Suplanuokite alpinariumo išdėstymą ir pasirinkite augalų rūšis
Nors svajojant apie alpinariumą sudėtingesnis etapas gali atrodyti paties reljefo formavimas bei tinkamo dirvožemio paruošimas, visgi, pirmiausia derėtų kruopščiai apgalvoti būsimo gėlyno formą bei pasirinkti augalus, kuriuos norėtumėte įkurdinti jame. Pirmiausia nuspręskite, kokio pavidalo alpinariumą ketinate įrengti. Formą galite derinti prie natūralaus landšafto – sklype esančio šlaito ar žemės bangos. Jei planuojamoje vietovėje žemė lygi, galite pasodinti keletą aukštesnių medžių ar visžalių spygliuočių, kurie sudarys išlenkto reljefo vaizdą. Alpinariumas puikiai atrodys ir netoli gyvenamųjų pastatų, pavėsinių, poilsio aikštelių ar baseinų, todėl nebijokite eksperimentuoti ir vietoje tradicinio varianto šalia įėjimo į namus išbandykite netikėtą, tačiau akį traukiantį sprendimą.
Alpinariume, kaip taisyklė, turėtų augti kalnuose paplitusi augmenija, todėl pirmiausia apžvelkite tokių augalų rūšis ir nuspręskite, kurios labiausiai tiktų prie jūsų kiemo ar sodybos. Nepersistenkite su gėlių ir sukulentų kiekiu ir įrengiant alpinariumą vadovaukitės „mažiau yra daugiau“ taisykle. Verčiau įkurdinti vos kelių rūšių, tačiau įspūdingai atrodančius augalus – taip sukursite harmoningą ir su gamta derantį gėlyną. Alpinariume ar šalia jo taip pat pravartu įkurdinti ir nedidelį medelį – lanksvą, sausakrūmį ar didesnį žolinį augalą, kuris sudarytų pavėsį ne itin karštį mėgstantiems augalams. Tiesa, galite apgalvoti vietą ir kalninėms pušelėms, kėniams ar kitiems lėtai augantiems žemaūgiams spygliuočiams, kurie suteiks alpinariumui žalumos ir išryškins natūralius gėlių atspalvius. Rinkdamiesi augalus taip pat atsižvelkite į naudojamus akmenis ir alpinariumo dydį – masyvūs akmenys gali užgožti mažučius šilokus, šilropes, liūtpėdes ir kitus kalninius augalus. Beje, svarbu atkreipti dėmesį ir į pačių akmenų kilmę, štai, pavyzdžiui, dolomitas kalkina dirvą, todėl nerekomenduojama šalia sodinti rūgščią dirvą mėgstančius augalus: viržius, azalijas ir pan. Alpinariumas atrodys tiesiog stulbinamai, jei tarpusavyje pavyks suderinti palaipsniui žydinčius augalus – tuomet visą sezoną nuo pat ankstyvą pavasarį žydinčių snieguolių iki rudeniop prasiskleidžiančių viržių bei erikų turėsite akį traukiantį ir nuolatos žydintį gėlyną.
Paruoškite pagrindą ir pasirūpinkite tinkamu dirvožemiu
Kitas svarbus žingsnis, kuriuo privalote pasirūpinti, yra tinkamo pagrindo alpinariumui parengimas. Kalnų augalai paprastai nemėgsta drėgmės, todėl turėtumėte užtikrinti kokybišką drenažą. Alpinariumui numatytame plote nukaskite 15-30 cm gylio žemės sluoksnį ir užpilkite žvyru, kuris užtikrins gerą perteklinio vandens nutekėjimą. Supilkite norimo dydžio kalnelį ir išdėliokite paruoštus, prie aplinkos priderintus akmenis. Pastaruosius geriausia bent iki pusės įkasti į žemę, kad prireikus pasiekti alpinariumo viduryje esančius augalus ar norint patogiai nuravėti gėlyną, būtų galima ant jų pasilypėti. Taip pat svarbu atminti ir tai, kad aplink alpinariumą dėliojami akmenys neturėtų trukdyti vėlesniam vejos pjovimui, lapų grėbimui bei kitiems aplinkos tvarkymo darbams. Tarpus tarp akmenų užpilkite pralaidžia, su kalkėmis ir trąšomis maišyta žeme ir pasodinkite pasirinktus augalus. Labai svarbu momentas – drėgnesnį substratą mėgstančius augalus verčiau įkurdinkite alpinariumo apačioje, o jautresnius sukulentus bei kitus nemėgstančius drėgmės augalus sodinkite aukščiau, kur vanduo ilgai neužsilaikys dėl suformuoto nuolydžio. Būtinai pasidomėkite, kokiame dirvožemyje klesti pasirinkti augalai – pasistenkite rinktis vienodo rūgštingumo substratą ir taip sukurti visai augmenijai palankias sąlygas.
Vis dėlto, drenažo įrengimas, kalnelio formavimas bei akmenų išdėstymas gali kainuoti daug fizinių jėgų, todėl moterims, planuojančioms didelius alpinariumus, verčiau pagalbos kreiptis į profesionalus. Meistrus vienijančioje platformoje PortalPRO neabejotinai rasite specialistą ar visą jų komandą, kuri galės išpildyti visas jūsų svajones įkuriant natūralų bei prie aplinkos puikiai derantį alpių gėlyną.
Pirmenybę teikite natūralumui
Kuriant alpinariumą taip pat svarbu atminti, iš kur atkeliavo ši tendencija ir kuo ji taip žavi. Natūralios uolos, tarp jų čiurlenantis kalnų upelis bei santūrus žiedai žavi savo subtiliu grožiu. Būtent todėl tiek renkantis augalus, tiek dėliojant akmenis atsižvelkite į natūralumo aspektą – alpinariumas neturėtų atrodyti dirbtinai, traukti akies ryškiais ir dideliais žiedais ar trinkelių ornamentais. Jei norite suteikti gėlynui gyvybės, galite įkurti Koi stiliaus kriokliuką, tvenkinuką ar nedidelį fontaną. Malonus čiurlenimas ne tik užtikrins drėgmę mėgstančių augalų klestėjimą, bet ir karštą vasaros dieną pritrauks atsigaivinti paukščius, drugelius bei laumžirgius.
Užsakymo nr.: PT_72957