Saulės akinius vertėtų rinktis ne tik pagal grožį: 5 paprasti patarimai, kurie palengvins pasirinkimą 

Prasidėjus vasarai ir vėl džiuginant saulei gydytojai ragina neužmiršti: saulės akiniai yra ne tik stiliaus detalė, bet ir itin svarbi akių apsauga. Jie pastebi, kad daugelis vis dar nežino, kaip tinkamai apsaugoti savo akis nuo žalingų saulės spindulių, o dėl to ypač kenčia korekcinius akinius nešiojančių – regos problemų turinčių žmonių akys.

Gydytojas oftalmologas doc. dr. Saulius Galgauskas primena, kad ultravioletiniai (UV) saulės spinduliai kelia daug pavojų akių sveikatai: ilgalaikis buvimas intensyviuose saulės spinduliuose gali sukelti ragenos pažeidimus ir net nudegimus, padidina įvairių akių ligų, tarp kurių – katarakta, geltonosios dėmės degeneracija.


„Į visas šias rizikas ypač turėtų atsižvelgti tie žmonės, kurie turi regėjimo sutrikimų ir nuolat dėvi gydytojo paskirtus korekcinius akinius – jų akys yra dar jautresnės ir labiau pažeidžiamos.


Deja, iš praktikos matome, kad akinius nešiojančių žmonių akys neretai nuo žalingų saulės spindulių lieka visiškai neapsaugotos, nes įprasti nekorekciniai saulės akiniai jiems neužtikrina kokybiško regėjimo – tokius dėvint, pavyzdžiui, vairuoti yra netgi pavojinga, o įsigyti receptinius saulės akinius su dioptrijomis dažnai tiesiog neprisiruošiama. Tai yra didelė klaida, galinti turėti sveikatai rimtų pasekmių“, – pažymi doc. dr. S. Galgauskas.


Pasak gydytojo, atspindėta nuo įvairių paviršių – vandens, sniego, stiklo, betono – saulės šviesa itin vargina akis ir gali sukelti galvos skausmą ar migreną. Intensyvūs saulės spinduliai bei šviesa, atsispindėjusi nuo įvairių horizontalių paviršių, gali net apakinti ar laikinai sutrikdyti regėjimą.


Pasak gydytojo oftalmologo S. Galgausko, visiems žmonėms – tiek turintiems, tiek neturintiems regėjimo problemų – nuo sniego, vandens ir kitokių paviršių atsispindėję spinduliai gali sukelti žymų momentinį regėjimo pablogėjimą, kurio metu gresia atsidurti pavojingose situacijose: pavyzdžiui, vairuojant arba slidinėjant. „Todėl geriau rinktis ne įprastus saulės akinius, kurie tik sumažina šviesos ryškumą, bet poliarizuotus akinių lęšius, nes tik jie apsaugo nuo akinančių horizontalių spindulių“, – teigia gydytojas.


Jis įspėja, kad UV spinduliai gali pažeisti akis net apniukusią dieną. Spinduliai prasiskverbia pro akies rageną, patenka gilyn į akį ir gali pasiekti tinklainę. „Tuomet žmogus skundžiasi intensyviu akių skausmu, ašarojimu, šviesos baime, pablogėjusiu matymu, didele akių raumenų įtampa. Akiniai be apsauginės dangos gali padaryti dar daugiau žalos – tamsoje plečiasi vyzdys, o UV spinduliai nesulaikomi“, – sakė specialistas.


5 patarimai, kaip tinkamai pasirinkti saulės akinius


Ieškantiems optimalios apsaugos akims, medikai ir akinių lęšių gamintojai pateikia kelis patarimus, į kuriuos verta atsižvelgti renkantis saulės akinius.   


Įsitikinkite, kad akiniai turi 99-100 proc. apsaugą nuo UV


Prieš perkant akinius būtina įsitikinti, jog jie turi 99-100 proc. apsaugą nuo UV saulės spindulių. Ant akinių rėmelio turi būti aiškus užrašas „99-100 % UV apsauga“ arba „Poliarizuoti“. Akinius pirkite iš patikimo pardavėjo, geriausia – optikose: vos kelis eurus pas gatvės prekeivius kainuojantys saulės akiniai gali visai neturėti apsauginės dangos, net jei ant rėmelių nurodyta priešingai.


Šviesos atspindžius blokuoja tik poliarizuoti lęšiai


Nuo akinančių saulės spindulių saugo tik poliarizuoti akinių lęšiai, kurie suteikia ne tik geresnę apsaugą, bet ir daug didesnį regėjimo komfortą.


Poliarizuoti akinių lęšiai turi specialų filtrą, kuris blokuoja akinančius saulės spindulius, sumažina akių nuovargį, padidina regėjimo komfortą vairuojant, einant per gatvę, sportuojant ar žvejojant.


„Poliarizuoti lęšiai turi cheminę dangą, kurios yra tarsi mini žaliuzės, blokuojančios šviesos atspindžius nuo horizontalių paviršių ir sumažinančios blizgesį. Jie pašalina didžiąją dalį elektromagnetinės vibracijos, dar vadinamos akinimu, kuris iškreipia tikrąją objektų spalvą ir daro juos sunkiau įžvelgiamais“, – sako Lietuvoje poliarizuotus lęšius gaminančios bendrovės „Bod Lenses“ pardavimų vadovas Povilas Steponavičius.


Poliarizuoti lęšiai „Bod Lenses“ gaminami daugiausiai pagal individualų užsakymą, pagal gydytojo receptą. Pasak P. Steponavičiaus, siekiant užtikrinti aukščiausią regėjimo kokybę ir UV spindulių apsaugą, lęšiai yra tikrinami kokybinio testavimo laboratorijoje, kur atliekama dvejų metų trukmės lęšių dangos dėvėjimo simuliacija, lęšiai testuojami specialia įranga apšviečiant juos UV spinduliuote, laikant juos aukštos temperatūros bei santykinės drėgmės aplinkoje ir kt.


Platesni akinių rėmeliai padidina regėjimo lauką bei komfortą


Jei norite labiau apsaugoti akis nuo periferinių saulės spindulių, tuomet patartina rinktis didesnius akinių lęšius ir rėmelius.


Dar vienas platesnių rėmelių privalumas – nuo UV spindulių apsaugoma ir gležna oda aplink akis. Akiniai didesniais rėmeliais ypač svarbūs vairuotojams, kurie ne visuomet tinkamai įvertina regėjimo svarbą saugumui kelyje.


Lęšių spalvą rinkitės pagal skonį ir poreikį


Pasirodo, saulės akinių lęšių spalvą galime rinktis ne tik pagal grožį – jų spalva turi ir tam tikrą funkciją, ypač jei tai poliarizuoti lęšiai. Pavyzdžiui, geltoni ir gintaro spalvos lęšiai idealiai tinka sportuojant lauke, ypač – ant sniego, nes jie išfiltruoja mėlyną šviesą ir sumažina sniego akinimą, padidina kontrastą.


Tuo tarpu rožiniai ir violetiniai lęšiai padidina objektų kontrastą mėlyname arba žaliame fone, todėl puikiai tinka laisvalaikiui vasarą, medžioklei ar vandens sportui. Na, o tamsesnės spalvos lęšiai turi stipresnį poveikį – juodi, pilki ir žali lęšiai nekeičia matomų spalvų.


Nepamirškite korekcinių akinių nuo saulės


Nešiojantiems gydytojo oftalmologo paskirtus korekcinius akinius su skaidriais lęšiais patartina įsigyti ir korekcinius saulės akinius, nes tamsinti prisegami akiniai be dioptrijų nesuteiks nei kokybiškos apsaugos akims, nei regėjimo komforto.


Kaip teigia gydytojas oftalmologas S. Galgauskas, dar blogiau, jei regėjimo sutrikimų turintys žmonės nenešioja jokių saulės akinių (o tokie atvejai gana dažni), taip palikdami savo jautresnes bei ir taip labiau pažeidžiamas akis be jokios saulės apsaugos.



Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis