Kava ir snaudulys – įdomus poilsio metodas

Šiuolaikinis gyvenimo būdas yra kupinas skubėjimo ir streso, dėl to neretą kankina nemiga arba jaučiamas nuolatinis nuovargis. 

Nemigos pasekmė – dienos metu jaučiamas energijos stygius. Tarsi užburtas ratas, miegoti norisi, bet užmigti neišeina. Neretas žmogus kreipiasi į gydytojus ir bando spręsti su poilsiu susijusias problemas. Geras miegas nakties metu suteikia daug energijos dienai. Tačiau vis dažniau atsisukama į vaikų pavyzdį, juk jie kiekvieną dieną numinga pietų metu ir taip išlieka guvūs ir energingi.


Dauguma šiuolaikinių žmonių turi daug darbų, reikalų. Pasaulis tapo greitesnis, todėl greitėja ir gyvenimo tempas. Tik, pripažinkime, ne visada su tuo tempu spėjame. Neretą kankina poilsio stygius, ir dažnai simptomai pasijaučia ne iškart. Paskaičiuokime, ar tikrai nakties metu išmiegame reikalingą žmogaus organizmui valandų kiekį? Ar paklausėme savęs, o kiek konkrečiu atveju būtent mums reikia miego? Kiek turime išmiegoti, kad atsikėlę jaustumėmės tikrai atsigavę? Ar poilsis būna kokybiškas? Ar pabudę, jaučiamės pailsėję ar tik dar labiau pavargę? O kaip jaučiamės dienos metu? Poilsio savistaba gali padėti atsakyti į su savijauta susijusius klausimus, o į juos atsakius galima pasitelkti ir kiek netradicines priemones. Vis daugiau kalbama apie trumpo popietės pasnaudimo naudą. O kas tokio pasnaudimo poveikį gali padaryti maksimaliai naudingą? Kava!


Energizuojanti kava ir snaudulys atrodo du visiškai nesuderinami dalykai, tiesa? Paprastai kavą geriame po naktinio miego arba popietės snaudulio. O kas jeigu pamėgintume priešingai? Suprantama, kad miegą siejame su atsipalaidavimu ir poilsiu, o kava dažniausiai tokios ramybės būsenos nesukelia. Vis gi, atitinkamu laiku išgerta kava gali tiek leisti atsipalaiduoti, tiek po to išbudinti. Juk į organzimą patekusių medžiagų poveikis paprastai pasireiškia maždaug po 20-30 min. ir šias minutes galima išnaudoti. Tad, link kur einame? Pasaulyje vis populiarėja nauja tendencija pavadinta Coffee nap arba kitaip - kavos snauduliu. Taigi, kokia šio metodo prasmė? Ar tai tik greit praeisianti mada ar naujas būdas išlikti energingesniais?


Nors toks metodas gali skambėti keistai, tačiau tai vis dažniau išmėginamas greitas būdas pasijusti energingesniais. Viskas labai paprasta: reikia išgerti kavos puodelį ir iškart gulti snausti. Miegas turėtų trukti apie 15-20 min. Kaip tai veikia? Manoma, kad kava prieš miegą veikia adenoziną - cheminę medžiagą, kurios dėka žmogus užmiega.Tiek adenozinas, tiek kofeinas konkuruoja, todėl nors kofeinas neturi tiesioginės įtakos adenozinui, jis neleidžia šiai medžiagai sąveikauti su smegenimis, todėl jausitės daug mažiau mieguisti. Kofeino poveikis po tokio pasnaudimo jausis dar stipriau. Juk paprastai kofeino poveikį pajaučiame būtent po 15-20 min, tad jei šį laiko tarpą pailsėsite, pasnausite – poveikis bus stipresnis. Trumpas atsipalaidavimas ir pakilusi energija – dviguba nauda.



Kava ir snaudulys – įdomus poilsio metodas
Kava ir snaudulys – įdomus poilsio metodas
Asociatyvi nuotrauka (pexels.com)




Jei ketinate tai daryti, įsitikinkite, kad perkate kavos pupeles arba maltą kavą, kurioje yra kofeino. Naudojant kavą be kofeino, ji neturės jokio poveikio. Vienintelė priežastis, dėl kurios kavos gėrimas gali būti naudingas, yra kofeino poveikis, todėl kavos be kofeino jūsų energijos lygiui nieko neduos.


Daugelis žmonių išmėginę šį poilsio būdą, išmėgina eksperimentą dar ne vieną kartą. Per laiką kiekvienas pastebi kas labiausiai tinka individualiai. Tai reiškia, kad kad galima net nustatyti tikslų laiką kada miegoti, bei per kiek laiko individualus organizmas sureaguoja į kofeiną. Naudojant skirtingas kavos pupeles, taip pat pajaučiamas poveikio skirtumas. Viena ar kita rūšis ir jos poveikis gali šiek tiek skirtis.



Kava ir snaudulys – įdomus poilsio metodas
Kava ir snaudulys – įdomus poilsio metodas
Asociatyvi nuotrauka (pexels.com)




Ką rodo tyrimai?


Nors visi tyrimai patvirtina tai, kas išdėstyta anksčiau, kartais duomenys gali būti šiek tiek klaidinantys. Tyrimuose paprastai naudojamas maždaug dviejų puodelių kavos ekvivalentas, o tai yra nemažas kofeino kiekis. Kai kurie žmonės tyrimuose naudojo kofeino tabletes, tačiau tai atima visą malonumą.Tyrimai taip pat parodė, kad cukraus ar kvapiųjų medžiagų naudojimas kavoje gali paversti kavos gėrimą gana beprasmiu. Geriausia laikytis tik juodos, kofeino turinčios kavos. Cukrus ir kiti kavos priedai gali pradėti veikti greičiau nei kofeinas ir pakeisti norimą poveikį. Vis tik, nors kofeiną mėgstame, yra daug svarbių niuansų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį. Pavyzdžiui, jei jį vartojate likus mažiau nei šešioms valandoms iki miego, gali būti, kad tai neigiamai paveiks jūsų miegą. Kai kurie tyrimai rodo, kad praėjus šešioms valandoms po kofeino vartojimo, pusė jo vis dar lieka jūsų organizme.


Nors atlikta daug tyrimų, tačiau apie tokius eksperimentus visada rekomenduojama pasikalbėti su gydytoju. Įvertinus savo sveikatą ir poreikį – galėsite drąsiai jo imtis. Žinoma, kiekvienam savo. Galbūt išmėginę šį metodą, suprasite, kad tai ne Jums. O gali būti, kad jausitės, tarsi, atradę lobį. Jei dirbate namie, galite eksperimentą atlikti net pietų pertraukos metu. Kas žino, gal po tokios pertraukos grįžite, kaip niekad, atsigavę? Jei jaučiate, kad dienai įpusėjus stinga energijos – pats metas paeksperimentuoti!



Užsakymo nr.: PT_87761

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis