Naujas muzikos tradicijas formuojantis projektas
Šiemet festivalis dedikuotas dviem reikšmingoms Klaipėdai ir visai Lietuvai sukaktims pažymėti – pirmosios violončelės mokyklos įsteigimo Lietuvoje 1923–2023 šimtmečiui ir Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-osioms metinėms. Bus surengta daugiau nei 30 koncertų, iš kurių didžioji dalis nemokami, daugiau nei 20 skirtingų miesto viešųjų erdvių. Pasirodymus surengs pasaulinio lygio violončelės virtuozai, pedagogai, studentai iš 29 pasaulio šalių, tokių kaip Vokietija, Jungtinė Karalystė, Kanada, Pietų Korėja, Jungtinės Amerikos Valstijos ir kitų. Klausytojai turės progą naujai atrasti violončelę 5 meno šakose – muzikoje, šokyje, teatre, kine ir dailėje.
2023 metais violončelės konkursas pasitiks tarptautinę šlovę pelniusio, 2002 metų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, Lietuvos ir Vokietijos violončelininko, dirigento, Davido Geringo vardu.
„Galiu drąsiai teigti, kad jau tradicine tapusi ši muzikos šventė, kaip įžūlus, drastiškas ir žavus pavasaris, be atokvėpio kurs aukščiausio muzikinio lygio kupiną kasdienybę. Neabejotinai, Klaipėdos koncertų salės pristatomas festivalis dovanos pasaulinio lygio muzikinę programą, kuri išliks viena svarbiausių uostamiesčio kultūrinio gyvenimo dalių”, – apie festivalio reikšmę pasakojo KKS direktorius Tadas Grabys.
„Mane nuolatos pasiekia žinios, kad violončele groti renkasi vis mažiau žmonių. Tikiu, kad šis festivalis ir konkursas padės plačiau paskleisti žinią ir sudominti daugiau jaunų žmonių atrasti šį muzikos instrumentą. Tad mano, kaip šio konkurso ambasadoriaus, tikslas – populiarinti violončelę ir ja atliekamą muziką“, – apie konkurso misiją pasakojo D. Geringas.
Tarptautinis Klaipėdos violončelės festivalis ir konkursas pradėtas rengti Klaipėdos kamerinio orkestro (KKO) meno vadovo, M. Bačkaus, iniciatyva 2017 metais. Kas dvejus metus rengiamas projektas paskutinį kartą įvyko 2019-aisiais, o 2021 metais dėl pasaulinės pandemijos buvo perkeltas į 2023-iuosius.
Koncertai – arčiau klausytojų
15 minučių trukmės nemokami koncertai patys atkeliaus pas klausytojus, į tas erdves, kur jaučiamas didžiausias miesto pulsas. Gausiame miesto šurmulyje miestelėnai kviečiami būti atidūs, nes violončelės garsus bus galima išgirsti pusryčiaujant, pietaujant ar palydint dieną tokiose erdvėse, kaip viešbučiuose „Amberton Hotel Klaipėda”, „Victoria Hotel Klaipėda“ PC „Akropolis Klaipėda”, Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje, senojoje turgavietėje, gastrobare „Švyturys Bhouse“ ir kitur.
Pavariais ir vėlyvais vakarais vaikštinėjančius senamiesčio gatvėmis violončelės garsai ragins nepraeiti pro šalį. Klaipėdos lėlių teatre lauks profesionalių atlikėjų iš Jungtinių Amerikos Valstijų Alasdair Fraser (smuikas) ir Natalie Haas (violončelė) unikali škotų folkmuzikos programa. Pilies muziejaus šiaurinė kurtina kvies į judesio, šokio ir muzikos performansą, kurį atliks violončelių oktetas „Cello club“ bei Klaipėdoje gyvenantis ir kuriantis belgų choreografas, šokėjas Nielsas Claesas. Kinomanai kviečiami nepraleisti galimybės išvysti 2008 metais japonų režisierius Yōjirō Takita sukurtą filmą „Išėjusieji“, kurį pristatys kino kritikas bei apžvalgininkas Edvinas Pūkšta. Smalsiausių dėmesį kaustys iš gastrobaro „Švyturys Bhouse“ sklindantys roko klasikos garsai. Naktinę Klaipėdą drebins analogų neturinti profesionalių muzikantų grupė, kurios sudėtis – dvi violončelės ir būgnai – klaipėdiečiai „Voiceless“.
Net trys nemokami koncertai tradiciškai klausytojus sukvies į Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčią.
Daugelis renginių iš viešųjų miesto erdvių kvies sugrįžti į pagrindinę Klaipėdos koncertų salės sceną, kurioje vyks festivalį reprezentuojantys koncertai. Unikalia programa išsiskirs atidarymo koncertas, kuriame pasirodys Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (LVSO), vadovaujamas meno vadovo ir vyriausiojo dirigento Gintaro Rinkevičiaus. III Tarptautinį Davido Geringo violončelininkų konkursą LMTA Klaipėdos fakulteto koncertų salėje vainikuos laureatų apdovanojimo ceremonija ir koncertas, kuriame koncertinę programą atliks KKO, konkurso laureatai ir programos dirigentas Martynas Staškus. Aukščiausia nata kartu palydėti festivalį kvies uždarymo koncertas su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO), vadovaujamu meno vadovo ir vyriausiojo dirigento Modesto Pitrėno.
Ir tai tik dalis Tarptautinio Klaipėdos violončelės festivalio ir konkurso renginių, kurie gegužės 8–13 dienomis kvies į pažintį su netikėtomis spalvomis atsiskleisiančia violončele.