Nekilnojamojo turto rinka šiame mieste pasiekė precedento neturintį pardavimų aktyvumo lygį. Prie Viduržemio jūros įsikūrusį kurortą žmonės vis dažniau renkasi ne tik savo atostogų būstui, bet ir nuolatinei gyvenamajai vietai. Tad kas lemia vis augantį šios vietos populiarumą ir už kokią sumą čia galite įsigyti sau būstą? Įžvalgomis dalijasi įmonės „Sonata Estate“ įkūrėja, nekilnojamojo turto eksperte Marbeljoje dirbanti Sonata Puškovaitė.
Dar neregėti turistų srautai
Kaip teigia S. Puškovaitė, didžiulis pastaruoju metu stebimas augimas apima visus Marbeljos ekonomikos sektorius, įskaitant turizmą, naujų prestižinių viešbučių ir restoranų atidarymą, naujų nekilnojamojo turto objektų statybą, senesnių pastatų atnaujinimą ir beveik visas paslaugų pramonės šakas. Ekspertė atskleidžia, kad šis kraštas itin pamėgtas turtuolių tarpe, tačiau būstą čia renkasi ir daugybė šeimų.
„Marbelja jau kuris laikas yra įtvirtinusi savo, kaip prestižinės kurortinės vietovės, statusą. Tačiau ši vietovė patraukli ne tik turtuoliams, tūkstančiai šeimų iš viso pasaulio pasirenka Marbelją savo namais. Miestas pritraukia vis daugiau pirkėjų, kurie ieško ne tik atostogų būsto, bet ir nuolatinės gyvenamosios vietos. Čia esantys nauji ar renovuoti nekilnojamojo turto objektai alsuoja prabanga, demonstruoja pasaulinio lygio dizainą, kokybę ir pažangiausias technologijas“, – pasakoja S. Puškovaitė.
Ekspertė priduria, kad per pastarąjį dešimtmetį Marbelja tapo ir itin pamėgta vieta renginiams: čia dažnai rengiamos vestuvės, fotosesijos, filmuojami realybės šou ir „Netflix“ filmai. Specialistė džiaugiasi, kad Marbelja, kaip ir visa likusi Ispanija, fiksuoja rekordinius turistų srautus. Skaičiuojama, kad per pirmuosius keturis 2023 m. mėnesius į Ispaniją iš viso atvyko 21 mln. turistų, t. y. 32,4 proc. daugiau nei per tą patį 2022 m. laikotarpį. Malagos oro uostas paskelbė, kad per pirmuosius šešis 2023 m. mėnesius sulaukė rekordinio atvykėlių skaičiaus – per šį laikotarpį atvyko daugiau kaip 10 mln. keleivių, o tai 9,2 proc. viršijo ankstesnius rekordinius 2019 m. Šių metų pirmąjį pusmetį Marbeljos viešbučių užimtumas kelis mėnesius taip pat buvo rekordinis – didesnis nei 2019 m., kurie laikomi svarbiausiais turizmo sektoriui metais.
Vietos ekonomika klesti
Pasak S. Puškovaitės, vienas geriausių šio užsieniečių antplūdžio rezultatų pastebimas paslaugų ir svetingumo sektoriuose. Marbeljoje šių metų birželio mėnesį užfiksuotas mažiausias nedarbo lygis per pastaruosius 14 metų. Akivaizdu, kad smarkiai išaugusio turizmo dėka sukurtos stabilios, nuolatinės darbo vietos lėmė tokį aukštą užimtumo lygį Marbeljoje. Klestint ekonomikai, 2023 m. savivaldybės biudžetas, siekiantis 333 mln. eurų, yra didžiausias per visą Marbeljos istoriją. Vykdoma dešimtys naujų projektų, kuriais siekiama pagerinti teritorijos infrastruktūrą ir patrauklumą.
Kaip teigia ekspertė, šiuo metu Marbeljoje firminių rezidencijų srityje pirmauja didelę patirtį turintys vystytojai „Grupo Sierra Blanca“, kuriems vadovauja Pedro Rodriguez ir jo sūnūs Carlosas ir Luisas. Jie įgyvendino fenomenalios sėkmės sulaukusius projektus „Epic by Fendi“ ir „Karl Lagerfeld Villas“, o visai neseniai paskelbė apie bendradarbiavimą su „Dolce & Gabbana“ naujame projekte „Marbella Design Hills“. Šį naująjį projektą sudarys apie 90 aukščiausios kokybės apartamentų, komercinė aikštė su parduotuvėmis ir restoranais.
„Netrūksta čia ir kitų garsių vardų – bendradarbiaujant su „Automobili Lamborghini“, Benahavise šiuo metu statoma įspūdinga 53 prabangių vilų su vaizdu į jūrą ir ypatingu dizainu gyvenvietė „Tierra Viva“. O kitais metais planuojama pradėti statyti ir pasaulinio garso architekto Richardo Meierio suprojektuotą „Four Seasons“. Čia nuolat vykdoma daugybė naujų projektų, tad panašu, kad šiuo metu stebimas pakilimas turėtų ir toliau tęstis“ , – sako S. Puškovaitė.
Išaugusios kainos netrukdo rekordiniams pardavimams
Pasak specialistės, nekilnojamojo turto pardavimai „Auksiniame trikampyje“, kurį sudaro Marbeljos, Estepono ir Benaviso miestai, 2022 metais sumušė visus ankstesnius rekordus. Skaičiuojama, kad per metus pardavimo apimtys čia padidėjo 20 proc. Ženklus augimas buvo stebimas ir visoje likusioje šalyje, o bendros investicijos į nekilnojamąjį turtą Ispanijoje, palyginti su 2021 metais, išaugo trečdaliu ir pasiekė 17,5 mlrd. eurų, t.y. dar niekada anksčiau Ispanijoje nematytą sumą.
„Šiuo metu matome, kad 2023 metais prabangių nekilnojamojo turto objektų pardavimai yra dar didesni nei praėjusiais metais. Tam netrukdo ir gerokai išaugusios kainos. Nuo 2022 m. birželio mėn. iki 2023 m. birželio nekilnojamojo turto kainos Marbeljos mieste vidutiniškai pakilo apie 15 proc. Tačiau nepaisant per pastaruosius metus įvykusio didžiulio kainų kilimo, Marbeljos kainos, net ir dabartinio lygio, yra labai konkurencingos. Iš 50 brangiausių Ispanijos savivaldybių Marbelja sąraše yra tik devinta, o visame pasaulyje ji šiuo metu užima 16 vietą. Kaip pavyzdį galime paimti Monaką, kuris pirmauja kaip brangiausias miestas pasaulyje, norint įsigyti aukščiausios kokybės nekilnojamąjį turtą. Ten vidutinė pardavimo kaina viršija 50 tūkst. Eur/m². Tad būstų kainos Marbeljoje, palyginus, dar tikrai įkandamos“, – teigia S. Puškovaitė.
Nekilnojamojo turto specialistė atskleidžia, kad paprastai Marbeljoje naujų arba rekonstruotų prabangių butų kainos prasideda nuo 6 000 Eur/m² ir siekia iki 25 000 Eur/m² paklausiausiuose „Golden mile“ rajonuose.
Ieško saugesnės ir šiltesnės vietos
Anot S. Puškovaitės, nors ispanai nuolat perka būstus ir tai yra visos Marbeljos nekilnojamojo turto rinkos pagrindas, tačiau net 90 proc. nekilnojamojo turto, kurio vertė viršija 2 mln. eurų, parduodama užsieniečiams. Specialistė tvirtina, kad visoje Andalūzijoje 15 proc. būsto pirkimo ir pardavimo sandorių sudarė užsieniečiai, o Malagos provincijoje šis skaičius išaugo daugiau nei dvigubai – iki 34 proc. Pagal pilietybę Malagos provincijoje vis dar didžiausią pirkėjų dalį sudaro britai – 16 proc. visų sandorių. Po jų rikiuojasi švedai ir olandai, nedaug atsilieka belgai, prancūzai ir vokiečiai. Tiesa, ekspertė pabrėžia, kad vis didesnį susidomėjimą nekilnojamuoju turtu šiuose kraštuose demonstruoja ir lietuviai.
„Marbelja tarp Lietuvos investuotojų tapo tikru fenomenu. Šią vietovę atranda ir čia investuoja vis daugiau tautiečių. Lietuvaičiai savo santaupas stengiasi išskaidyti ir nelaikyti jų vienoje vietoje. Todėl vietoj to, kad turėtų tris butus Vilniuje arba Nidoje, lietuviai savo investicijas nori labiau išskaidyti, atsidaryti sąskaitą užsienyje. Be to, nuomos grąža Marbeljoje yra daug didesnė negu, tarkim, Lietuvos pajūrio kurortuose, kur sezonas tęsiasi vos 2–3 mėnesius. Čia, Marbeljoje, mes turime 320 saulėtų dienų per metus“, – pasakoja S. Puškovaitė.
Nekilnojamojo turto specialistė teigia, kad pirkėjų iš Lietuvos, Lenkijos ir kitų Rytų Europos šalių suaktyvėjimą iš dalies nulėmė reakcija į karą Ukrainoje. Daugelis ėmėsi dairytis saugesnės vietos gyventi, o kiti tiesiog nori pakeisti savo gyvenimo būdą ir persikelti į šiltesnį klimatą, toli nuo Vidurio Europos problemų ir galimų pavojų.