Pats žodis „madingas“ tampa vintažiniu ir jau turėtų būti vartojamas tik mados istorijos vadovėliuose. Jei galvosime apie madą kaip visuotinį tam tikro skonio, estetikos standarto dominavimą, teks konstatuoti jei ne tokio reiškinio mirtį, tai bent jau komą.
Mados gyvybė vis dar palaikoma, prie jos prijungta daugybė aparatų ir sistemų, vėdinami idėjiniai plaučiai, tačiau ji nebepulsuoja taip aktyviai kaip XX a. Kažkas iš esmės pakito.
Nerealu įsivaizduoti visuomenę be mados kaip reiškinio, jos pačios atspindžio, kaprizo, išraiškos formos. Ji tapo neatsiejama gyvenimo dalimi. Ir sunku pasakyti, kas labiau pakito – mes ar ji. Ar mada bėgo paskui kintančius žmonių poreikius. Ar mes sekdami pasiklydome jos srovių verpetuose.
Kas gi nokautavo madą? Stilius. Ilgametis mados parankinis pagaliau sulaukė savo valandos. Šiandien jis svarbus kaip niekad, nes atliepia šiuolaikinio žmogaus poreikius. Tūkstantmečio kartai drabužiai nėra tik estetiška kūno priedanga. Jiems svarbi planetos taršos problema, mados etiškumas, įvaizdis kaip tam tikras konceptas. Jaunoji karta nelinkusi prisirišti prie vienos tapatybės ir siekia nevaržomos saviraiškos įvairovės.
Stilius, savotiška demokratinės mados forma, pakeitė XX a. vyravusį diktatą. Ir ši asmeninė saviraiškos laisvė pasireiškia arba ryškiu tendencijų paisymu, arba antimados manifestais. Tai būdas sukurti save kaip vienintelį ir nepakartojamą gyvenimo pjesės personažą. Todėl vienas iš jaunosios kartos moto – gyvenimas per trumpas rengtis nuobodžiai.
Mados redaktorė Justė Kubilinskaitė