Tradicija mūvėti sužadėtuvių žiedą ant kairės rankos ketvirtojo piršto, manoma, atkeliavo iš ankstyvojo Egipto. Čia buvo tikima, kad meilės gysla (vena amoris) iš širdies keliauja tiesiai į piršto viršų. Gal kiek nustebsite, tačiau tradicija puošti sužadėtuvių žiedus prabangiais deimantais – ne tokia jau sena. Ankstyvaisiais laikais sužadėtuvių žiedus gaubė mažiau romantikos. Apsikeitę žiedais būsimieji jaunavedžiai tiesiog patvirtindavo priklausantys vienas kitam. Istoriniai tyrinėjimai rodo, kad antikinės Romos moterys nešiojo dramblio kaulo, titnago, kaulo, vario ir geležies žiedus. Pasižadėjimo žiedai visuomenėje buvo tarsi žinia kitiems, kad moteris nėra laisva. Pirmieji aukso žiedai rasti senosios Pompėjos griuvėsiuose, o tai galėtų reikšti, kad senovės gyventojai netruko suprasti, kokį grožį slepia blizgantis, geltonas metalas. Archeologai teigia, kad ano meto gyventojai nešiodavo po du sužadėtuvių žiedus – auksinis būdavo skiriamas išeigai, o paprastesnis, geležinis, mūvimas namuose.
Pirmasis vyras, paprašęs mylimosios rankos ir įteikęs jai žiedą su deimantais, buvo Austrijos hercogas Maximilianas. 1477 metais hercogienei Marijai iš Burgundijos jis pasiūlė žiedą, inkrustuotą plonais, plokščiais deimantų gabalėliais. Deimantinis koziris suveikė, hercogienė pasakė TAIP. Ir vis dėlto turėjo praeiti daugybė metų, kol žiedai su deimantais tapo įprastu sužadėtuvių atributu. Tiesą sakant, tai nutiko 1947 metais, kai Pietų Afrikos deimantų kasėjai, britų kompanija „De Beers“ surengė didžiulę reklamos kampaniją. Joje dalyvavo Holivudo žvaigždės ir iki šių dienų kartojamas išliko šūkis „deimantai – amžiams“.
Klasikinis sužadėtuvių deimantas vargu ar kada išeis iš mados. Tačiau tendencijos kinta ir vis daugiau porų renkasi fancy, arba spalvotuosius, deimantus, žiedus, pagamintus iš unikalaus metalo. Štai aktorė Blake Lively iš Ryano Reynoldso gavo žiedą su ovaliu rožiniu deimantu.
Sužadėtuvių proga galima rinktis ne tik deimantus, bet ir kitus brangakmenius: pats princas Williamas savo mylimajai Kate Middleton įteikė sužadėtuvių žiedą, anksčiau priklausiusį princesei Dianai, papuoštą deimantais ir ryškiu mėlynu safyru.
Skirtingos šalys turi skirtingas sužadėtuvių madas ir tradicijas. Amerikiečiai, pavyzdžiui, vidutiniškai sužadėtuvių žiedui išleidžia kiek daugiau nei 6 tūkstančius JAV dolerių. Sužadėtuvių žiedas čia paprastai yra daug prabangesnis ir brangesnis nei vestuvinis. Per vestuves amerikiečiai vienas kitam užmauna plonyčius, kartais deimantais puoštus žiedus, kuriuos būtinai derina prie sužadėtuvių žiedo.
„Panaši tradicija atkeliauja ir į Lietuvą, – teigia deimantų specialistė, Izraelio deimantų biržos narė Dana Ribas. – Pastebėjome, kad iš mūsų deimantų namų sužadėtuvių ir vestuvinių žiedų kolekcijos „Marry Me by Ribas“ klientai dažnai išsirenka sužadėtuvių žiedus, o vėliau prie jų derina ir vestuvinius. Taip sukuriamas vientisas, laikui nepavaldus grožis, kurį vėliau galima perduoti iš kartos į kartą.“
Tradicija dovanoti sužadėtuvių žiedą sovietmečiu Lietuvoje buvo nutrūkusi. O štai tarpukariu sužadėtuvės buvo griežtai reglamentuotos. Vyras ryte atsiųsdavo baltų gėlių puokštę, vėliau įteikdavo sužadėtuvių žiedą, ant kurio būtinai turėjo būti išgraviruota monograma – jo ant moters, o moters – ant vyro žiedo. Sužadėtuvių žiedus ant bevardžio kairiosios rankos piršto nešiodavo abu sužadėtiniai. Vestuvių dieną žiedai būdavo permaunami ant dešiniosios rankos.
Skandinavijos šalyse sužadėtuvių žiedus nešioja ir moterys, ir vyrai. Šie žiedai tampa rimtu pažadu būti kartu ir susituokti. Ir nesvarbu, kiek laiko užtruks iki vestuvių – dvejus, trejus ar penkerius metus. Per vestuves skandinavai šalia sužadėtuvių žiedo užsimauna dar vieną, o trečias ar ketvirtas atsiranda tada, kai gimsta vaikų.
Pagal seną tradiciją vokiečiai dar prieš sužadėtuves vienas kitam įteikia pažadų žiedą. Paprastai jis kur kas kuklesnis nei sužadėtuvių žiedas, bet vertinamas lygiai taip pat. Jis nešiojamas ant kairės rankos ir tarsi primena, kad pora galvoja apie bendrą ateitį. Po vestuvių pažadų žiedas yra mūvimas ant dešinės rankos piršto.
Kinijoje senoji tradicija per sužadėtuves dovanoti maisto šiandien taip pat keičiasi. Kinai, kaip ir amerikiečiai ar europiečiai, mylimosioms dovanoja sužadėtuvių žiedus. Tą patį daro ir japonai, nors dar visai neseniai sužadėtinių šeimos nariai keisdavosi į ryžių popierių supakuotomis devyniomis dovanomis, tarp kurių būdavo džiovintų jūros dumblių, lininių siūlų ir vėduoklė.
Šiandien manoma, kad ateis laikas, kai mažiau nei vienas procentas žmonių pasaulyje dėvės žiedą su vieno ar daugiau karatų deimantu. Deimantas ar kitas brangusis akmuo ant sužadėtuvių žiedo simbolizuoja tvirtą sąjungą ir amžiną ryšį. „Gražu, kai deimantais yra puošiami abu – ir sužadėtuvių, ir vestuviniai žiedai, – sako „The Factory Diamonds and Jewellery by Ribas“ įkūrėja Dana Ribas. – Net ir nešiojami ant skirtingų rankų, jie turi jungiamąjį akcentą, o deimantai žiedams suteikia puošnumo, spindesio ir prabangos. Svarbu ir tai, kad derėtų ne tik abiejų jūsų žiedų stilius, bet ir forma. Žiedai turi atitikti vienas kitą, ypač jei abu nešiosite ant to paties piršto.“
Užsakymo nr.: PT_68420