Šį būstą Užupyje Erika išsirinko todėl, kad tokio norėjo: kad būtų centrinėje miesto dalyje, senos statybos, aukštomis lubomis, mažoje bendrijoje. „Dieną Užupis aktyvus, pilnas gyvybės, o vakare tampa tyliu miegamuoju rajonu. Tai – labai jauki vieta, kur visi vieni kitus pažįsta, sveikinasi, sutemus nebaisu eiti“, – džiaugiasi pašnekovė. Moteris gyvena čia maždaug dveji metai.
Pašonėje – parkas
E. Paulės butas yra atnaujintame XIX a. pab.–XX a. pr. statytame komplekse. Manoma, kad kadais čia veikė mokykla, mokslo institutas, vėliau jis buvo apleistas, čia glausdavosi benamiai. Atnaujinto trijų aukštų statinio antrame aukšte moteris išsirinko 78 m² ploto būstą. Visi šeši jo langai yra į šiaurės vakarus, todėl saulė namus apšviečia popiet. Pasak pašnekovės, smagiausia, kad visi langai yra į parką su suoleliais, vaikų žaidimo aikštele. Dėl šio vaizdo vilnietė nedengia langų užuolaidomis. „Smagu matyti, kaip keičiasi metų laikai, gera tai matyti“, – sako Erika. Įsirengdama namus ji viską apgalvojo iki smulkmenų, skrupulingai suprojektavo ir viską sukūrė gana greitai – per tris mėnesius. „Man patinka viską kurti pačiai“, – pabrėžia pašnekovė.
Vilniaus universitete ekonometrijos, o ISM – vadovų magistrantūros studijas baigusi Erika, be kitų darbų, kuria savo prekių ženklo aksesuarus, juvelyriką, baldus.
Tik tai, ko reikia
Moteris pasakoja, kad interjere, kaip ir apskritai kūryboje, jai labiausiai širdį virpina minimalizmas. „Daiktų turiu tik tiek, kiek reikia, ir tik kruopščiai pačios atsirinktus“, – pabrėžia ji. Tik minimalizmo nederėtų painioti su asketizmu, tai, pašnekovės požiūriu, visai skirtingi dalykai. Ji savęs nevaržo ir turi viską, ko jai reikia, kas džiugina.
Erika pasakoja, kad namus įsirengti neužtruko, nes gana aiškiai žinojo, ko nori, – erdvės, baltų sienų. Teko išgriauti kai kurias sienas, pakeisti virtuvės vietą. Dabar bute yra du kambariai: didesnysis – tai svetainė su virtuve, mažesnysis – miegamasis su drabužine. Moteris norėjo daug chromo. Chromuotas yra ilgas ventiliacijos vamzdis didžiojo kambario palubėje, bet sumanymo įrengti chromu žvilgančią vonią neįgyvendino. Tris kartus perplanuota vonia dabar yra juoda ir balta.
Buto lubų E. Paulė nusprendė niekuo nedengti, paliko betonines. Jos yra ne tik dekoratyvios, bet ir praktiškos: gerai laiko įgręžtus šviestuvus, pakabinamąją didelę keturkampę metalinę dėžę gėlėms. O štai grindis dėl šilumos ir jaukumo moteris išsirinko tradicines – iš eglutės raštu sudėto ąžuolo.
Sugalvota pačios
Erika turėjo aiškią viziją, kaip turi atrodyti virtuvės baldai. Svarbiausia – kad neužgožtų erdvės, tad žinojo, kad pakabinamųjų spintelių ir spintelių iki pat grindų jos virtuvėje nebus. E. Paulei užtenka atviros lentynos, tik ją gaminusiems lietuviams teko pasukti galvą, kaip padaryti, kad nebūtų matyti jokių laikiklių, o virtuvės spinteles dariusiems Vokietijos meistrams – kad šios tarsi kybotų ore. Beje, jos įrengtos aukščiau nei įprasta – kad aukštaūgei E. Paulei būtų patogu ir komfortiška. „Ir lentyna kabo man patogiame aukštyje. Tiesa, į svečius atėję mažesnio ūgio draugai kartais pasiskundžia, kad nepasiekia puodelių“, – šypsosi pašnekovė ir priduria, kad mėgsta ruošti maistą draugams, ypač – desertus. „Man tik duok saldumynus gaminti“, – juokiasi ji ir pasidalija pyrago su mačia receptu.
Virtuvės zonoje stovintį ovalų valgomąjį stalą projektavo pati Erika, – pasak jos, prie jo laisvai susėda šeši žmonės, bet gali jaukiai susiglausti ir daugiau. „Tokio stalo pakanka ir dirbti, ir su draugais vakarieniauti“, – sako pašnekovė. O svetainėje stovintys dar du kavos staliukai yra vienai bendrovei E. Paulės kuriamų baldų prototipai.
Kvepia pomidorais
Viena mėgstamiausių Erikos spalvų yra žalia, todėl augina dideles kambarines gėles, įsigijo sąmanų atspalvio vilna aptrauktas kėdes, miško žalumo aksomo miegamojo lovą. O vienas pirmųjų šiame bute atsiradusių baldų buvo iš modulių surenkama balta metalinė švedų prekių ženklo „String“ knygų etažerė.
Erdvi drabužinė, kurią nuo miegamojo skiria lininė užuolaida, irgi nėra prigrūsta. Ir pirkdama drabužius moteris laikosi minimalizmo taisyklės. Šiemet jos garderobą paįvairino motociklininko kostiumas ir šalmas: moteris pradėjo vairuoti motociklą „Ducati“ ir prisijungė prie šių motociklų vairuotojus vienijančio klubo.
E. Paulė sako, kad jai vienas iš interjerą formuojančių elementų yra ir namų kvepalai. Jų turi įvairių, dažnai jos namai kvepia santalu, mėgsta deginti kvapiąsias žvakes. Dabar ją džiugina namų kvepalai su... pomidorais.
Įsileistų tik meno
Erika sako nemananti, kad kada nors jos skonis galėtų kardinaliai pasikeisti. „Nemanau, kad kada nors savo būstą apkrausiu daiktais. Jei ir nuspręsčiau ką nors keisti, tai nebent – pasikabinti daug meno kūrinių“, – svarsto ji. Kol kas ant neįprastos – rožinės – spalvos svetainės komodos stovi vos keli paveikslai: pačios tapytas ir taškuotas darbas, Kristės Stan vienos linijos piešinys, gėlės „portretas“, įsigytas Paryžiuje, bukinistų turgelyje, ir lietuvių meno studijoje „Some Edition“ įsigytas darbas.
Pašnekovė sako, kad jos skonį formuoja knygos, žmonės, kelionės. O keliauja dažnai, nes šiais laikais dirbti patogu nuotoliniu būdu, – daugiausia dėmesio šiuo metu moteris skiria drabužių mainų verslo plėtrai Balkanuose. Vis dėlto gyvenimą Lietuvoje moteris labai vertina, nes turi su kuo palyginti: metus dirbo Indonezijos sostinėje Džakartoje. „Ten jau po savaitės apsinuodijau užterštu oru. Žmonių ir automobilių tokia gausybė, kad pusę dienos praleisdavau grūstyse“, – tvirtina E. Paulė. Savotiškai pasiilgsta tik nuolatinės 33 laipsnių šilumos, šviežių jūrų gėrybių ir vaisių. „Kelionės padeda plėsti akiratį, lavinti skonį, formuoti pasaulėžiūrą. Taip gimsta idėjos, patirtys, prisiminimai“, – įsitikinusi Erika.
Pyragas su mačia
Reikės: • 3 kiaušinių • 150 g sviesto • 150 g rudojo cukraus • 150 g miltų • 2 arbatinių šaukštelių mačios miltelių • 70 g baltojo šokolado gabalėlių
Sviestą ištirpinkite ir išplakite su cukrumi. Po vieną įmuškite ir išplakite kiaušinius. Įberkite ir išmaišykite miltus bei arbatą. Galiausiai suberkite baltojo šokolado gabalėlius. Pašaukite į 170 °C orkaitę ir kepkite apie 40 min.