Neretai būna – net ir jausdami nepasitenkinimą savo veikla, santuoka ar savijauta, taikstomės su tuo, nes manome, kad nėra taip jau labai blogai. Psichoterapeutė, šeimų konsultantė Aurima Dilienė įsitikinusi, kad neradę atsakymo į svarbiausią gyvenimo klausimą „Kas aš esu ir ko noriu?“ nesukursime darnių santykių ir su kitais žmonėmis. Knygoje „Šeima – komandinis darbas“ (leidykla „Alma littera“) ji trumpai pristato vieną esminių japonų filosofijos sąvokų ikigai.
Šiuo žodžiu japonai apibūdina tai, ką darome su dideliu polėkiu, džiaugsmu, kas suteikia mūsų gyvenimui prasmės. „Tie, kurie žino savo ikigai, nepažįsta depresijos, neturi žalingų įpročių ir yra optimistai, – rašo A. Dilienė. – Todėl kiekvienam, kuris nori gyventi ilgai ir produktyviai, labai svarbu rasti priežastį keltis rytais.“
Neįtikėtina, bet daugybė žmonių net sau nėra įvardiję, kas jie yra ir kokia jų gyvenimo prasmė. Knygoje A. Dilienė pasakoja tai puikiai atspindinčią japonų istoriją apie moterį, kuri žvelgdama mirčiai į akis, išgirdo klausiantį balsą, kas ji tokia. Ji vadino save mero žmona, keturių vaikų mama ir mokytoja, bet balsui to vis nepakako. Mat jis norėjo sužinoti ne tai, kieno žmona, motina ji yra ir kokia jos profesija, bet tai, kas yra jos misija. Galiausiai moteris atsakė: „Aš esu ta, kuri keliasi kiekvieną rytą, kad padėtų savo šeimai ir mokytų vaikus mokykloje“. Tuomet siela grįžo į kūną ir moteris pasveiko.
Išties sunku nesuplakti savęs su savo socialine, šeimynine padėtimi ar profesija. Vis dėlto nebūtinai tai, ką dirbate ar kam skiriate didžiąją dalį savo laiko, ir yra tikrasis jūsų pašaukimas. Aurima Dilienė siūlo paimti lapą popieriaus, rašiklį ir atsakyti į paprastus klausimus, kurie padės atrasti savo ikigai.
1. Pasiekimai. Kokius savo pasiekimus laikote vertingiausiais? Surašykite 2-3 dalykus, kuriais jūs iš tikrųjų didžiuojatės. Tai gali tapti atspirties tašku.
2. Žinios. Kokių žinių ir įgūdžių turite? Kokioje srityje jūs laikote save specialistu, profesionalu? Apie ką dažniausiai kalbate ir pasakojate su malonumu? Kokią literatūrą skaitote? Kokius tinklalapius atsiverčiate dažniausiai?
3. Jausmai. Darbas toje srityje, kurioje esate specialistas, garantuoja sėkmingą karjerą. Tačiau norėdami jaustis laimingi, turime užsiimti tuo, kas patinka. Ikigai nerūpi žmogaus dalykinė sėkmė, jei ji nėra susijusi su širdies džiaugsmu.
4. Savivertė. Kuo jūs esate svajonėse? Mokytojas, teisininkas, verslininkas, ūkininkas, aktorius? Tai gali tapti jūsų didinamuoju stiklu, kuris padės įžvelgti ir nukreipti pastangas reikiama kryptimi.
5. Asmenybė. Pasaulyje nėra dviejų visai vienodų žmonių. Skirtingoms asmenybėms tinka skirtingi darbai ir tikslai. Geriau pažinę, koks esate, labiau suprasite, kodėl vieni dalykai jums teikia džiaugsmą, o kiti ne.
„Manoma, kad mūsų ikigai yra ten, kur susikerta tai, ko mums labiausiai norisi, ir tai, kas mums geriausiai sekasi“, – rašo Aurima Dilienė.
Atradimai gali būti visai netikėti. Štai vienos garsios įmonės vadovė, atsakiusi į šiuos paprastus klausimus, suprato, kad labiausiai jai patinka... kepti pyragus ir laimingiausia jaučiasi matydama, kaip jos šeimos nariai ir draugai su pasimėgavimu juos valgo.
Detalesnė jausmų ir asmenybės analizė padėjo jai suprasti, kad jai apskritai patinka būti namuose, leisti laiką su vaikais ir pasitikti juos ir vyrą su šilta vakariene, nes didžiausia jos vertybė yra šeima, o ne karjera. Nors profesinė veikla moteriai puikiai sekėsi – nuosekliai kopė karjeros laiptais, jautėsi vertinama ir gerai uždirbo, ji ryžosi iš darbo išeiti. Netrukus moteris pradėjo gaminti desertus, rašyti kulinarinį tinklalapį, išleido desertų knygą. Taip paprastas pomėgis virto jos pagrindine veikla ir laimės šaltiniu.