Vyras po skyrybų iškart susirado kitą. Ar tai reiškia, kad meilės nebuvo?

(4)

Kiek laiko gedėti po antrosios pusės netekties yra normalu?

Tipiška, kad žmonės išsiskiria per amžiaus vidurio krizę – tuo metu prasideda antrasis skyrybų bumas visame pasaulyje. Nekeista ir tai, kad skyrybas inicijuoja moteris – jos sudaro 3/4 visų skyrybų iniciatorių. Tačiau stebina tai, kad po tiek kartu pragyventų metų dažnas vyras ilgai nevirkauja ir suskumba namo parsivesti antrą žmoną, dar pirmosios pėdoms neataušus. Beje, ši taisyklė galioja ir sutuoktinio mirties atveju. Statistika rodo, kad našliai vyrai kur kas greičiau susiranda antrąją pusę nei našlės moterys. Ar tai reiškia, kad jų jausmai nėra pakankamai gilūs?


48 metų Diana jaučiasi priblokšta – kai prieš pusmetį pasakė savo vyrui Robertui norinti pagyventi atskirai, jis atrodė taip, tarsi ketintų tuoj pat nusižudyti. „Robertas verkė, žadėjo pasikeisti, apipylė dovanomis ir dėmesiu, o pamatęs, kad vis tiek noriu pagyventi viena, tikino, kad lauks manęs tiek, kiek reikės, – pasakoja ji. – Man labai skaudėjo širdį, kad jį palieku. Vis svarsčiau, ar nedarau klaidos. Bet štai prieš keletą dienų jis man paskambino ir pareiškė, kad… norėtų skyrybas įteisinti oficialiai. Esą moteris, su kuria jis susitikinėja, nenori prasidėti su vedusiu. Suprantu, aš pati žengiau pirmąjį žingsnį skyrybų link ir nesiekiu vyro susigrąžinti, bet vis dėlto faktas, kad jo karšti jausmai taip greitai atvėso ir jis vos per pusmetį susirado kitą moterį – ne vienos nakties nuotykį, o rimtą partnerę! – mane suglumino. Pradėjau mąstyti, ar jis mane apskritai kada nors mylėjo?“


Nuo 3 mėnesių iki 3 metų


Tyrinėtojai iš Kalifornijos universiteto apskaičiavo, kad minimalus laikas, kuris turi praeiti nuo išsiskyrimo momento iki santykinio nusiraminimo, yra lygus pusei to laiko, kurį žmonės buvo kartu. Vis dėlto toks skaičiavimas sunkiai taikytinas ilgai kartu gyvenusiems žmonėms. Tarkim, jei pora kartu praleido 30 metų, vienišauti jie turėtų maždaug apie 15 metų?! Ilgokas laiko tarpas, ypač antrojoje gyvenimo pusėje, kai kiekvieni metai yra kone aukso vertės...


Kiek realesnis atrodo kitas terminas, kurį pateikia Rusijos psichoterapijos ir klinikinės psichologijos instituto specialistai, apklausę daugiau nei tūkstantį vyrų ir moterų. Pasak jų, sielos skausmas turėtų praeiti per laikotarpį, kuris trunka nuo trijų mėnesių iki trejų metų. Ganėtinai plati amplitudė, tiesa? Pasak šiuos skaičius pateikusios psichoterapeutės Genovaitės Petronienės, išsiskyrimo laikas toks skirtingas dėl to, kad jis labai priklauso nuo to, kaip ilgai truko visas svetimėjimo procesas, kiek tie santykiai buvo iš tiesų artimi ir nuo to, kiek psichologiškai sveikas yra žmogus. „Labai sutrikusiems žmonės skyrybų skausmą gali tekti „virškinti“ visą likusį gyvenimą arba lengvai pradėti ir nutraukti daugybę santykių, – sako ji. – Galėjimas ištverti išsiskyrimo skausmą priklauso nuo to, kiek saugus vaikystėje buvo vaiko ir motinos ryšys. Žmonės, nejautę meilės arba palikti per anksti, išsiskyrimus pergyvena labai sunkiai.“


Ką gi, dėl Roberto ir jo mamos ryšio Diana gali būti rami – jis buvo ir tebėra labai artimas. O štai mintis apie užsitęsusį susvetimėjimą ją privertė susimąstyti. Mat jiedu su Robertu jau ir santuokoje senokai gyveno tarsi du iš matymo vienas kitą pažįstantys kaimynai: pasilabindavo rytais, atsisveikindavo vakarais, bet nesidalino nei bendrais planais, nei emocijomis, nei pinigais. Tad natūralu, kad tas pusmetis fiziško pabuvimo atskirai tik sudėjo taškus ant „i“. „Karšti“ Roberto jausmai atgijo tik iš baimės būti paliktam, bet baimei atslūgus, viskas grįžo į įprastą šaltumo fazę.


O gal kaip tik labai mylėjo?


Psichologai pateikia ir atvirkštinę tokio elgesio versiją. Pasirodo, kuo labiau patenkintas vyras buvo savo santuoka, tuo greičiau susiranda buvusiosios pakaitalą. Jis prisimena, kaip gera buvo būti susituokus ir nori kuo greičiau šią būseną susigrąžinti. Nuoširdžiai mylėję ir mylėti vyrai sunkiau pakelia vienatvę, nes įprato nuolat šalia jausti artimą žmogų. Ir priešingai – tie, kurie prisimena buvusius santykius kaip pragarą, nė už ką nenori vėl į jį grįžti, todėl po skyrybų ar žmonos mirties laiką praleidžia mėgaudamiesi viengungišku gyvenimu.


Įdomu tai, kad trumpiau gedintys vyrai yra sveikesni, taigi visuomenei naudingesni. Tad ši galėtų jų taip ir nesmerkti. Kaip skelbia „The Daily Mail“, Švedijos Geteborgo universitete atlikti tyrimai parodė, kad tie našliai, kurie dėl vėžio netekę žmonų susirado naujas partneres per 5 metus, kur kas lengviau susidoroja su netekties skausmu. Mokslininkai įvertino 691 našlių sveikatos būklę ir nustatė, kad tie, kurie nepasiduoda ilgalaikiam gedului, turi kur kas mažesnę riziką susirgti depresija, nerimu, miego sutrikimais, emociniu atbukimu, rečiau vartoja migdomuosius ir antidepresantus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis