Nepaprastas birželis Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje 

Nuo birželio 18 dienos Samuelio Bako muziejuje atidaroma reikšmingiausia metų paroda „Samuelis Bakas. Paryžius ir Roma, 1956–1965“ / Eglė Ridikaitė „Atidengimai“.

Parodoje pristatomas Lietuvos meno mėgėjams mažai žinomas Samuelio Bako kūrybos laikotarpis – jaunystės metai Paryžiuje ir Romoje, kuriuos dailininkas apibūdina kaip tobulo potėpio ir savo stiliaus paieškų laiką.


Mokydamasis ir kurdamas didžiosiose Europos sostinėse, menininkas nepamiršo ir Vilniaus – gimtajame mieste išgyventos trauminės patirtys tapo viena esminių teminių linijų šio laikotarpio kūryboje.


Vilniaus temą papildo ir Lietuvos nacionalinės premijos laimėtojos Eglės Ridikaitės kūriniai – Vilniaus Didžiosios sinagogos ir mikvos grindų atodangos.


„Būtent per meną „atidengiame“ ribas tarp praeities ir dabarties, visa yra tikra, ką perkelia mūsų kūrybinė jėga (sąmonė)“, – teigia vyriausioji Samuelio Bako muziejaus kuratorė Ieva Šadzevičienė.


SPALVŲ SIMFONIJA MUZIEJAUS KIEMELYJE


Birželio 7-ąją nuo 18 iki 21 val. Lietuvos žydų kultūros ir tapatybės muziejus (Pylimo g. 4A) kviečia į nepamirštamą kūrybinę kelionę Kultūros naktį! Tapkite dailininkais kartu su žymiomis Lietuvos menininkėmis Monika Furmana ir Lina Šlipavičiūte.


Tapytoja ir videoperformansų kūrėja Monika Furmana jus kvies tapti vieno didelio kūrinio bendraautoriais, o urbanistinio meno dailininkė Lina Šlipavičiūtė, išgarsėjusi neofreska „Iki pergalės / Do peremogi“, supažindins su trafaretinio meno paslaptimis. Nutapyti paveikslai vėliau bus eksponuojami muziejuje.


Samuelio Bako muziejus (Naugarduko g. 10) per Kultūros naktį jus pasitiks Izraelyje gyvenančio dailininko Leo Ray paroda „Kasdien“. Menininkas gimė Vilniuje 1950 metais. 1973 m. baigė Vilniaus universitetą, 1990 m. – Vilniaus dailės akademiją. 1991 m. įsikūrė Izraelyje, Tel Avive. Dėstė piešimą, spalvininkystę, tapybą, kaligrafiją, šiuo metu moko tapybos ir kaligrafijos.


Leo Ray k a s d i e n laiko rankoje teptuką, plunksną, adatą oforto raižiniui, gruntuoja drobę ar maišo dažus ieškodamas tobulo atspalvio dar vienam Žmogiškosios komedijos veiksmui įvaizdinti – kūryba yra neatsiejama jo kasdienės būties dalis.


Natalja Cheifec


Pasivaikščiojimas po žydiškąjį Vilnių su Natalja Cheifec


Birželio 9 d. (sekmadienį) 12 val. edukatorė Natalja Cheifec mus kviečia į pasivaikščiojimą po žydiškąjį Vilnių. Kelių valandų trukmės kelionė prasidės Samuelio Bako muziejuje (Naugarduko g. 10), į reikšmingus jo eksponatus edukatorė pažvelgs iš žydų tradicijos perspektyvos.


Paskiau leisimės į istorinį Vilnių, žydų kvartalą ieškoti kažkada itin gausios žydų bendruomenės turtingo gyvenimo pėdsakų. Kelionė baigsis vienintelėje likusioje (iš 106 veikusių anksčiau) – Vilniaus choralinėje sinagogoje.


„Keliaudami po žydiškąjį Vilnių prisiliesime prie jo magiško šauksmo, kurio aidas skamba kiekvieno žydo širdyje. Pamatysite žydų buvimo mieste, kuris kadaise buvo jų mokymosi citadelė ir gyvenimo palikimas, vedantis į sinagogą, Aukščiausiojo šlovės buveinę, įrodymus“, – sako Natalja Cheifec.

Ekskursijos kaina – muziejaus lankytojo bilietas.


Nataljos Cheifec nuotolinė paskaita „Tora – Šventasis Raštas“ Birželio 4 d. 18 val. per susitikimą „Zoom“ platformoje edukatorė Natalja Cheifec klausytojų dėmesį sutelks į Torą – Šventąjį Raštą. Iš Egipto vergijos išlaisvinti žydai kaip tauta susiformavo prie Sinajaus kalno, kai iš Visagalio gavo Torą – Gyvybės įstatymą.


„Tai reiškia, kad visas mūsų gyvenimas ir visos jo apraiškos yra nukreiptos vieninteliam tikslui – įgyvendinti Kūrėjo, sutvėrusio dangų ir žemę, troškimą“, – teigia Natalja.


Lektorė papasakos, kada ir kur Penkiaknygė buvo gauta, kiek ir kokių esama Toros simbolių, kas yra Talmudas ir kodėl jis būtinas studijuojant Torą, kas būdinga Toros kalbai ir hebrajų kalbos raidėms, kaip atsiranda naujas Toros ritinys, kokios yra jo įnešimo į sinagogą apeigos ir kada ritinys būna laidojamas.


Birželio 16 d. 14 val. Samuelio Bako muziejuje (Naugarduko g. 10) jūsų laukia pasimatymas su Vilniuje gimusio, Izraelyje gyvenančio dailininko Leo Ray kūryba. 


Anot autorius, jis vaizduojąs tai, kas jam patinka, todėl ryškiaspalviuose ir achromatiniuose darbuose rasime ir paukštį, ir katę, ir arklį, ir asilą. Na... ir žmogų. 


Kviečiame paimti teptuką ir drauge su edukatore Gitana Evseičikaite pasinerti į Leo Ray kasdienybę! 


Mėnesio istorija: Maxo Bando melancholija 


Nepraleiskite progos išklausyti edukatoriaus Vincento Klipčiaus paskaitos apie unikalų dailininką Maxą Bandą birželio 30 d. 14 valandą Lietuvos žydų kultūros ir tapatybės muziejuje. 


Anksti tėvų netekusio dailininko talentas išsiskleidė dar jaunystėje. Marijampolėje augęs, vėliau Paryžiuje ir JAV gyvenęs Bandas išsiskiria savita pasaulio vizija ir jautriu matymu. Tai vienas nuosekliausių dailininkų, menkai blaškęsis tarp skirtingų meno formų ir stilių. Savo lyriškuose, liūdesio persmelktuose darbuose Bandas pribloškia gilia veikėjų psichologija, jei kalbėtume apie portretus, kuriais menininkas išgarsėjo labiausiai.  

Išvysti šia proga eksponuojamus darbus bus galima visą mėnesį. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis