Nors drabužių pardavimai kasmet ženkliai didėja, masinis rūbų vartojimas nėra pastarojo dešimtmečio fenomenas. Dar 1970 m. Londone buvo pristatyta pirmoji „spintos kapsulė”, skatinanti moteris susikurti savo spintą iš universalių rūbų, taip mažinant besaikį pirkimo poreikį.
„Problemos, paskatinusios anglę Susie Faux sukurti pirmąją spintos kapsulę niekur nedingo ir šiandien. Anaiptol, su kiekvienais metais jos įgauna dar neregėtą mastą”, – sako Agnė Gilytė, pirmosios spintos kapsulės Lietuvoje „capsule by agne gilyte” įkūrėja ir kūrybos vadovė.
Anuomet S. Faux negalėjo atsistebėti mados nepraktiškumu. Ji teigė, jog moterys leidžia valandų valandas ieškodamos madingų, brangių, tačiau nekokybiškų rūbų, o sezono tendencijoms pakitus yra priverstos vėl mindžikuoti parduotuvių slenksčius.
Prieš kelis dešimtmečius miesto moterims pasiūlyta pirmoji spintos kapsulė buvo traktuojama tarsi kuriamos spintos „pamatas”. Kaip ir anuomet, taip ir dabar spintos kapsulę sudaro pagrindiniai, kas dieną nešiojami rūbai: kelnės, trikotažiniai marškinėliai, sijonai, suknelės, paltai, švarkai ir marškiniai.
Daugybę metų stiliaus konsultacijas teikianti A. Gilytė sako pastebėjusi, kad praktiškų rūbų poreikis auga, o pasirinkimas išlieka itin mažas: „Dažnai juokauju, kad spintos kapsulę sukūriau dar prieš pradėdama prie jos dirbti. Metų metus padėdama klientams formuoti jų asmenines spintas žinojau, kokių rūbų parduotuvėse pasigenda universalumui ir kokybei prioritetą teikiantys žmonės. Su lyg kiekviena darbo diena, ieškant spintos „pamatų“ skirtingose parduotuvėse sava „kapsulė“ įgaudavo vis aiškesnę viziją“, – dalinasi A. Gilytė.
Anot stilistės, formuojant protingą spintą reikėtų vadovautis keliais esminiais principais. Visų pirma, reikia atkreipti dėmesį į aukštą medžiagų kokybę. Tai ne tik leis drabužį dėvėti kur kas ilgiau, bet ir pakeis rūbo kritimą, atrodys solidžiau.
Taip pat reikėtų atsižvelgti į spalvų gamą. Renkantis universalius, bazinius drabužius patartina išsirinkti 2–3 pagrindines spalvas. Taip galėsite rūbus tarpusavyje keisti be papildomo galvos skausmo, jog vienas nedera su kitu.
„Protinga spinta įkūnija klasikos ir modernumo susiliejimą, ji dinamiška, bet visuomet – sava”, – sako stilistė.
Pasak A. Gilytės, vos kartą dėvėtų rūbų pilnos namų lentynos ne retai žmonėms kelia frustraciją: „Norėdami stilingai atrodyti ir kas rytą susikurti aprangą iš tarpusavyje sunkiai suderinamų rūbų, prie spintos praleidžiame marias laiko. Laiko, kurį galėtume skirti ramiam pasisėdėjimui su kavos puodeliu. Kiek mažesnė ir organizuotesnė spinta leidžia rytines minutes grąžinti ten, kur jos ir priklauso”.