosios medicinos sistemos – indų, kinų, Tibeto ir pan. Jos tai grindžia valdančiomis stichijomis ir kitais visatos principais.


Neignoruoja biologinio laikrodžio ir šiuolaikinė medicina, tik ji tai aiškina besikeičiančia hormonų pusiausvyra. Šiuos itin veikia saulės šviesa, todėl mūsų organizmo ciklai priklauso ne tik nuo paros ritmo, bet ir nuo sezono. Vos prieš dešimtmetį žmogaus akyje atradus receptorius, jautrius šviesos kiekiui, krintančiam į akį, buvo iš dalies paaiškinta, kaip viskas vyksta. Iš šių receptorių neuronais signalas keliauja į pagumburį (hipothallamus), kuris reguliuoja organizmo biologinį laikrodį.


Kai dauguma žmonių dirbo lauke ir gaudavo natūralią šviesą tinkamu metu, ši sistema veikė puikiai. Žmonės, kurių dauguma buvo žemdirbiai, natūraliai dirbo gamtos ritmu – aktyvumo piką pasiekdavo vasarą, o žiemą galėdavo gyventi pasyviau, daugiau miegoti. Šiuolaikinėje visuomenėje esame priversti vienodai aktyvūs būti ne tik visais metų laikais, bet ir įvairiu paros metu – žiemą didžioji dalis žmonių taip pat aktyviai tebedirba ir saulei nusileidus, o natūralią šviesą mato vos kelias valandas per dieną. Tai išbalansuoja biologinį laikrodį ir jis gali neatsistatyti. Tarkim, ryte žmogaus kūno temperatūra paprastai nukrenta. Tyrimai parodė, jog tų, kurie dirbo pamaininį darbą, net ir praėjus dešimčiai metų, organizmo temperatūra ryte nekrenta – tai rodo, kad jų organizmo biologinis laikrodis neatsistatė.


Žurnale „Immunity” rašoma, kad nuo biologinio laikrodžio priklauso netgi mūsų imuninės sistemos aktyvumas. Gydytojai jau seniau pastebėjo, kad pacientai nuo kraujo užkrėtimo dažniausiai miršta naktį: nuo antros iki šeštos valandos. Mokslininkai tirdami peles išsiaiškino, kad tai lemia pakitęs tam tikro baltymo kiekis. Pagal tai galima skirti ir medikamentus. Paros ritmus tiriantis mokslininkas iš Kembridžo universiteto dr. Akhileshas Reddy sakė, kad farmacijos bendrovės jau tiria, kuriuo paros metu jų vaistai veikia geriausiai.


Mūsų biologinis laikrodis


Kol mokslininkai ieško, kaip suderinti biologinį laikrodį ir gydymo efektyvumą, pabandykime padėti ir patys sau, nekankindami organizmo tuomet, kai jis tam yra visai nepasiruošęs. Beje, kiekvieno žmogaus biologinis laikrodis yra individualus, priklauso nuo jo temperamento, genetikos ir kitų dalykų. Gal todėl ir bandymai jį aprašyti neretai skiriasi ar net yra prieštaringi. Todėl skaitydami pabandykite atsirinkti, kas tinka konkrečiai jums.


Naktis


Visi šaltiniai vieningai tvirtina, kad geriausias laikas eiti miegoti yra būtent 22 val. vakaro. Tiesa, jei prieš užmigdami sumanytumėte pasimylėti, didelio nusikaltimo organizmui nepadarytumėt – ypač, jei mylitės ne dėl malonumo, o siekdami susilaukti vaikelio. Teigiama, kad 21 - 22 val. – didžiausia tikimybė pastoti, nes tuo metu kiaušinėlis atsiskiria nuo kiaušidės, atsipalaiduoja gimdos raumenys.


Jei nepavyko iškart užmigti, nesinervinkite, bet pagulinėkite, pasvajokite, paplanuokite ateitį – 23 val. neretai kyla puikių minčių. Tai – kūrybos valanda.


Beje, jei užmigę 22 val., pabustumėte 1 val. nakties, pasijustumėte žvalūs ir pasitikintys savimi, tačiau keltis nereikėtų, nes netrukus prasidės sunkiausias ir juodžiausias nakties periodas, trunkantis nuo 3 iki 5 val.


Pastebėta, kad apie 3–4 val. ryto padaroma daugiausia darbo klaidų, jei kankina nemiga, šiuo metu į galvą ateina juodžiausios mintys, organizmas yra išsekęs ir apmiręs. Jei iš vakaro apsinuodijote, būtent 4 val. ryto pabundate nuo skrandžio sunkumo ir pykinimo jausmo. Šiuo metu organizmas aktyviai šalina toksines medžiagas, todėl visus vakarėlius geriausia baigti iki vidurnakčio. Bent jau turėtumėte liautis vartoję alkoholinius gėrimus ir valgę, nes labai sutrikdysite šalinimo procesus. 23–1 val. aktyviai dirba tulžies pūslė,1–3 val. aktyviausios kepenys; 5–7 val. Į darbą stoja storasis žarnynas (nenuostabu, kad dauguma žmonių tokiu metu keliasi į tualetą).


Sunkus šis metas ir kitiems organams: 24–2 val. staigiai sumažėja regėjimo aštrumas, todėl ypač atidūs turėtų būti vairuotojai, 4 val. labai paaštrėja klausa, todėl mus gali pažadinti bet kokia smulkmena. Tarp 4 ir 6 val. didžiausias mirtingumas nuo širdies ligų. Tai siejama su staigiu kraujospūdžio sumažėjimu, kai organai, ypač smegenys, mažiausiai aprūpinami krauju. Šiuo metu organizmo energinis ir imuninis aktyvumas mažiausias.

Bet yra ir gerų žinių: 24–4 val. gimsta dauguma vaikų.


Rytas


Rytas visiems prasideda skirtingu metu. Vieni šaltiniai teigia, kad tam geriausiai tinka 5 val., nes tokiu metu ypač lengva atsikelti. Tačiau dauguma mano, kad tinkamiausas laikas keltis – 6 val., nes tuo metu pabunda visas kūnas. Šiuo metu stiprėja imunitetas, todėl gerai yra išgerti jį stiprinančios arbatos ar sulčių. Tačiau rimčiau valgyti dar nederėtų, nes skrandis nėra pabudęs.


7–8 val. pasimylėkite – lytinės liaukos išskiria daugiausia hormonų, Kūnas jautriausiai reaguoja į prisilietimus ir švelnumą, todėl šis laikas tinkamas seksui (pasak mokslininkų, moterys, kurios mylisi šią valandą, dažniau patiria orgazmą). Tuo metu galite palepinti save ir grožio procedūromis – šiuo metu kosmetinės priemonės turi didžiausią poveikį ir geriausiai įsigeria į odą.


8 val. kepenys baigia išsivalyti, todėl geriau jų neskubėti teršti cigaretėmis ar kava, negerti vaistų. Skrandis pradeda darbą, todėl jau galima užkąsti. 8–9 val. medžiagų apykaita sparčiausia ir geriausia.

Be to, ryto valandomis geriausiai sekasi sportinė veikla, nes tuo metu raumenų jėga ir ištvermė būna didžiausia.


Daugumos žmonių darbingumas pats didžiausias nuo 8 ryto iki 12 val. Šiuo laiku smegenys pajėgiausios priimti didžiausią informacijos kiekį, jos dirba net tris kartus greičiau, padidėja gebėjimas susikaupti.


Nuo 8 iki 14 val. išlieka labiausiai suaktyvėjusi medžiagų apykaita, regos, klausos ir uoslės, lietimo organai būna patys jautriausi. Suaktyvėja širdies darbas, pakyla kraujospūdis, padažnėja kvėpavimas, o tai užtikrina gerą organizmo, ypač smegenų, aprūpinimą deguonimi.


11 val. užsimanome ko nors saldaus, nes organizmas dabar aktyviausiai perdirba riebalus, ir siunčia gautą energiją į smegenis. Jei norite tinkamai išnaudoti darbingiausias valandas, užkąskite dabar.


Skrandžio veikla, kai išskiriama daugiausia skrandžio sulčių, aktyviausia tampa apie 12–13 valandą, todėl daug kas tuo metu eina pietauti. Tačiau jei turite daug darbo, neverta išnaudoti darbingiausių valandų valgymui – nors po 12 val. darbingumas sumažėja 20 proc, vis dėlto iki 13 val. jis dar yra gana aukštas.


Diena


13 – 14 val. – poilsio metas. Ypač jei ką tik papietavome. Apima mieguistumas, sulėtėja ne tik smegenų, bet ir kitų organų veikla. Netinkamas laikas ir grožio procedūroms, nebent tinka kirpti plaukus, nes jie suminkštėja ir tampa labai paslankūs. Galime suskubti pas odontologą, pasidaryti depiliaciją ar kitas nemalonias procedūras – ištirta, kad tarp 13 ir 17 val. organizmas būna atspariausias skausmui.


15 val. užplūsta antroji energijos banga. Ją naudinga išnaudoti sudėtingoms problemoms spręsti. Tačiau neperlenkite lazdos, nes šiuo metu mūsų emocijos tampa itin stiprios, jas sunku suvaldyti. Užtat tinka ką nors meistrauti – pirštai šią valandą ypač paslankūs ir jautrūs. Organizmo veikla vėl suaktyvėja, aktyviai dirba plonasis žarnynas.


16 – 18 val. labai gerai mankštintis, nes raumenys pasiruošę dirbti visu pajėgumu (net 30 proc. aktyviau nei iki vidurdienio): raumenų jėga, jausmų koordinacija, kraujotakos sistemos aktyvumas pasiekia aukščiausią tašką, aktyviai dirba ir šlapimo pūslė, pradeda darbą inkstai, padidėja cukraus kiekis. Paaštrėja klausos, uoslės, skonio receptoriai ir pojūčiai. Jei ketinate pirkti kvepalus – darykite tai 18 valandą, kai uoslė būna jautriausia.


Vakaras


18 val. - tinkamiausias laikas vakarieniauti. Šiuo metu lengviausiai perdirbamas ir alkoholis, aktyviai dirba kepenys. Centrinė nervų sistema nurimusi, todėl geriau atsipalaiduokite ir nepriimkite svarbių sprendimų.


19 – 20 val. skirkite laiko grožiui puoselėti, oda efektyviai reaguoja į kosmetines priemones ir procedūras, tinkamesnio laiko pasidaryti maitinamąją kaukę nerasite. Šiuo metu psichika yra nestabili, jautriai reaguojama į pastabas, negatyvius įvykius, gali kamuoti galvos skausmai.


20 –21 val. – trečioji energijos banga, kai organizmas vėl tampa darbingas, puikiai veikia atmintis ir intelektas – jei turite kokių nors skubių darbelių, pasistenkite padaryti juos dabar. Bet padidėja ir jausmingumas, kamuoja neaiškumas, ilgesys, aštriau išgyvenama vienatvė.


21 val. smegenys pradeda gaminti miego hormoną. Ruoškitės miegui, mylėkitės ir jokiu būdu nesiartinkite prie šaldytuvo – viskas, ką suvalgysite po šios valandos, skrandyje liks nesuvirškinta iki ryto.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis