Florariumas: šiuolaikiško interjero favoritas

Fitodizaineriai įsitikinę, kad florariumų bumas pasiekė populiarumo viršūnę. Dar prieš penketą metų jie buvo tarsi nišinė egzotika, kuria žavėjosi tik entuziastingi gėlių augintojai, bet visai nežinoma tiems, kas nejautė didelio susidomėjimo augalais. Dabar viskas pasikeitė. Dizaineriai kuria pačių įvairiausių formų stiklo indus, o juose sukomponuotas miniatiūrinis mažučių kambarinių augalų pasaulis šiuolaikiniam interjerui suteikia unikalumo. 

Lygiaverčiai partneriai


Tik nuo mūsų priklauso, ar augalai taps lygiaverčiais interjero dizaino elementais. Įkomponuoti juos šiuolaikiškame interjere – nemenkas iššūkis, jei dekoruodami namus laikomės minimalistinio ir lakoniško dizaino koncepcijos, pabrėžiančios tikslias linijas. O gamta, taigi – ir augalai, yra laukinės prigimties ir nelengvai suvaldoma. Tačiau tai nereiškia, kad sunku rasti aukso viduriuką.


Dekoratyviosios florariumų galimybės neįtikėtinai išsiplėtė nuo to laiko, kai 1829 metais gydytojas ir augalų kolekcininkas Nathanielis Bagshaw Wardas sugalvojo sodinti lepius augalus į uždarus stiklo indus, kad būtų galima jų pargabenti į Angliją iš Indijos, Australijos ir kitų tolimų kraštų, mat kitaip jie žūdavo. Po kelių eksperimentų 1829 metais suprojektavo tai, kas ir dabar jo garbei vadinama „Wardian Case“, – mažą šiltnamio formos florariumą, kurio originalus dizainas žavi mėgstančius retro stilių, o nauja dizainerių karta kuria skaidraus stiklo burbulus ar daugiabriaunius indus – juose mažų augaliukų kompozicija atrodo ne mažiau išraiškingai nei meno kūrinys (nes ji vienintelė, nepakartojama...) ir dera moderniame interjere.

 

Svarbu!


Nors indus su kambarinėmis gėlėmis vadiname florariumais, vis dėlto nutarus ieškoti jų internetinėse parduotuvėse, žvalgykitės terariumų – augalams skirti „stiklainiai“ dažniausiai kažkodėl vadinami taip.

 

Mažo sodo iliuzija


Florariumo įrengimas net nepanašus į rimtą darbą – tai tarsi smagus žaidimas kuriant mažučiuką kraštovaizdžio modelį ir suteikiantis galimybę pasijusti Guliveriu nykštukų šalyje. Florariumas yra mini ekosistema, kurioje kambariniai augalai ir juos supanti aplinka daugiau ar mažiau atkartoja natūralios gamtos modelį, o, kaip jį dekoruoti, – pasirinkimo galimybės neribotos. Net vien skaidraus stiklo ir sodrios žalumos kontrastas yra labai gražus. Originali indo forma be galo daug reiškia, tad florariumams komponuoti naudojami ir dizainerių specialiai sukurti indai, ir įprasti įdomios formos stiklainiai, ir net senos kaitrinės lemputės ar kalėdiniai eglučių burbulai. O ir spalvotas smėlis, vandens nugludinti ar aštriabriauniai akmenukai, stiklo rutuliukai, kriauklelės, sausos šakelės, šaknys, žievės gabaliukai – svarbūs kompozicijos elementai, sukuriantys harmoningo kraštovaizdžio iliuziją.

 

Laimingi augalai


Florariumai gali būti dviejų tipų – atviri arba uždari. Atviruose ar su plačia anga tinka auginti sukulentus ir kitus drėgmės nemėgstančius augalus. Uždaruose galima sukurti drėgno klimato imitaciją, nes čia augančių gėlių išgarinamas vanduo kaupiasi ant indo sienelių ir susikuria savaiminio laistymo ekosistema. Tokios sąlygos patinka daugeliui iš atogrąžų kraštų kilusių augalų.


Dar vienas svarbus dalykas tas, kad kambarinės gėlės turi atitikti florariumo dydį: nesodinkite tų, kurie greit išsikeroja ar ištįsta. Grupuokite panašių poreikių augalus – nors kompozicija gali atrodyti labai egzotiškai ir įspūdingai, kai kurie (o gal ir visi) augalai neišgyvens netinkamomis sąlygomis.


Florariumui parinkite gerai apšviestą vietą, tačiau ne saulėkaitą – stiklas sustiprina saulės spindulių poveikį, o juk nesinori, kad augaliukai iškeptų...


Patys mažiausi florariumai dažniausiai nėra ilgalaikis kūrinys – augalai juose gerai jaučiasi keletą mėnesių, bet ne ilgiau, nes dirvožemio ir oro ten nėra pakankamai. Tačiau jei esate pasiryžę juos keisti ar persodinti keletą kartų per metus, užsiimti tuo tikrai verta.

 

Kaip įrengti

X Labai svarbi florariumo dalis – drenažas. Tam tiks įvairūs akmenėliai, skalda.

X Įberkite truputį medžio anglių ar sutrupintų aktyvintųjų anglių tablečių ir išlyginkite. Anglys neleidžia veistis įvairioms bakterijoms ir grybeliams.

X Įberkite žemių, skirtų tos rūšies augalams, kuriuos sodinsite. Tiesa, kai kuriems, pavyzdžiui, dabar be galo populiarioms tilandsijoms, jų išvis nereikia.

X Nesodinkite augalų per arti vienas kito, stenkitės, kad šie nesiremtų ir į indo sieneles, – tokia kompozicija gražesnė.

X Neišvaizdžią žemę paslėpkite ant viršaus užbėrę dekoratyvaus grunto. Kad abu nesusimaišytų ir tvarkingai atrodytų, tarp jų galima įdėti polimerinį tinklelį (tokį patį, kuris saugo nuo uodų), iškerpus skyles, į kurias sodinsite augalus.

X Liko smagiausias užsiėmimas – papuošti florariumą dekoratyviais akcentais.

X Svarbu nepamiršti florariumo švaros. Niekada nenaudokite cheminių valiklių stiklui nuvalyti indo viduje – jis gali pakenkti augalams. Smėlyje, šakelėse gali daugintis grybeliai, mikrobai ir kenkėjai. Prieš sudėdami į stiklo indą akmenis, kriaukles, šakas, žievę, pavirinkite visa tai porą valandų vandenyje ar palaikykite per naktį druskos tirpale.

 

Improvizacijos


X Draugystė su bonsu. Kambarinių gėlių kompozicija florariume negali būti prilyginama sudėtingam bonsų auginimo menui, tačiau fitodizaineriai bando juos suderinti. Bent vizualiai rezultatas puikus: skaidraus stiklo indo dekoratyvumas idealiai pabrėžia miniatiūrinio skulptūriško augalo grožį. Tikintis sėkmės verta rinktis atogrąžų augalus – profesionalai pataria florariume auginti bonsą fikusą. Tiesa, ir jam reikės bent minimalaus dėmesio kiekvieną dieną.


X Lyg akvariume. Florariumai su vandens augalais – dar viena populiarėjanti tendencija (itin pasiteisinanti, jei esame linkę perlaistyti kambarines gėles...). Gal ir nelengva sukurti tinkamą mikroklimatą lepesniems augalams, tačiau, jei florariume auga vadinamieji akvariumo samanų (marimo) kamuoliukai, jų prižiūrėti beveik nereikia. Beje, tai net nėra samanos ar koks nors egzotinis augalas, o paprasčiausi dumbliai, natūraliai paplitę Japonijos ežeruose. Gal toks pavadinimas skamba ne itin patraukliai, bet atrodo jie gražiai, ypač jei šalia įberta dekoratyvių akmenukų ar kriauklių.


X Samanų patalai. Florariumas su jame augančiomis samanomis – dar viena nesudėtingai įgyvendinama ir dėmesio verta idėja. Kadangi samanos pakančios šviesos stygiui ir mėgsta drėgmę, tokia aplinka joms labai tinka. Beje, dizaineriai yra sukūrę specialių samanoms skirtų lašo formos stiklo indų, tačiau jas tinka auginti ir paprasčiausiuose gražios formos stiklainiuose.


X Jei pasakotumėte istoriją... Galbūt toks žaidimas kai kam atrodys kičinis, tačiau rinkoje jis sulaukė neabejotino pasisekimo: mažutės pokemonų, hobitų, „Žvaigždžių karų“ herojų figūrėlės, įkomponuotos florariumuose, skirtos pasakoti istorijas – išgalvotas, suvaidintas ar savo patirtas. Žaislinės figūrėlės tarsi prašyte prašosi nukeliamos į miniatiūrinį augalų pasaulį. Ir nebūtina sekti greit besikeičiančias filmų ar kompiuterinių žaidimų tendencijas – galima įgyvendinti savo viziją, primenančią kaime pas močiutę praleistas akimirkas, ar svajonę apie kosminį peizažą.


X Dirbtiniai augalai. Nors florariumai nereikalauja ypatingos priežiūros, kartais po kelių mėnesių paaiškėja, kad vis tiek neužtenka laiko, gebėjimų ar noro. Reikia valyti stiklą, genėti augalus – jie gyvi, ir tai – jau įsipareigojimas, kuriam ne visi esame pasiruošę. Pavyzdžiui, kaktusai ir kiti sukulentai, pasodinti drenažo neturinčiame inde, gali vargiai išgyventi, jei bus perlaistyti. Bet išradingi gamintojai rado išeitį – dirbtiniai augalai dabar tokie realistiški, kad atskirti juos nuo tikrų net neįmanoma.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis