Kvapų istorijos iš žinomų žmonių lūpų – nuo įsimintinos kolekcijos iki uždrausto vaisiaus (Galerija)

„Kvapo įtaiga stipresnė už žodžius, reginius, jausmus ir valią. Kvapo įtaigai neįmanoma atsispirti, jis patenka į mus kaip oras į plaučius, jis užlieja mus, tiesiog užtvindo ir niekas negali nuo jo apsiginti“, – prieš keturis dešimtmečius rašytojo Patricko Suskindo, itin besidomėjusio ir ne kartą knygose aptarusio paslaptingąjį aromatų pasaulį, ištartas tekstas tapo savotišku sidabrinio vakaro, į kurį svečius pakvietė arabiškų kvepalų žinovė Viktorija Gaidytė, devizu.

Kolekcija – tik iš užsienio


Kad kvapai turi neįtikėtiną galią, patvirtino ir visi šventės svečiai.


„Yra tokių parfumerių kūrinių, kurie tampa tarsi tavo dalimi, tavo „rūbu“ ir identitetu. Juk ne veltui yra sakančių, jog jie, nepasipurškę mėgstamais kvepalais, jaučiasi tarsi nuogi, – su šypsena populiarų visuomenėje posakį priminė švenčių planuotoja Inga Budrienė, – Namuose turiu nemažai kvepalų, bet lentynėlė ne tik netuštėja – ji vis dar pasipildo“.


Nors pašnekovė patikino nesanti prisirišusi prie daiktų – jei kuris aromatas nebepritinka, ji mielai juo pasidalina su tokį vertinančia drauge. Kvepalus ji dažnai dovanoja ir savo artimiesiems, ir kolektyvui.


Ne vienas kvepalų buteliukas yra ir Kauno ceremonmeisterio Kęstučio Ignatavičiaus namuose. Kažkada jo turėta kolekcija buvo tikrai neįtikėtina.


„Specialioje spintelėje buvo net 40 skirtingų buteliukų. Ir nė vieno – iš sovietų sąjungos šalių. Visi – draugų ar kolegų parvežti iš užsienio“, – pasakoja žinomas vyras.


Tuomet išskirtiniu kvapų archyvu džiaugiąsis K. Ignatavičius šmaikštauja – jo draugai į svečius užsukdavo ne tik pabendrauti, bet ir pasikvėpinti. Jis pats mėgdavo švarko atlapus papurkšti skirtingais aromatais – dešinį vienu kvapu, o kairįjį – kitu.


„Kai turėti kvepalai baigėsi, šviesaus atminimo mano žmona patarė buteliukais nebeužimti vietos. Su jais teko atsisveikinti. Bet tuomet padariau sąrašą turėtų aromatų, kurį išsaugojau iki šiol“, – pasakojo Kauno ceremonmeisteris.

Senelio meilę kvepalams žino ir jo anūkė Indrė Ignatavičiūtė. Ji patikino – naujas, stiprus aromatas yra geriausia dovana jam.


„Turime dar vieną bendrą aistrą. Tai – meilė muzikai“, – pridūrė išskirtinio balso savininkė, Didžiojoje Britanijoje subūrusi ir ne vienerius metus koncertavusi su grupe, o šiuo metu grįžusi gyventi į Lietuvą.


Sidabrinės šventės, surengtos Kauno senamiestyje esančioje „Parfum Arabia“ parduotuvėje, svečiams I. Ignatavičiūtė padovanojo ir kelias dainas.


Uždraustus aromatus gabeno kupranugariai


Savo talentu publiką džiugino ir vedėjas Gintaras Vidmantas, padėjęs arabiškų kvepalų žinovei V. Gaidytei įdomiai perteikti ne vieną, su tolimaisiais rytais susijusią legendą ir paaiškinęs, kodėl vakaro simboliu tapo sidabras – „Parfum Arabia“ pristatė naują tokios spalvos kvapų kolekciją bei socialiniuose tinkluose pasiekė solidų sekėjų skaičių.


„Rytų šalių mitų ir tikrų tikriausių istorijų mūsų namuose visada buvo gausu, nes tėveliai pirmuosius, tuo metu lietuviams dar neįprastus bei netikėtus aromatus parvežė prieš daugiau nei dvidešimt penkis metus. Klausydavausi jų pasakojimų, uosdavau parfumerių kūrinius ir jau tada žinojau, kad tęsiu tai, ką jie pradėjo“, – sako pašnekovė.


Amą gniaužianti kvapi dulksna, legendos, pasakojamos apie arabiškus rūmus ir jų paslaptis, istoriniais simboliais praturtinta aplinka, parfumerių išradimai ir galimybė pajusti tai, kas pasaulyje yra sulaukę šlovės bei pripažinimo – visa tai galima rasti „Parfum Arabia“.


Pasak V. Gaidytės, Rytų šalyse sklando ne vieną legenda apie tai, kaip griežtai nuo svetimų akių saugomoms princesėms į jų rūmus afrodiziakais praturtinti kvepalai buvo atgabenami kelią be vedlio galėjusiais rasti kupranugariais. Natūralioje gamtoje jau nykstantys gyvūnai tuomet tapdavo didžiaisiais kilmingųjų paslapčių saugotojais. Dar ir dabar arabų šalyse išlikusios trys didžiausios vertybės: arabų veislės žirgas, medžioklinis sakalas ir lenktyninis kupranugaris.


Tai tapo viena iš priežasčių, kodėl Kaune, M. Daukšos gatvėje atidarytoje arabiškų kvepalų parduotuvėje yra ir neatsiejamas Artimųjų Rytų simbolis – kupranugaris. Šio ypatingų savybių turinčio gyvūno medinę, rankų darbo skulptūrą, skaičiuojančią kelių šimtų metų istoriją, kvepalų žinove vadinama Viktorija įsigijo Omano muziejuje.


V. Gaidytė džiaugiasi, jog tikriems aromatų gurmanams ji gali pasiūlyti pasauliniame konkurse geriausiu rytietišku kvapu pripažintą parfumerių šedevrą, afrodiziakais praturtintus natūralius kvepalus, klasikinius gaminius ar autorinius „nosių“ darbus.


Anot jos, arabiškų kvepalų namai išsaugojo senovines atarų gamybos tradicijas. Kiekvienas „attar“ kvapas yra unikalus ir turi savo kūrimo istoriją. Ambros, smilkalai, citrina, kedras, muskusas ir agarmedis, kartu su išskirtinėmis vaisių bei gėlių kompozicijomis, sudaro originalią arabiškų kvepalų darną, sukuriančią nepakartojamą ir nepamirštamą aromatą, kuris amžinai gali likti atmintyje.


„Parfum Arabia“ atstovauja ne tik pasaulyje garsius arabiškų kvepalų prekės ženklus, bet ir yra sukūrę savą išskirtinę „Aroma West“ kvepalų liniją. Ką tai reiškia? Viktorijos šeima, pasitelkę į pagalbą trys garsius parfumerius, sukūrė penkis aromatus. Jų sudėtyje yra net 29 proc. eterinių aliejų, kas padeda kvapą ant odos išsaugoti daugiau nei 10 valandų. Tai yra labai retas kvepalų gamintojų sprendimas, nes tokios sudėties kvepalai yra brangesni, bet tuo pačiu ir kokybiškesni.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis