Mados tendencijų ciklas nuolat sukasi ratu: vienos tendencijos ateina ir išeina, kitos užsilieka ilgiau, bet viskas nepaliaujamai atsikartoja. Jau ne vienerius metus iš eilės mados dizaineriai kuria šiuolaikiškus drabužius, įkvėptus praėjusių dešimtmečių estetikos. Viskas, kas primena ankstesnius dešimtmečius, pastaruoju metu itin aktualu, o visa mados industrija tik ir byloja, jog stiliaus, būdingo tam tikram laikotarpiui, populiarumas nėra tik laikina tendencija, bet turi būti siejamas su nauju atgimimu ir pamažu taps kiekvieno iš mūsų gyvenimo būdu.
Tam, kad vintažas suklestėtų, įtakos turėjo švietimas bei žmonių išsilavinimas, ir tai yra atsakas į greitąją madą. Vienas to pavyzdžių – visuotinio atšilimo krizė, su kuria susiduria dabartinė karta. Kadangi mados industrija yra viena labiausiai aplinką teršiančių pramonės šakų, dizainerių ir kūrėjų atsakomybė yra priimti ir spręsti šią problemą, o drabužiais iš antrų rankų kuriama mada bei atliekų perdirbimas ir panaudojimas yra vienas tokių metodų. Būtent visuomenės susirūpinimas klimato krize, alternatyvių gamybos būdų paieška ir pakartotinio vartojimo principai, kaip atsakas į greitąją madą, yra tos priežastys, kodėl vintažas taip suaktualėjo.
Ne tik dizainerių ir kūrėjų, bet ir kiekvieno iš mūsų pareiga yra apsvarstyti, kaip galime prisidėti prie aplinkos išsaugojimo. Kam pirkti šį sezoną madingus platėjančius devintojo dešimtmečio džinsus ar susagstomą retro stiliaus suknelę, jei juos tikrai rastume užsilikusius mamos drabužinėje? Kalbama, jog autentiškumas, tvari mada ir minimalus, tačiau kokybiškas spintos turinys yra the new luxury (naujoji prabanga). Peržvelgusi mamos garderobą, kurį ji vilkėjo būdama Jūsų amžiaus, galėtumėte rasti išskirtinių perliukų naujam įvaizdžiui susikurti. Taip ne tik sutaupysite pinigų, bet ir, tikėtina, gatvėje nepamatysite nė vienos taip pat atrodančios moters. Tikrasis vintažas – tai autentiški drabužiai ir aksesuarai, turintys istorinę bei išliekamąją vertę, mat jausmas dėvėti drabužį su istorija tikrai malonesnis, nei nusipirkus apdarą iš parduotuvės.
Aptariamasis stilius yra daugiau nei madingas pasirinkimas. Jei gerai apsidairytume, pastebėtume, kad praeities nostalgija juntama visur aplink. Kai kurie dizaineriai pristato limituotas ankstesnių dešimtmečių kolekcijas, žavimasi praėjusio amžiaus kultūra ir mados ikonomis, o naujoji Z karta šį sezoną atkartoja dešimtojo dešimtmečio estetiką ir renkasi vilkėti šiam laikotarpiui būdingo kirpimo drabužius, tačiau septintojo dešimtmečio spalvų bei raštų. Šiandien, kai tendencijas diktuoja nebe kūrėjai, o gatvės mada, klaidinga manyti, jog vintažo sugrįžimas – tik dizainerių nuopelnas. Šie privalo prisitaikyti ir sekti augančios kartos poreikius, o jai reikia visko, ypač tokios mados, kuri dominavo anksčiau, iki minėtosios kartos. Pavyzdžiui, aplink drabužių prekybos tinklą „Depop“ buriasi bendruomenė, kuri perka ir parduoda drabužius bei aksesuarus dėl vieno bendro tikslo – kad atrastų unikalių perparduodamų daiktų, kurie paįvairintų stilių ir prisidėtų prie tvarios mados, mažesnio švaistymo. Ši socialinė platforma skirta „Millennial“ ir „Gen Z“ pirkėjams, kurių dabar yra net 13 milijonų. Tai, kad vis daugiau atsiranda „senovinių“ drabužių pirkimo bei pardavimo vietų, tik įrodo, jog vintažas taps nauja norma.
Vintažinė mada tapo puikia galimybe sugrąžinti drabužius bei aksesuarus į vartojimo ciklą, bet juos reikėtų rinktis tokius, kokie labiausiai atspindėtų asmeninį stilių. Nebūtina nuo galvos iki kojų apsirengti vienam laikmečiui būdingu garderobu, miksuokite arba, pasirinkę vieną pagrindinį drabužį ar detalę, derinkite tokį akcentą prie savito stiliaus. Kartais galutinį bei originalų vaizdą gali sukurti ne pats apdaras, o jo apsirengimo būdas. Tad kokių išskirtinių ir madingų perliukų ieškoti pravėrus mamos, o gal net močiutės spintos duris?
- Aksesuarai – tikėtina, jog čia slypi daugiausia autentikos ir lobių, tad jų ieškokite pirmiausia. Nuo įvairiausios bižuterijos, plaukų aksesuarų, skarelių, kepurių, rankinių, batelių iki akinių nuo saulės.
- Platėjančius ir mom modelio džinsus šį sezoną galima pastebėti kone visur – jie tinka prie bet kokio stiliaus drabužių bei avalynės. Taigi derinkite tokius džinsus tiek prie prigludusių, tiek prie oversized ar patrumpintų palaidinių, megztukų ir švarkų bei madingų teniso batelių, lygiapadžių batų su platformomis ar minimalistinių aukštakulnių basučių.
- Megzti spalvingi arba raštuoti susagstomi megztukai bei megztos septintojo arba devintojo dešimtmečio liemenės šį sezoną padės sukurti daugybę stilingų derinių. Sluoksniuokite jas ant marškinių, neįpareigojančių palaidinių arba laisvesnių romantiško stiliaus suknelių.
- Retro stiliaus suknelės – prigludusios, su V formos iškirptėmis ir susagstomos mažomis sagutėmis, kurios gali būti margintos gėlėmis, vasarą bus puikus pasirinkimas. Vilkėkite jas prie sportbačių, basučių, o vėsesniu oru net prie grubių aulinukų ir odinės striukės, taip derindamos skirtingus stilius tarpusavyje. Galite ieškoti ir kitokio modelio Jums patinkančių suknelių, galbūt jos turės išskirtinę savitą istoriją ar sukels malonių prisiminimų.
- Dairykitės švarkų, išskirtinių tiek stiliumi, tiek tekstūra. Tai gali būti odinis oversized arba surišamas švarkas, pūstais pečiais arba madingas patrumpintas variantas.
Kad ir kokius drabužius nutarsite rinktis, vienas svarbiausių dalykų, kalbant apie vintažinę madą, – tai mokėjimas stilingai juos suderinti.