Etiketo specialistė pataria, kaip reikėtų rengtis per šventes

Gražiausios metų šventės nenumaldomai artėja, o su jomis tradiciškai pasipila daugybė šventinių vakarienių, vakarėlių ir šeimos bei draugų susibūrimų. Kaip nepasimesti tarp aprangos kodų ir nepažeisti etiketo, pataria šios srities specialistė Alvyda Jasilionytė.

Šventinių vakarėlių maratonas jau įsibėgėjo, tačiau daliai žmonių vis dar sunkiai suprantami jų aprangos kodai. Kokie yra dažniausiai pasitaikantys?

Aprangos kodų pavadinimų pastaruoju metu tenka skaityti įvairiausių: šventinė apranga; puošni vakarinė; smart puošni; kokteilis; kokteilinė apranga; vakaro apranga – balta; vakaro apranga – raudona, casual, business casual, retro, 80-ieji ir t.t. Pavadinimų sugalvojama pačių įvairiausių.

Kokią aprangą kiekvienam iš šių kodų rekomenduotumėte?

Visuomet reikia atkreipti dėmesį į kvietime nurodytą progą, reginio datą ir laiką; renginio vietą. Įvertinus situaciją, jei nenurodytas aprangos kodas, reikėtų rengtis atitinkamai.

Jei esate kviečiama pietums „x“ restorane, natūralu, jog Jūsų apranga bus kasdieniška, tradicinė verslo. Tai gali būti kostiumėlis, ar kelnių-švarko, suknelės-švarko, sijono-švarko derinys.


Gisele Bundchen, Vida Press nuotr.

Jei rengiatės nelabai oficialiu stiliumi, o ir pietų aplinka nėra labai oficiali bei asmenys, su kuriais pietausite taip pat rengiasi ne pačiu formaliausiu stiliumi, tai ir jūs galite apsirengti palaidinės ir dailaus sijono ar švarkelio derinį, arba tik palaidinės ir įdomesnio sijono ar kelnių derinį. Tokiu atveju taip pat tiks įdomesnio silueto suknelė su atvartais.

Jei esate kviečiama vakarienei ar kokteiliui iš karto po darbo – 17:30 ar 18 val. ar 19 val. – galėtumėte ryškiau pasidažyti lūpas, įsisegti puošnesnius auskarus ar koljė. Jei norite, darbe palikite švarkelį ir dėvėkite tik suknelę, apsigobkite kašmyro ar šilko šaliu. Įvaizdį greitai atnaujinsite apsirengusi puošnesnį, žėrintį švarkelį ar megztuką. Tokiame vakarėlyje reikėtų avėti puošnesnius batelius, o didelę rankinę palikti rūbinėje (ar automobilyje), su savimi pasiimti tik nedidelį rankinuką ar delninukę.


Lea Seydoux, Vida Press nuotr.

Jei vykstate į iškilmingą vakarienę ar kalėdinį renginį, natūralu, jog tai yra iškilmingiausias metų renginys ir turite atrodyti pasipuošusi. Turėtumėte įvertinti kur vyks tas vakarėlis, ar yra pageidaujamas aprangos kodas.

Į visus iškilmingus priėmimus nuo 20 val. dera rengtis puošniai. Į tokias vakarienes rengiamės ilgas arba kokteilinio ilgio (apie kelius) puošnias sukneles, galime apnuoginti daugiau kūno. Deriname dailius mažus rankinukus, kailinius šalius, ilgas pirštines (jei dera prie suknelės), brangius arba žėrinčius papuošalus.


Margot Robbie, Vida Press nuotr.

Kokia apranga būtų aprangos kodo pažeidimas?

Aprangos kodo pažeidimas yra šventės organizatorių prašymo, nurodyto kvietime nepaisymas. Taip pat atvykimas vilkint gana kasdieniškus, laisvalaiko stiliaus, medvilninius drabužius, megztinius ir panašiai. Žinoma, visai kas kita jei renginys vyksta laisvoje aplinkoje, pavyzdžiui, boulingo klube. Tuomet tinka ir džinsai, ir gražesnė palaidinė su blizgučiu, svarbiausia, kad nevaržytų judesių ir būtų patogu. Visuomet reikėtų kreipti dėmesį į situaciją ir aplinką, renginio oficialumą.

Ar rengiantis pagal aprangos kodą svarbu atkreipti dėmesį į aksesuarus?

Taip. Galime dėvėti tą pačią suknelę, bet keisti batus, papuošalus, rankines, skareles, laikrodžius ir kursime visiškai kitokį stilių.


Lauren Santo Domingo, Vida Press nuotr.

Ar aprangų kodus įtakoja besikeičiančios mados? O gal sunku suderinti madą ir etiketą?

Mada nesipyksta su aprangos kodais. Tiesiog reikia tinkamai pasirinkti šiuo metu madingo drabužio siluetą, audinį ir stilistiką, atsižvelgti į savo figūrą ir drabužį prisiderinti. Yra skirtingi kūrėjai, skirtingo stiliaus drabužiai. Kiekviena iš mūsų turėtume turėti komplektą (kapsulę) skirtą darbui, sportui, laisvalaikiui, vakarui. Tai drabužių grupė, kurioje rūbai puikiai dera tarpusavyje ir kai kada iš vienos kapsulės (grupės) gali būti lengvai pasiskolinami kitai kapsulei (grupei). Pavyzdžiui, tamsi ar ryški suknelė.

Etiketo ir elegancijos rekomendacijos yra ir jos niekur nepradings, nes tai bendrai susitarti elgesio principai. Reikėtų tinkamai derinti pėdkelnes, papuošalus, rankines, batų aukštį ir sunkumą prie dėvimo drabužio audinio.

Ar tas pats aprangos kodas gali būti interpretuojamas skirtingai, atsižvelgiant į vakarėlio pobūdį ar vietą?

Taip. Jei renginys Valdovų rūmų aplinkoje ar restorane „Stikliai“, reikės rengtis oficialiau ir prašmatniau, nei restoranuose „Vandens malūnas“ ar „Belmontas“.

Kaip vakarėlio rengėjams nustatyti, koks turėtų būti jų rengiamo vakarėlio aprangos kodas?

Reikėtų atsižvelgti į kelis kriterijus: kuo planuojama svečius vaišinti; koks bus susėdimas ar furšeto stalas; kokia muzika skambės: gyva ar fonograma, klasikinė ar populiari; ar bus vakaro vedantysis; ar patalpa bus papildomai dekoruojama; kokia proga yra organizuojamas vakarėlis; kokia jo tema bei kur jis vyks. Įvertinus ir aptarus visus šiuos kriterijus galima spręsti ir dėl tinkamo aprangos kodo.


Diane Kruger, Vida Press nuotr.

Artėja gražiausios metų šventės – Kūčios bei Kalėdos. Ar reikėtų laikytis tam tikrų aprangos taisyklių sėdant prie šventinio stalo su šeima?

Žinoma, o kaip kitaip. Juk tai iškilminga vakarienė, tik namuose. Kasdienius drabužius turėtume pakeisti puošnesniais. Juk ir stalas bus serviruotas puošniai. Viskas drauge kuria šventę: ir maistas, ir stalo dekoras, ir apranga, ir bendravimo kultūra.

Naujieji metai dažnai yra švenčiami teatre ar koncerte. Kokio aprangos kodo reikėtų laikytis tokiu atveju? Ar apranga turėtų skirtis nuo tos, kurią renkamasi spektaklį žiūrint ne Naujųjų metų vakarą?

Naujųjų metų vakarą į renginį einame vilkėdami puošnią vakarinę aprangą. Juk tai šventė, o ir spektakliai, ar koncerto programa parenkama šventiška.


Anna Wintour, Vida Press nuotr.

Kokie drabužiai ar aksesuarai neturėtų būti dėvimi teatre?

Nederėtų dėvėti įvairių galvos apdangalų, juk jie gali trukdyti kitiems žiūrovams. Taip pat venkite skambčiojančių apyrankių. Stipriai neapnuoginkite kūno, dėvėkite šalį. Labai trumpa, kad ir labai puošni suknelė, yra per trumpa. Ji dar labiau sutrumpėja, kai atsisėdate.

Taip pat, venkite intensyvių kvepalų. Kvėpinkite kūną ir tik pulsuojančias jo vietas. Patys dažniausiai nejaučiame kvepalų intensyvumo ir jų padauginame. Kvepalus turėtume užuosti tik priėję prie žmogaus, o ne iš tolo.

Jei sergate, geriau neikite į spektaklį ar koncertą ir bilietą padovanokite. Nesmagu, kai visą vakarą kas nors kosėja ar šnirpščioja, čiaudėja.

Ką reikėtų daryti, jei aprangos kodas – sunkiai suprantamas, o susiruošti reikia greitai. Galbūt yra universalūs drabužiai, kuriuos lengva pritaikyti įvairiems kodams?

Visuomet pravers daili juoda, tamsiai mėlyna, tamsiai žalia (smaragdo), tamsios vyno (bordo) spalvos suknelė. Keiskite papuošalus ir kas kart atrodysite kitaip. Taip pat galite turėti puošnesnių, žvilgančių audinių ar aksomo švarkelių – jie tiks prie įvairių drabužių. Nepamainomas yra ir žėrintis kašmyro-šilko šalikas, juoskite juo pečius ir net vilkėdama baltus marškinius atrodysite pasipuošusi.


Ruth Wilson, Vida Press nuotr.

Puikiai atrodysite ir su dabar madingo silueto ar madingos spalvos suknele. Tačiau nepamirškite, kad tokia suknelė kitąmet greičiausiai jau bus nebemadinga.

Svarbi ir avalynė – batus pakeiskite bateliais ir koja atrodys dailiau. Jie turi būti klasikiniai, ne atviri, padas plonas, kulniukas aukštesnis ir plonesnis, ne per daug masyvus, tokie bateliai pravers įvairiose situacijose. Elegantišką įvaizdį užbaigs maža, daili rankinė.

Nepamirškite, bet kuriame įvaizdyje, taip pat ir šventiniame, turi būti harmoninga visuma.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis