Tiksinti bomba
Didžiausias pavojus kyla trims pagrindinėms Baltijos jūros regiono pramonės šakoms – turizmui, žemės ūkiui ir komercinei žvejybai. Pagal prognozuojamą scenarijų, iki 2030 m. žala ekonomikai gali siekti 32 mlrd. eurų („Laivo sudūžimo“ scenarijus (angl. Shipwrecked)), palyginus su scenarijumi „Švarūs vandenys“ (angl. Clear Waters), kur jūra yra švaresnė ir funkcionalesnė.
Prognozuojama, jog siekiant atlaikyti klimato kaitos poveikį, gali žymiai išaugti infrastruktūros priežiūros ir modernizavimo išlaidos, o dėl ekstremalių temperatūrų keliamų iššūkių, piko laikotarpiu, energijos sąnaudos gali išaugti 30 proc. Be to, tyrimai rodo, jog regione numatomi žymūs temperatūros, kritulių, vėjo ir hidrologiniai pokyčiai turės didelės neigiamos įtakos Baltijos jūrai, o tai, neabejotinai, pridarys žalos infrastruktūrai ir gamtinei aplinkai visose Baltijos šalyse.
Pasak Baltijos tvarumo apdovanojimų vyriausiosios organizatorės A. Emersone, kol po kojomis žemė nedega ir upės netvinsta, visuomenei suvokti aplinkui vykstančių klimato pokyčių mastą – sunku. Tačiau prognozės aiškiai įrodo, kad kovai su klimato kaita skubiai reikalinga imtis veiksmų.
„Baltijos šalių tvarumo apdovanojimus organizuojame jau trečius metus, per kuriuos pastebime augantį visuomenės bei verslų susidomėjimą ir sąmoningumą, tačiau iššūkių vis dar lieka. Todėl Baltijos regionui ypač reikia sprendimų, kurie mestų iššūkį ir paskatintų veikti – tikime, kad „Baltic Sustainabily Awards“ yra žingsnis to link. Matome, jog visuomenė greitai pavargsta nuo nesibaigiančių pasakojimų apie pražūties scenarijus, todėl kviečiame keisti kryptį ir pereiti prie sprendimų ir gerųjų pavyzdžių, kurie įkvėptų kitus. Šiandien tą gali padaryti kiekvienas asmuo ar įmonė, nepriklausomai nuo jos dydžio, ar sektoriaus. Lieka savaitė“, – akcentuoja A. Emersone.
Lieka savaitė
Baltijos tvarumo apdovanojimais siekiama pagerbti reikšmingus pasiekimus tvarumo inovacijų srityje. Iki paraiškų teikimo pabaigos – spalio 16 d. – lieka mažiau nei savaitė.
Savo tvarumo sprendimus pristatyti kviečiamos visos Lietuvos įmonės, organizacijos, viešojo sektoriaus institucijos, startuoliai ir pavieniai asmenys-idėjiniai lyderiai.
Šiemet galima pretenduoti į apdovanojimus šešiose tvarumo kategorijose: klimato inovacijų; žiedinės ekonomikos; energetikos technologijų; socialinių iniciatyvų; miesto plėtros bei tvarumo ambasadorių.
Paraiškas apdovanojimams gauti vertins kelios komisijos, sudarytos iš visuomenės ekspertų ir atitinkamos srities profesionalų. Tarp žiuri narių yra tokie profesionalai kaip Greta Monstavice, „Katalista Ventures“ generalinė direktorė, Rytis Kėvelaitis, „Energy Unlimited“ įkūrėjas ir generalinis direktorius, Austė Valikonytė, „Sustain Advisory“ vadovaujančioji partnerė ir kiti.
Apdovanojimų nugalėtojai bus paskelbti gruodžio 7 dieną Rygoje vyksiančioje „Baltic Sustainability Awards“ apdovanojimų ceremonijoje.
Apie Baltijos tvarumo apdovanojimus
Baltijos tvarumo apdovanojimai – tai kasmetinis renginys, skirtas išskirtinėms Baltijos regiono tvarumo iniciatyvoms įvertinti ir pagerbti. Šių metų Baltijos tvarumo apdovanojimų tema „Atėjo laikas“ siekiama pabrėžti, jog būtina spartinti inovatyvius sprendimus ir imtis ryžtingų veiksmų, kuriant tvarią Baltijos šalių ateitį.