Ką reikėtų žinoti, norint nepakenkti auginamam šuniui

Šuo – ištikimiausias žmogaus draugas, bet ar visuomet savo geriausiu draugu pasirūpiname tinkamai? Minkšti šuniukų nameliai, brangus gyvūnų prekių parduotuvėse perkamas maistas, skanėstai ir žaisliukai, atrodo, tai – viskas, kas geriausia augintiniui.

Populiariausi šių dienų straipsniai:
- Kokias nagų formas ir lakavimo tendencijas šį sezoną vertėtų pamiršti
- Vėžį įveikęs 18-metis Paulius: išmokime gyventi šia diena
- Savaitės horoskopas: pradžia skamba labai optimistiškai
- A. Diržiūtės triumfas Berlyne: J. Statkevičiaus suknelė ir apdovanojimas iš N. Portman rankų
- Kitokie balandėliai

Kiekvieno šuns šeimininkas turi savo taisykles kaip rūpintis augintiniu, tačiau kartais gyvūnui yra daug naudingiau tai, apie ką net nepagalvotumėte, o daugelis nusistovėjusių stereotipų yra tiesiog mitai.

Apie šunų maistą

Šunų maisto racionas turi būti kuo įvairesnis. Pasak vokiečių kinologo M. Koch Kostersitz, šuns maistą turi sudaryti 2/3 mėsos ir 1/3 vegetariškų produktų. Daugelis šeimininkų savo augintinius šeria sausu visaverčiu šunų maistu, perkant tokį maistą reikėtų atkreipti dėmesį į jo sudėtį, nepaisaint to, šunims sveika gauti ir natūralaus maisto, t.y. mėsos, pilnavidurių kaulų, žuvies, daržovių, kruopų.

Net 2/3 šuns maisto raciono sudaro mėsa, kitaip tariant, šuniui reikia 20 g mėsos kilogramui jo svorio. Tai, kad šuniui negalima duoti žalios mėsos, nes tai skatina agresiją ir laukinius instinktus, yra mitas. Šuns prigimtis – plėšrūnas, tad žalia mėsa yra natūralus jo maistas ir tuo, kad jis negaus mėsos, nei sumažinsite, nei padidinsite jo plėšrūnišką prigimtį. Augintinio elgsena priklauso nuo jo charakterio sąvybių ir maistas jos įtakoti negali.

Fotolia nuotr.

Šuns organizmui reikalingos įvairios žalios daržovės ir vaisiai. Jas galima duoti tiek nesmulkintas (pvz. nuplautą ir nuskustą morką graužimui), tiek tarkuotas (pvz. moliūgai ar obuoliai). Dažnai susiduriama su šunų nutukimo problema, tad esant šiai situacijai, patartina daržovių ir vaisių kiekį padidinti, taip keičiant kaloringą maistą į liesą. Be to, į 1/3 vegetariško raciono verta įtraukti košes bei sultinius. Tai gali būti ryžių, avižų, miežių dribsniai ar kitos košės, kurias galima pagardinti nerafinuoto aliejaus šlakeliu, tai ne tik taps delikatesu jūsų augintiniui, bet ir suteiks jo kailiui sveiko žvilgesio.

Jeigu šuo buvo šeriamas tik sausu maistu, įvairesnį maistą reikia pradėti duoti mažais kiekiais ir stebėti gyvūno organizmo reakciją į pasikeitusį maistą. Be to, niekada neduokite maisto iš savo lėkštės, – natūralų maistą, kaip ir sausą, šuniukas turi gauti savo dubenėlyje.

Koks turi būti šuns guolis?

Parduotuvėse siūlomi minkšti šunų nameliai, atrodo, turėtų būti idealus būstas gyvūnui, tačiau su šiuo faktu kinologas M. Koch Kostersitz nesutinka. Pasak jo, šuns guolyje padėtos minkštos pagalvėlės ar pagrindai kenkia kailiui ir atsparumui šalčiui. Minkšta pagalvė išlepina odą, padaro šunį jautrų šalčiui, sulėtina plaukų augimą, gali atsirasti net praplikimų. Panašios pasekmės būna ir tada, jei guolyje yra per šilta, jis laikomas prie radiatoriaus. Norint, kad augintiniui būtų patogu, patartina rinktis kietesniu užpildu pripildytas pagalves, o didelių veislių, ilgaplaukiams šunims galima tiesiog patiesti kilimėlį.

Šuns drausminimas

Jeigu jūsų augintinis nusižengė esamoms taisyklėms – nešaukite ir nepykite ant jo. Pasak M. Koch Kostersitz, šuo girdi 16 kartų geriau už žmogų, tad jūsų šaukimas jam – tarsi fabriko sirena žmogui prie pat ausies. Šuo nesupranta žmonių kalbos, tai, ką šeimininkas jam nori pasakyti, jis supranta iš išreikšto tono. Tad jeigu norite jį sudrausminti ar subarti, tai turite išreikšti griežtu tonu, ne šaukimu, taip pat ir giriant bei drąsinant gyvūną.

Vida Press

Jei šuniukas nepakluso ir negalite jo pasiekti ar prisišaukti, nebandykite jo prisivilioti apgaule, o vėliau barti. Toks elgesys skatina šuns nepasitikėjimą bei nepalankumą šeimininkui. Augintinį turite auklėti taip, kad pakvietus, jis žinotų, jog privalo ateiti pas jus.

Be to, nėra prasmės ilgai pykti ant nusikaltusio šuns, nes jis neatgailauja. Vokiečių kinologas aiškina, jog šuo suvokia bausmę tik iškart po nutikusio įvykio, jeigu jį auklėsite praėjus ilgesniam laikui po to arba kelis kartus, jis to nesupras. Taip pat negalima šuns bausti už instinktyvius dalykus ar poelgius, tokius kaip pabėgimą iš namų rujos metu. Šeimininkas privalo žinoti, kad tuo metu gyvūną reikia vedžioti pririštą pavadėliu, nes gamtiniai instinktai yra stipresni nei šuo gali suvokti ir tai, kad už pabėgimą jį nubausite, nereiškia, kad kitą kartą jis nebėgs.

Prižiūrėkite ir auginkite savo šuniuką taip, kad tiek jūs, tiek jūsų augintis būtumėte laimingi. Nepamirškite stebėti gyvūno elgesio ir organizmo pasikeitimų, stenkitės, kad šuo būtų sveikas ir patenkintas. Mes turime jiems atsidėkoti už ištikimiausią draugystę ir meilę.

Sužinokite portalo naujienas pirmieji ir skaitykite žurnalą "Moteris"! Trims portalo skaitytojams, užpildžiusiems anketą, dovanosime 3 mėn. žurnalo "Moteris" prenumeratą.

Skaitykite Moteris.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis