Lietuvoje apsilankiusi Europos floristikos žvaigždė atskleidė šventinio dekoro paslaptis

„Mažiau yra daugiau, o visas subtilumas slypi gamtos dovanose", - savaitgalį sostinėje sakė visoje Europoje garsi floristė iš Latvijos Aija Žagarina. Tarptautinių konkursų teisėja ir viena ryškiausių šių dienų savo srities profesionalių keliasdešimčiai kolegų iš Lietuvos surengė išskirtinius mokymus apie žiemos švenčių papuošimų subtilybes ir tendencijas.

Prisikviesti tokio lygio ekspertę Vilniuje surengti dviejų dienų mokymus prireikė pusmečio – tai ilgai trunkančios draugystės su gerai žinoma lietuvių floriste Inesa Borkovska rezultatas. Lietuvė A. Žagarinos įkurtoje tarptautinėje floristikos mokykloje Rygoje jau ne vienerius metus tobulina žinias ir siekia visoje Europoje pripažįstamo floristikos meistro diplomo. O studijų metu įgyta patirtimi Inesa dalijasi pati mūsų šalyje rengdama floristikos mokymus pradedantiesiems ir pažengusiems gėlių meno mylėtojams „Atrask savo braižą". Būtent pusantrų metų trukusių I. Borkovskos mokymų finaliniu akordu ir tapo savaitgalio renginys.


Bilietai į pirmą kartą sostinėje surengtus A. Žagarinos mokymus buvo išgraibstyti vos paskelbus apie planuojamą renginį. Diena anksčiau į Lietuvą atvykusi viešnia skyrė laiko ir mūsų sostinės apžiūrai. „Vilnius neįprastai anksti pradeda puoštis Kalėdoms, tačiau tokią tendenciją, matyt, diktuoja komercija", - maloniai stebėjosi moteris ir pridūrė, kad kaimyninėje Latvijoje šviečiančios girliandos, tviskančios eglutės ir kalėdiniai papuošimai parduotuvių vitrinose, viešbučių fojė ir restoranų salėse pasirodo tik lapkričio pabaigoje, kai šalis būna atšventusi Nepriklausomybės dieną. Ji Latvijoje minima lapkričio 18-ąją.


Šventinio dekoro etapiškumas buvo vienas pagrindinių Lietuvos floristikos profesionalams skirtų mokymų akcentų. Prestižinės keturis dešimtmečius Rygoje veikiančios floristikos mokyklos „A-Z" įkūrėja atskleidė, kaip išvengti dekoro klaidų, kai nelaiku ir ne vietoje sukurta puošyba gali užgožti pačių švenčių prasmę.


Natūralumas, gamta, ekologija, tvarumas – į tai derėtų atsigręžti kiekvienam, kuris prieššventiniu laikotarpiu imasi profesionalaus ar tiesiog savo namų dekoro. „Butaforija – yra pigi prabanga, kurios vaikytis jau seniai nereikėtų. Tai yra neprofesionalu", - sakė iš kaimyninės šalies atvykusi viešnia.


Anot jos, kiekviena šventė reikalauja vis kitokios puošybos elementų, tad čia į pagalbą gali ateiti dekoro atnaujinimas etapais: pradėti derėtų nuo subtilaus advento vainiko, Kalėdų eglę puošti reikėtų artėjant didžiosioms metų šventėms, dar ryškiau dekoro akcentai gali sublizgėti artėjant Naujųjų metų sutiktuvėms.


Kaip pavyzdį Aija Žagarina minėjo: advento metu nenaudoti blizgių girliandų, ryškiomis spalvomis nupurkštų dekoracijų, apsiriboti rimstančios gamtos gėrybėmis – į eglišakių vainikėlius integruoti kankorėžius, kaštonus, džiovintas rudenines gėles. Tuo tarpu kalėdiniam laikotarpiui puošti žaliaskarę, beje, šiemet jai derėtų rinktis raudoną, baltą, žalią spalvas, o štai po Kalėdų eglutes ir namus galima papildyti smagiais ryškiais elementais. Tarkime, plunksnomis ir blizgučiais.





„Įsiminkite keturis švenčių metu dominuojančius dekoravimo stilius: natūralų, klasikinį, ekstravagantišką ir naivų vaikišką. Laikantis šių keturių stilių išvengsite chaoso", - patarimų negailėjo Vilniuje viešėjusi garsioji floristė.


O kas labiausiai iš floristikos įžymybės mokymų įstrigo jos kolegoms Lietuvoje? „Tai, kad kūryboje naujų tendencijų nereikia tikėtis kasmet. Tendencija nėra mada, kuri nuolat keičiasi – tai augantis reiškinys. Didelis dėmesys skiriamas cikliškumui. O kalbant apie medžiagas, tai jas derėtų rinktis kuo paprastesnes – kuo daugiau natūralių komponentų, atkeliavusių iš gamtos, tuo jaukesnis bus šiųmetis dekoras. Šermukšnių kekės, jau minėti kankorėžiai, tamsios medžių šakos ar sausos samanos šventei suteiks kur kas gilesnę prasmę, nei prekybos centre įsigyti plastikiniai varvekliai ar blizgučiais nuklijuoti burbulai", - įsitikinusi viena žinomiausių mūsų šalies florisčių ir floristikos mokymų organizatorių Inesa Borkovska.


Kiekvieni namai yra skirtingi, tad ir vienos visiems tinkančios taisyklės viešnia neišskyrė. Atkreipė dėmesį į tai, kad šventiniu laikotarpiu prasminga būtų šiek tiek pakeisti, t. y. dekoruoti visus namus – neapsiriboti vien eglutės puošyba, nepamiršti ant lauko durų pakabinti Kalėdų vainiko, padekoruoti pietų stalą, palanges, eglišakiais, blyksinčiomis girliandomis ir žaisliukais galima papuošti lauko terasas, balkonus, maža kalėdinė kompozicija puikiai tiks ir didesniam vonios kambariui.


Kada pradėti puošti namus, kad švenčių dvasia ir jaukumas neišgaruotų dar joms nė neatėjus? „Nors socialiniai tinklai jau mirga nuo influencerių nuotraukų iš išpuoštų namų, bet be lapkričio antros pusės nederėtų užsiimti šventiniu dekoru", - mano tarptautines tendencijas puikiai išmananti ir jomis su savo studentais besidalijanti I. Borkovska.


Ne veltui sakoma, kad esmė visada slypi detalėse. Apie tai savaitgalį floristikos mokymų metu kalbėjo ne tik viešnia iš Latvijos, bet ir gera jos bičiule jau tapusi Inesa: „Nepamirškite žvakių, susuktų šiltų pledų, dekoratyvinių pagalvėlių, prieš Kalėdas terasoje gali atsirasti ir elnias, senis besmegenis, o namuose po eglute jaukiai įsitaisyti į ryškų popierių supakuotos dovanos".


Po pirmųjų ir itin sėkmingų mokymų su Europos floristikos žvaigžde, mūsų šalies ekspertai namo išsiskirstė ne tik pasisėmę naujų žinių, bet ir nusiteikę šiemet Lietuvos žmonėms sukurti pačias puošniausias žiemos šventes. O viešnia iš Latvijos, susižavėjusi lietuvių publika, į mūsų šalį pažadėjo būtinai dar sugrįžti.   




Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis