Efektyvi kova su dulkėmis: specialistų patarimai

Vienas nemėgstamiausių namų ruošos darbų yra dulkių valymas. Neretai kova su dulkėmis atrodo beprasmė – vieną dieną jas nušluostome, kitą – stebimės nauju dulkių sluoksniu. Kad ir kokių priemonių imsitės, turime jus nuvilti – visam laikui dulkių neatsikratysite, tačiau pateikiame kelis praktinius patarimus, kurie padės sumažinti jų kiekį.

Šių dienų skaitomiausi straipsniai:
- Savaitės ikona. V. Skaisgirė atskleidžia geriausią priemonę nuo senėjimo
- Gražiausios šių metų „Oskarų“ suknelės (FOTO)
- Sparčiai pasaulyje populiarėjanti Paleo dieta
- Celiulitas. Kaip jo atsikratyti?
- Minkštas ir purus obuolių pyragas

Kas yra dulkės ir iš kur jos atsiranda?

Dulkėmis vadinamos lengvos, smulkios, organinės arba mineralinės kilmės dalelės, plaukiojančios ore arba nusėdančios ant įvairaus tipo paviršių. Nors dulkių dydis nėra apibrėžtas konkrečiais mastais, paprastai jų skersmuo siekia nuo 0,005 mm iki 0,1 mm. Dulkių kiekis yra milžiniškas – 1 kubiniame oro colyje gali plaukioti daugiau nei 100 000 dulkių dalelių.

Mūsų namus dulkelės pasiekia iš lauko – jas parnešame su batais, lauko rūbais ar pirkiniais. Dulkių į būstą patenka ir pravėrus langą ar vėdinant patalpas. Jų kilmės priežastimi yra ir naminiai gyvūnai, mūsų oda, minkšti baldai ir kilimai. Jūringose teritorijose dulkės kaupiasi kartu su smėliu, žemės ūkio statiniuose – drauge su dirvožemiu. Gyvenamose patalpose aptinkamas didelis organinių dulkių kiekis, t. y. žiedadulkės, plaukeliai, audinių ir popieriaus pluošto liekanos ir t. t. Paprastai dulkės kaupiasi minkštuose ir storuose paviršiuose. Mėgstamiausios jų vietos yra kilimai, užuolaidos, drabužiai, patalynė ir baldai.

Dulkių gyvūnija

Turbūt esate girdėję apie namų dulkių erkutes – tai plika akimi nematomi voragyviai, kurių ilgis siekia 0,4 mm. Šių erkučių galima aptikti visose gyvenamose patalpose. Žinoma, konkretus jų kiekis priklauso nuo klimato sąlygų, geografinės padėties ir higienos įpročių. Mūsų šalyje yra nustatytos 49 rūšių dulkių erkės, kurių dažniausia – Dermatophagoides Pteronyssinus.

Dulkių erkutės minta natūraliai nusilupusiu žmogaus epidermiu, mikroskopiniais grybeliais ir pagalvių pūkais. Paprastai erkutės dauginasi minkštuose audiniuose, patalynėje, kilimuose t. t. Išnaikinti šių gyvių praktiškai neįmanoma, tačiau nusiminti nereikėtų – sveikam žmogui minėtosios erkutės didelių rūpesčių nepridaro. Tiesa, alergiškiems gyventojams jos gali išprovokuoti odos ir kvėpavimo takų alergijos ligas, pvz., rinitą, astmą, egzemą ar įvairaus tipo odos išbėrimus. Alergiją kelia tiek pačios erkutės, tiek jų išmatos. Iš tiesų beveik 70 procentų bronchine astma sergančių pacientų yra alergiški būtent šio tipo erkėms.

Kovos priemonės

Kova su dulkėmis pradedama laikantis bendros švaros ir higienos normų. Įprasta manyti, kad efektyviausia kovos su dulkėmis priemonė – paviršiaus valymas drėgnu audiniu. Deja, čia neišvengiama dilema – dulkių erkių dauginimuisi drėgmė tampa itin palankia terpe, todėl specialistai ragina į šią kovą pasitelkti sausas valymo priemones.

Valydami dulkes atsisakykite pūkinių šluosčių, kurios dulkių nepašalina, o tik pakelia jas į viršų. Geriausias sprendimas – šluotą pakeisti dulkių siurbliu. Tiesa, bet koks siurblys efektyviam dulkių šalinimui taip pat netiks. Senesni ir pigesni gaminiai į orą išskleidžia dar didesnį dulkių ir bakterijų kiekį, todėl siekiantiems aukščiausio rezultato siūlome rinktis naujesnius ir brangesnius dulkių siurblius, turinčius aukšto efektyvumo dalelių filtrus.

Siurblys nėra universali dulkių valymo priemonė, todėl nenaudokite jo atvirų lentynų ar nišų valymui. Čia puikiai tiks specialios servetėlės. Sienų apmušalus siurbkite kartą per mėnesį, grindis – bent kartą per savaitę. Nepamirškite reguliariai keisti dulkių siurblio filtro – užsikimšęs filtras negalės efektyviai gaudyti dulkių arba mes jas atgal į orą. Valydami, plaudami ir keisdami filtrus griežtai laikykitės gamintojo rekomendacijų.

Jei jūsų šeimoje yra dulkėms alergiškų žmonių, atsisakykite storų kilimų, venkite minkštų baldų, storo audinio užuolaidų ir staltiesių, išmeskite senus ir nereikalingus daiktus, nevartomas knygas ir minkštus pliušinius žaislus. Nepamirškite reguliariai valyti kondicionierių ir šildymo prietaisus. Valydami dulkes naudokite purškiamą baldų blizgiklį – taip pasieksite kur kas geresnių rezultatų. Tiesa, nepurkškite minėtojo gaminio tiesiai ant baldo – blizgikliu padenkite specialią dulkių šluostę, tuomet lengvais judesiais nuvalykite baldų paviršių.

„iPhone“; „Android“. Sekite mūsų naujienas ir Facebooke!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis