Kelnės moterų garderobe tapo savaime suprantama spintos dalimi, o džinsai – neatsiejamu komfortiško gyvenimo būdo atributu. Plačios kelnės, per pandemiją išpopuliarėję laisvalaikio kostiumėliai, griežti vyriško stiliaus kostiumai, oversized siluetai ir net keliais dydžiais per didelės konstrukcijos vitrinose šmėžuoja jau kurį laiką, o androginiškos mados proveržis pastebimas ne tik ant aukštosios mados podiumų, bet ir tarp gatvės mados entuziastų ir vis drąsesnių jų stiliaus eksperimentų. Kitaip tariant, per pastaruosius metus moterų aprangoje atsirado griežtumo bei laisvumo, o vyrų garderobe, atvirkščiai, pastebimas polinkis į švelnumą bei pažeidžiamumą.
Tarp abiejų lyčių mados ne tik išnyko iki tol egzistavusios lytiškumo ribos, bet jos tarsi ir susikeitė vietomis. Šis kultūrinis fenomenas pabrėžia, kad šiuolaikinė karta yra tolerantiška, laisvų pažiūrų ir pripažįsta asmeninę kiekvieno žmogaus saviraišką. Šmaikštu, tačiau vyriškos aprangos triumfas moterų aprangoje sužlugdė manymą, jog moteriškumas gali būti pabrėžiamas tik trumpais sijonais ir prigludusiomis suknelėmis. Pirmiausia, pasirinktas garderobas neturi nieko bendro su šia sąvoka, antra, kas apskritai šiais laikais apibrėžiama kaip „moteriškumas“ ar „vyriškumas“? O gal šis klausimas apskritai nebeegzistuoja? Queer kultūra šiandieniame mados pasaulyje išlaisvino požiūrį į vyraujančias stiliaus interpretacijas bei įvairovę, kurią, norime to ar ne, turime priimti kaip savaime suprantamą ne tik dabarties, bet ir ateities kartų aktualiją.
Sakoma, jog tiesias kelnes ar griežto sukirpimo kostiumėlį vilkinti moteris pozicionuoja save kaip drąsią, valdingą ir savimi pasitikinčią asmenybę, tad vyriškų modelių drabužiai turi ypatingos galios sukurti tokį įspūdį. Priklijuoti sau šią etiketę ir kuklumą užmaskuoti vyriško stiliaus drabužiais gali kiekviena. Net jei iš tiesų neturite valdingos girlboss gyslelės, kartais juk smagu išvysti save kitame amplua. Ne veltui, įžengusios į verslą, politiką ir kitas įtakingas sritis, renkamės kelnes ir kostiumus, taip išreikšdamos savo statusą ir aukštas pareigas.
Visgi nesupraskite klaidingai: ką pridera vilkėti, yra kiekvienos asmeninis pasirinkimas, išskyrus tuos atvejus, kai atitinkamos aprangos reikalauja aprangos kodas ar darbo aplinka. Mat net ir žymiausi dizaineriai bei mados korifėjai pateikia įvairiausių alternatyvų, kaip vilkėti kelnes ar kostiumą, neprarandant vadinamosios moteriškos prigimties. Seksualumo ir elegancijos efektą akimirksniu gali sukurti sodriai padažytos lūpos, tvarkingai sušukuoti plaukai, grakšti eisena, manieros ir, žinoma, neatsiejama kiekvienos fatališkos moters dalis – viską nuginkluojantis žvilgsnis. Norint pasiekti šį rezultatą, reikia suprasti, jog įvaizdis tai ne tik drabužiai, bet ir visa ko tarpusavyje darna.
Pirmąsias kelnes, pasak istorinių šaltinių, dar prieš mūsų erą mūvėjo darbininkų klasės moterys, o Pirmojo ir Antrojo pasaulinio karo metais, joms pradėjus dirbti pramonės srityje, tai tapo būtinybe. Tačiau oficialiai, kaip grožio standartas, kelnės atsirado XX amžiuje, o jų kelią į mados olimpą pagreitino ne kas kitas, bet mados revoliucionierė Coco Chanel. Vienas iš įsimintiniausių jos aprangos derinių buvo užfiksuotas atostogaujant Prancūzijos pakrantėje, kur dizainerė vilkėjo plačias juodas džersio kelnes ir klasikinę dryžuotą palaidinę ilgomis rankovėmis. Ji dažnai mėgdavo skolintis savo mylimojo kelnes ir elegantiškai jas suderindavo su moteriškomis aprangos detalėmis, o tai darome ir šiandien.
Maždaug tuo pat metu Holivudo filmų premjerose, vilkėdamos įstabius kelnių kostiumėlius, pasirodė tokios kino aktorės, kaip Katharine Hepburn ir Marlene Dietrich, maištingai kilstelėjusios publikos antakius. Kaip madai svarbų laikotarpį galime prisiminti septintąjį dešimtmetį, nes tada atsirado šiuo metu ant bangos esantys platėjantys džinsai, o už juos galime dėkoti hipių ir disko kultūroms. Sensacija tapo ir griežtas kelnių bei švarko kostiumėlis, kitaip smokingas, kurį išdidžiai pristatė vienas įtakingiausių visų laikų dizainerių Yvesas Saint Laurent’as. Anuomet jis tarsi davė oficialų leidimą moterims vilkėti kelnes ir kostiumus, o tai padrąsino jas bei kitus kūrėjus ir toliau ieškoti alternatyvų pūstiems sijonams bei pasijoniams. Aštuntojo dešimtmečio hipių revoliucija į moterų madą atnešė naują dimensiją: pirmą kartą moterys viešumoje išdrįso vilkėti smarkiai nuo kelių platėjančias kelnes ir nuo klubų susagstomus plačius džinsus. Tuomet tai buvo naujovė, kurios troško ir prisijaukino beveik visos to meto moterys.
Šiandien kelnių modelių, faktūrų, spalvų ir raštų yra nesuskaičiuojamai daug, todėl kiekviena be didelių pastangų atras sau labiausiai tinkančias ir patinkančias. Visgi, prieš įsigyjant naujas, vertėtų žinoti, kas tinka būtent pagal individualius figūros matmenis. Pavyzdžiui, jei pasižymite plačiais klubais, bet siauru liemeniu, tiks laisvo kirpimo, vientiso plono audinio kelnės bei džinsai, kurių modelis visą dėmesį kreiptų į viršutinę dalį, taip pabrėždamas ypač grakštų juosmenį. Visiškai vengti reikėtų kelnių žemu, o dar blogiau pažemintu juosmeniu. Jei klubai yra siauri, bet norite juos vizualiai paplatinti, į pagalbą pasitelkite plačias ir nuo kelių platėjančias kelnes, kurios optiškai sukurs apimties. Neką mažiau svarbu pasirinkti tinkamą, kokybišką audinį (kaip žinia, vieni gali sudaryti prabangos įspūdį, o kiti įvaizdį sugadinti). Taip pat susiduriama su kita problema – ūgio skirtumais. Jei kelnes sunku išsirinkti vien dėl aukšto ar žemo ūgio, kai kurie prekių ženklai šiandien žymi atskiras petite ir tall linijas.
Norint kaskart atrodyti vis kitaip, su vienomis kelnėmis galima susikurti žymiai daugiau derinių, nei, pavyzdžiui, su suknele. Juk prie kelnių ar džinsų galima derinti įvairiausias palaidines, megztinius, marškinius, švarkus ir kaskart jaustis visiškai skirtingai. Taip pat nepamirštant aksesuarų, kurie visada sukurs vis kitokią nuotaiką ir išvaizdą. Netgi džinsus šiais laikais galime vilkėti ne tik laisvalaikiu, bet su jais eiti ir į šventę, priderindamos aukštakulnius batelius ir puošnesnę palaidinę – belieka tik pasitelkti fantaziją.
Kiekvienai moteriai savo spintoje privaloma turėti kelnių ir švarko kostiumėlį – tai itin praktiškas ir universalus duetas, kadangi abi jo dalis galima vilkėti tiek kartu, tiek atskirai, derinant su kitu jau turimu garderobu. Kostiumas per šventę – išties šiuolaikiška suknelės alternatyva, o jį apsivilkusi, tikėtina, sužavėsite net visko mačiusius. Artėjant šventiniam laikotarpiui, galite rinktis aksominį kostiumėlį ar plačias kelnes, kurioms žavingo kontrasto įspūdį suteiks šilkinė palaidinė. Seksualumą pabrėš laisvo kirpimo ar platėjančios kelnės aukštu juosmeniu, derinamos drauge su korsetu. Derinio griežtumą sukurs standus, padidintų pečių per liemenį įimtas arba tiesaus kirpimo švarkas. Dar vienas pasirinkimas gali būti blizgios tekstūros ar žvyneliais dekoruotos kelnės, užimančios svarbias pozicijas tarp aktualiausių šio sezono tendencijų.
Taigi, kokios kelnės ir džinsai šį sezoną aktualiausi ir prie ko juos derinti?
· Kadaise ypač mėgusios plačias arba platėjančias kelnes, ypač džinsus, tikrai džiaugiasi tokioms sugrįžus į madą. Būtent tokios kelnės ir džinsai yra vieni madingiausių šį šaltąjį sezoną. Derinkite jas taip, kaip tik norisi. Jei norisi dar didesnio laisvumo – prie oversized megztinių, džemperių ar švarkų, o jei siekiate pabrėžti liemenį – prie glaustinukių ar megztuko aukštu kaklu (golfo).
· Patogumas vis dar išlieka svarbiu akcentu, tad šį sezoną drąsiai rinkitės laisvalaikio kelnes, kurios gali būti ir megztos, laisvai krintančios, ir sportinės. Tačiau jei net prie sportinių kelnių dabar deriname aukštakulnius, apie kokias taisykles iš esmės galime kalbėti?
· Nuo viršaus prigludusios ir į apačią platėjančios plono audinio kelnės – dar vienas madingas pasirinkimas. Tokios kelnės gali būti įvairių raštų – zebro, vintažinių ir net labai spalvingų ornamentų.
· Itin plačios kelnės, kurios iš pažiūros net primena sijoną. Tai gali būti ir įprastos kelnės, ir kiulotai, derinti reikėtų prie marškinių ar tiesaus megztinio.
· Audinių prakarpos, raišteliai ir kiti papildomi akcentai madingi nebe pirmą sezoną. Kol kas jie niekur nesitraukia, tad ir šį sezoną madingos tokiomis detalėmis pasižyminčios kelnės.
· Žemas juosmuo grįžta! Dizainerių kolekcijose tokio tipo kelnės derinamos drauge su patrumpintu švarku, tačiau ar tai praktiškas sprendimas žiemą, spręsti jums.
· Faktūros – nuo žvyneliais dekoruotų, blizgių, lakuotų ir gyvūno raštų (pavyzdžiui, krokodilo) audinių.
· Klasika aktuali visada. Jai taip pat būtų galima priskirti ir odines kelnes, tiesa, ne prigludusias, kaip tamprės, o laisvesnio modelio.
Nors šiuolaikinės aprangos taisyklės nyksta žaibišku greičiu, o galbūt jau ir neegzistuoja, siūlyčiau pabandyti eksperimentuoti ir derinti tarpusavyje net tai, kas gali atrodyti nesuderinama. Taip sukursite tikrai išraiškingus ir dėmesio vertus derinius. Visgi jei esate ištikima siaurų džinsų gerbėja, neverta rinktis plačių vien dėl to, jog tokie madingi. Siauri džinsai geri tuo, kad juos galima laisvai sukišti į ilgaaulius batus.Tokiu atveju svarbiausia gebėti suvaldyti įvaizdį, pasirenkant tinkamus drabužių ilgius, audinius ir konstrukcijas.