Daugybė žmonių yra apsėsti perfekcionizmo – jie stengiasi puikiai atrodyti, protingai kalbėti, teisingai elgtis, būti profesionalūs ir niekada neklysti. Gal nevertėtų taip persistengti? Pasirodo, mus ištinkančios nesėkmės ne tik nesumažina mūsų patrauklumo kitų žmonių akyse, net netgi padeda pelnyti simpatijas.
Imkime kad ir poną Byną. Jis mums patinka pirmiausiai todėl, kad nuolat patenka į kvailas ar juokingas situacijas. Dažniausiai į tokias situacijas esame patekę ir mes, tik jautėmės tuo metu labai nejaukiai. Pastebėjęs, kad nevėkšlos susilaukia daugiau žmonių simpatijų, Elliotas Aransonas iš Kalifornijos universiteto nutarė tai patikrinti eksperimentais.
Viename eksperimente žmonės klausėsi garso įrašo, kuriame studentas puikiai pasirodė žinių viktorinoje – jis teisingai atsakė į 90 proc. klausimų ir paskui prisipažino, kad jam gyvenime sekasi. Kitąsyk įrašui baigiantis sėkmingasis studentas tariamai išliejo ant kelių kavos puodelį ir klausytojai išgirdo jo apmaudų šūktelėjimą ir komentarą. Neįtikėtina, bet kavą išliejęs studentas pelnė daugiau žmonių simpatijų.
Kitame eksperimente dvi merginos pristatinėjo sulčiaspaudę. Viena viską darė tobulai, sultis spaudė taisyklingai ir estetiškai, o kita nuolat klydo – tai apsitaškydavo sultimis, tai pamesdavo dangtelį. Nors dauguma tai mačiusių žmonių pripažino, kad pirmoji mergina yra gerokai profesionalesnė, tačiau daugiau užsakymų sulaukė... antroji.
Psichologai tai vadina „kritimo ant užpakalio efektu“. Anot jų, žmonės labiau simpatizuoja „kritusiems ant užpakalio“ dėl kelių priežasčių. Viena jų – įgimtas žmonių empatijos jausmas. Pabudęs gailestis skatina norą padėti ir palaikyti kitą žmogų, nes imame įsivaizduoti, kaip jaustumėmės jo vietoje. Be to, neklystantys žmonės mums atrodo tarsi netikri, su jais kur kas sunkiau susitapatinti, o juk būtent panašumas yra viena iš svarbiausių simpatijos prielaidų.
Aišku, tai nereiškia, kad labiausiai žmonės mėgsta nevykėlius. Jei žmogui nuolat nesiseka, trumpalaikis gailestis perauga į panieką, su tokiu žmogumi susitapatinti niekas nenori, taigi jis yra „nurašomas“.
Kitaip tariant, nedidelė kavos dėmelė ant švarių džinsų gali suteikti jums patrauklumo ir netgi pralaužti ledus bendraujant, bet jei džinsai yra paprasčiausiai purvini, efektas bus priešingas.