Svarbiausi iššūkiai
Rekonstruodama dar XX amžiaus pradžioje Vilniaus Žvėryno rajone statytą medinių pusrąsčių namą, architektų studija „Archidemus“ susidūrė su iššūkiais ir netradiciniais sprendimais. „Vertikalių pusrąsčių namas iki rekonstrukcijos buvo padalintas į du butus, – pasakoja architektas Kristijonas Širvinskas. – Mūsų užduotis buvo sujungti šias erdves ir maksimaliai integruoti šeimininkų poreikius į esamą planavimo situaciją, racionaliai panaudoti kiekvieną kvadratinį metrą.“ Didelis dėmesys buvo skiriamas prie pastato esančiam kiemui. „Tai eklektiškas įvairaus dydžio bei atspalvių terakotos ir pintų rotanginių vazonų derinys, visžalių spygliuočių visuma. Pastato fasadui pagyvinti naudotos Žvėryno rajonui būdingos medinės žaliuzės. Svarbiu akcentu tapo kiemo apšvietimas. Tai funkcionali ir reprezentatyvi pastato detalė, bet dažnas ją pamiršta“, – pastebėjo projekto autorius.
Unikalios vidinės erdvės
Jungdami du butus į vieną projekto autoriai turėjo atsižvelgti į esamas kapitalines sienas. Dėl jų buvo galima tik kai kur praplatinti angas išgriovus pertvaras, tačiau į interjero schemą įtraukus buvusį sandėliuką pavyko sukurti išskirtinę bendrojo kambario erdvę su dideliais vitrininiais skaidytais langais valgomojo zonoje. „Teko nemažai pasukti galvą, kaip visas gyvenamąsias erdves – virtuvę, svetainę, valgomąjį bei įėjimo zoną – suplanuoti taip, kad kiekviena patalpa turėtų langus į pietinę pusę, – prisiminė architektas. – Buvo priimtas sprendimas įėjimo duris projektuoti su suskaidytu langu, – pro jį šviesa patenka tiek į prieškambarį, tiek į virtuvę, o svetainė suprojektuota už valgomojo. Čia pro vitrininius valgomojo langus patenka dienos šviesa.“ Medinio namo perdangos sijos taip pat panaudotos interjero scenarijui kurti. „Rekonstruojant nutarta sutvirtinti namą papildomomis sijomis, jos montuotos skersai esamų bei atremtos į papildomas, taip pat akcentuojamas kolonas. Šis sijų ir kolonų tinklas formuoja papildomas linijas, puikiai skaidančias baltas sienas ir lubas. Toks principas ypač būdingas moderniajam kolonijiniam stiliui“, – pasakojo studijos „Archidemus“ vadovas.
Įkvėpimas iš užatlantės
Prie galinės svetainės sienos sumontuotos keturios medinės kolonos, tarp jų likusi erdvė panaudota medžio masyvo lentynoms. Galinę svetainės sieną architektai dekoravo pilkais languotais tapetais. Šie puikiai kontrastuoja su spalvingu Algio Kriščiūno paveikslu, vaizduojančiu Salvadorą Dali.
Svetainėje nebeliko sienos, prie kurios būtų galima pastatyti televizorių, todėl tarp svetainės ir valgomojo nutarta sumontuoti nuleidžiamą projektoriaus ekraną filmams žiūrėti, o patį projektorių įmontuoti virš sofos numatytoje lentynoje.
Svarbiausia – virtuvė
Virtuvės vieta suprojektuota pati pirma. Tai – tarsi buto epicentras, juk čia praleidžiama daugiausia laiko. Vėliau aplink ją planuotos visos kitos patalpos. Virtuvės baldus architektas parinko su vadinamąja sala viduryje. Taip ne tik padaugėja darbo paviršių ploto, bet ir sukuriamas savotiškas traukos centras – sala tinkama ir maistui ruošti, ir prisėsti puodelio kavos, ir susibūrus aplink pabendrauti. Pagal individualų užsakymą pagaminta kampu palei dvi sienas sumontuota virtuvė ir vadinamoji sala derintos prie bendro interjero. „Čia rasite nemažai X formos motyvų. Šie klasikiniai fragmentai atsikartoja tiek balduose, tiek šviestuvų gaubtuose“, – aiškino Kristijonas Širvinskas. Beje, šviestuvams ir apskritai apšvietimui taip pat buvo skiriamas nemažas dėmesys. „Norėjome sukurti jaukią, intymią aplinką, tam reikėjo daug apšvietimo taškų, kurie skleistų neįkyrią šviesą. Dauguma šviestuvų – su medžiaginiais gaubtais. Taip siekta perteikti minkštos šviesos pojūtį“, – sakė projekto autorius.
Šiame bute nemažai pereinamų patalpų, pagrindinės funkcinės zonos – svetainė su valgomuoju, virtuvė ir prieškambaris – atskirtos tik iš dalies, todėl projekto autoriams teko pasukti galvą, kaip patogiai išdėstyti šviesos jungiklius.
Visur dominuoja ryškūs spalviniai akcentai. Svetainėje išsiskiria raudona spalva, valgomajame ieškota ryšio su kiemelio žaluma, tad vyrauja žalia, o pagal individualų užsakymą pagaminta virtuvė dekoruota pilkšvai melsvu atspalviu, jis derinamas su riešuto spalvos medžio masyvo mediena.
Šeimininkų poilsio zona
Projektuojant buto erdves, miegamajam buvo likusi palyginti nedidelio ploto patalpa, tačiau, sujungus jį su atvira drabužine, visi reikalingi baldai bei zonos atrado savo vietas ir vieni kitiems netrukdo. Greta miegamojo įrengtas atskiras vonios kambarys ir drabužinė su langu į kiemą, dėl to miegamojo erdvė neperkrauta masyviais baldais. Pagrindiniu akcentu čia tapo lova, galvūgaliu atremta į sieną. Jai akcentuoti architektai parinko švelnaus plunksnų rašto tapetus, prie šių puikiai pritapo sieniniai žalvariniai šviestuvai, o kompoziciją užbaigė senovinių plytų mūro fragmentai.
Greta miegamojo įrengtas šeimininkų vonios kambarys dekoruotas natūralaus travertino apdaila, ši puikiai dera prie autentiškos medinės rąstinės sienos, visada primenančios pastato istoriją.
Spalvos ir kontrastai
Dekoruodami interjerą architektai žaidė su tekstilės spalvomis ir raštais. Sunkios, pagal individualų užsakymą pagamintos užuolaidos, spalvingi roletai valgomajame, kilimai ir tekstiliniai šviestuvų gaubtai suteikia namams jaukumo.
Nišoje virš lovos sumontuotos kelios atvirtos medžio faktūros lentynos – ne tik funkcionalus, bet ir interjero koncepciją pabrėžiantis elementas.
Siekiant išlaikyti erdvės pojūtį ir kad į kambarį patektų šviesa iš pietinės pusės, drabužinė nebuvo aklinai atskirta nuo miegamojo.
Norint sukurti kuo komfortiškesnę gyvenamąją erdvę ir atsižvelgiant į intensyvų gyvenimo ritmą, buvo priimtas sprendimas vonioje suprojektuoti dvigubą dušą su dviem dušo maišytuvais.