Moterų chorui vadovaujanti senjorė D. Šakalienė: „Į šią veiklą žmones pritraukti sunku, nes jie nebenori atsakomybės“

Sibire gimusios, Kretingoje užaugusios 67-erių metų Danutės Šakalienės namuose nuo ryto iki vakaro skamba muzika. Senjorė visą gyvenimą meilę garsams skleidė jaunosioms kartoms mokyklose, tačiau dabar vadovauja Babtų kultūros centro moterų chorui ir kartu su kolektyvu pelno reikšmingus apdovanojimus konkursuose. Deja, vadovė pastebi, jog į šią veiklą pritraukti žmones tampa vis sudėtingiau, mat vengiama atsakomybės bei įsipareigojimų.

Kaip ir kiekvieną šeštadienį, „Lietuvos ryto“ televizijos žiūrovus vėl žadins senjorų norus pildanti laida „Pirmi kartai. 60+“, kurioje dalinamasi ne tik senjorams aktualia šių dienų informacija, bet ir unikaliomis istorijomis, kurių herojai, laužydami mitus apie savo amžių, išpildo ilgai kauptas svajones ir pasiryžta išbandyti dalykus pirmą kartą savo gyvenime.


Šios savaitės laidos herojė 67-erių metų Danutė Šakalienė jau beveik dešimtmetį vadovauja Babtų kultūros centro moterų chorui „Gynia“. Čia, tarp muzikos, yra jos namai, o kolektyvo narės apie vadovę atsiliepia tik gražiausiais žodžiais.


„Gimiau Sibire, Irkutsko srityje ir į Lietuvą grįžau būdama trejų. Augau Kretingoje, vėliau studijavau Klaipėdos menų fakultetuose, kurie tuo metu priklausė Vilniaus konservatorijai. Visą gyvenimą dirbau su muzika mokyklose, paskui mane pakvietė Kauno rajono Babtų kultūros centras vadovauti moterų chorui. Šiek tiek apgailestauju, kad per vėlai atėjau į kultūrą, nes man čia labai patinka“, - laidoje pasakos senjorė.


Danutės vedamas choras kupinas veiklos, išvykų ir koncertų. Sėkmingai pasirodyti jam pavyksta ir svarbiuose konkursuose. Vienas tokių įvyko šiemet, kurio metu moterų kolektyvas pelnė antro laipsnio diplomą.


„Paskutinis laimėjimas buvo prieš tris savaites, tai vykusiame Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurse, kur susirenka visi chorai, ir profesionalų, ir mėgėjų, o mes ten besivaržydami laimėjome antro laipsnio diplomą moterų chorų kategorijoje“, - pasiekimais džiaugsis Danutė.


Visgi, visą savo gyvenimą pašventusi muzikai, senjorė pasakoja, kad nėra taip lengva suaugusius žmones pritraukti į chorų veiklą. Nors daugelis bendraamžių, nenorėdami užsidaryti namuose, ieško sau papildomų užsiėmimų, toks hobis tampa atsakomybe ne tiek už save, bet ir už kitus kolektyvo narius.


„Į chorą pritraukti žmones sunku, nes šiais laikais žmonės nebenori atsakomybės, prisirišimo. Atėjęs į kolektyvą, tu jauti atsakomybę, įsipareigojimą, o žmonės to nebenori. Be to, ir pasirinkimas yra didžiulis. Dažnai girdžiu iš senjorų, jog jiems viskas nebeįdomu. Tai palinkėčiau, kad žmogus domėtųsi viskuo ir kad tas gyvenimo skonis išliktų kuo ilgiau“, - teigs Danutė.


Tačiau pati senjorė sako apart muzikos kitų pomėgių daug neturinti. Žinoma, ji skaito knygas, keliauja, tačiau namuose nuo ryto iki vakaro groja įvairiausi garsai. Vis tik, prakalbusi apie neišpildytas svajones ir niekuomet nebandytus dalykus, Danutė prisipažins tyliai pasvarstanti apie grožio procedūras, tik šioms taip niekada ir nepasiryžusi. Todėl laidos kūrybinės komandos paraginta senjorė pravers „Medihub“ klinikos duris, kur jai bus atlikta grožio injekcijų botulino toksino procedūra, šį suleidžiant į mimikos raumenis, kurie atsipalaiduoja nebesusitraukia ir toje vietoje raukšlės toliau nesiformuoja.


„Dažniausiai kreipiasi vyresni žmonės, tačiau kada galima atlikti injekcijas nuo amžiaus nepriklauso. Iš teorinės pusės, moters veidas sensta nuo 25 metų, bet esu matęs ir blogesnių variantų jaunesnėms merginoms. Botulino bijoti nereikia, o įsisenėjusias raukšles išlyginti yra kur kas sunkiau, nei siekiant užbėgti joms už akių“, - laidoje teigs gydytojas Mikalojus Kairys.


NAUDINGI PATARIMAI SENJORAMS


Kaip padėti pavargusiems sąnariams?


66-erių metų atsargos karininkė Natalija Kaselienė šiandien drąsiai save vadina sporto trenere, mat išėjusi į pensiją senjorė įstojo į edukologijos fakultetą, baigė sporto trenerės specialybę ir dabar padeda kitiems bendraamžiams atrasti judėjimo džiaugsmą.


„Sąnariai sensta, kietėja ir tam, kad atsirastų daugiau tarpsąnarinio skysčio, kad atliktume bet kokį judesį, galėtume laisvai pasisukti, pažiūrėti, pritūpti, panešti, reikia būtinai judėti ir judinti visus sąnarius, nuo galvos iki kojų, nuolat, bent du-tris kartus per savaitę mažiausiai“, - tvirtins Natalija.


Tačiau ne tik judėjimas yra svarbus. Norint padėti sąnariams, kremzlėms, išlaikyti stangrią odą, svarbu atkreipti dėmesį į kolageną. Ši medžiaga kūne sudaro net 25 proc. visų organizme esančių baltymų, ji pamaitina sąnarius, kremzles ir kaulus bei apsaugo nuo jų priešlaikinio susidėvėjimo, todėl kolagenas reikalingas net ir sėdimą darbą dirbantiems ar mažiau judantiems žmonėms.


„Kolagenas yra baltymas, kurį žmogaus organizmas gamina iki 25-30 metų amžiaus. Tačiau atsargų prikaupti negalim, todėl vėliau jį turime gauti arba su maistu, arba su papildymu iš aplinkos. Paprastai tariant, kolagenas suklijuoja audinius, todėl atsiradus jo trūkumui oda glemba, sąnariai pradeda skaudėti, traškėti“, - pasakos vaistininkė Lina Stočkutė-Plytnikė.


Šiuo metu yra žinomi beveik 28 tipai kolagenų, tačiau žmogui svarbūs pirmieji: I tipo kolagenas yra odoje, plaukuose, naguose, o II tipo – sausgyslėse ir sąnarių kremzlėse. Renkantis maisto papildus galima atsižvelgti į organizmo poreikį, arba rinktis tokius, kaip „Cemio Gemzė“, kurių sudėtyje yra grynos formos ir pirmo, ir antro tipo kolageno bei vitamino C, itin veiksmingo sąnariams ir jų kremzlėms.


Ką daryti, jei vargina šlapimo nelaikymas?


Šlapimo nelaikymas yra bene labiausiai nutylima problema tarp pacienčių. Anot ginekologės med. dr. Linos Mockevičienės, moterys apie tai kalba nedrąsiai ir vis dar šią problemą laiko gėdinga tema.


„Moterys, turinčios šią problemą, vengia išeiti iš namų, vengia sportuoti. Jos galvoja, kad visi aplinkiniai užuodžia nemalonų kvapą. Šlapimo nelaikymo problema gali pasireikšti ir lytinių santykių metu ir dėl to moterys ima gėdytis ir nebenori turėti intymaus gyvenimo su savo antrąja puse“, - laidoje kalbės gydytoja.


Medikė pabrėžia, jog su šia problema svarbu laiku kreiptis į specialistus, tačiau sau padėti galima ir apsilankius vaistinėje. Taip pat svarbu žinoti, kad po apsilankymo pas gydytoją, šios priemonės gali būti kompensuojamos valstybės, o visiems 75 metų ir vyresniems senjorams nebereikia primokėti už kompensuojamas priemones, nepaisant kokias išsirenka. Pavyzdžiui prekės ženklas „Abena“, siūlo įklotus, sauskelnes, pritaikytus tiek moterims, tiek vyrams, pagamintus iš ekologiškų medžiagų, kurios nedirgina odos, bet puikiai sugeria šlapimą ir jo kvapą.


Laida „Pirmi kartai. 60+“ – puikus įrodymas, kad troškimui mėgautis gyvenimu amžiaus ribos nėra. Vedėjos Lauros Balčiūtės kalbinami senjorai, jų pirmi kartai bei aktualiausios naujienos – šeštadienį, 10 val., tik per „Lietuvos ryto“ televiziją.“

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis