Asmenybių tipai pagal spalvas
Psichologai senai jau pastebejo, kad ta pati spalva visus žmones veikia veikia vienodai. Raudona jaudina, suteikia energijos, žydra ramina, violetinė gali sukelti nerimą, žalia - ramybės ir saugumo gyvenime jausmą.
Markas Liušeris, vienas iš daugiausiai nagrinėjusių, kaip spalvos veikia žmogaus psichiką, nustatė, kad pagal potraukį prie tam tikrų spalvų žmones galima suskirstyti mažiausiai į keturias grupes.
Raudonasis psichotipas. Šio tipo žmonės be galo aktyvūs, tikri perpetuum mobile. Jiems tiesiog būtini „karšti“ išgyvenimai, dievina aktyvų gyvenimo būdą, susijaudinimo būseną, todėl dažnai kenčia nuo emocinio išsekimo, pervargimo, kraštutinių išgyvenimų.
Geltonasis psichotipas. Šiems žmonėms svarbiausia yra laisvė, savirealizacija. Jie nebijo permainų, mielai eksperimentuoja. Kita vertus, jie taip mėgsta laisvę, kad bijo bet kokios priklausomybės, be to, ne tiek stengiasi išspręsti problemas, kiek jas apeiti. Todėl geltonojo tipo žmonės dažnai jaučiasi pasimetę, nepakankamai mylimi.
Žydrasis psichotipas. Šio tipo žmonės labai skiriasi nuo raudonojo ir geltonojo. Žydrajam tipažui svarbiausia gyvenime - ramybė, taika, jiems priimtinesnis itin ramus gyvenimo būdas. Dėl to kartais jie tampa tiek atsipalaidavę, kad nustoja kažko siekti, nesiryžta priimti jokių sprendimų. Be to, tokie žmonės dažnai tiesiog miršta iš nuobodulio, jaučiasi vieniši net šalia juos mylinčių žmonių.
Žaliasis psichotipas. Šio ptipo atstovams svarbiausia yra galimybė valdyti save ir situaciją. Jei jie ko nors imasi, tai jau iš anksto apskaičiuoja, ko siekia, kokio rezultato nori ir ką gali dėl jo padaryti. Jiems svetimas spontaniškumas. Pernelyg įsijautę į tai, kaip didinti savo vertę ir prestižą, ir gali padaryti daug, norėdami pakelti savo prestrižą kitų akyse. Jiems svarbus principas "padėtis įpareigoja" - antai nesinori pirkti rankinės iš krokodilo odos, tačiau juk reikia, nes kitaip būsi „ne to“ lygio. Dažnai tokie žmonės gyvena šiokiame tokiame iliuzijų pasaulyje.
Spalvos ir problemos
Retai žmogus priklauso vienam kuriam psichotipui, dažniausiai jis turi kelių bruožus. Vis dėlto kiekvieno iš mūsų gyvenime būna periodai, kai dominuoja kokia nors viena splava. Pavyzdžiui, visiems žinoma, kad depresijos metu žmonės rengiasi juodos ar tamsios spalvos drabužiais. Jei tuo gyvenimo periodu jiems tenka rinktis automobilį ar remontuoti namus, galime neabejoti, kad pasirinks tamsius atspalvius.
Tačiau psichoterapeutai sako, kad spalvos gali ir padėti įveikti depresiją. Net jei žmogus yra niūrios nuotaikos, gaudamas tam tikrų spalvų signalus, jis pasijus ramesnis arba aktyvesnis.
Susirūpinti savo dvasine būsena turėtų tie, kas mėgsta violetinę spalvą. Įvairūs šiosios atspalviai reiškia nerimą, susijaudinimą. O padidėjęs nerimas yra gana didelis barjeras siekiant kažkokio tikslo. Šios spalvos veikiamas žmogus negali susikoncentruoti ties tam tikru tikslu, o ima save kankinti klausimais, ar jis to vertas, ar jis pajėgs. Nerimas atima jėgas, kurias būtų galima panaudoti siekiant užmanymo.
Spalvos ir sveikata
Jei norite pagerinti savijautą, psichologai siūlo pažaisti spalvomis. Tačiau būtina nustatyti, kokios spalvos ir kodėl šiandien valdo jus ir jūsų gyvenimą. Pavyzdžiui, jei jaučiate, kad esate pernelyg susijaudinusi ir tai jau kelia jums įtampą, tampate dirgli, atsisakykite raudonos spalvos. Panaikinkite šią spalvą ne tik iš garderobo, bet ir iš aplinkos. Pakabinkite ant sienos plakatų, paveikslų, kuriuose vyrauja mėlyni ir žali tonai, apsirenkite tų spalvų rūbais. Ramūs tonai „prigesins“ įsiaudrinimą, jūsų aplinkoje atsiras daugiau pusiausvyros. Šios spalvos gerai veikia ir aplinkinius.
Ir - atvirkščiai - jei esate apatiška, pasyvi, nenorite nieko daryti, ieškokite raudonų atspalvių. Net mažučiai šios spaolvos aksesuarai, suvenyrai ant darbo stalo suteiks jums taip reikalingų vidinių jėgų.