Šių metų Nobelio taikos premija paskirta žmogaus teisių aktyvistams, veikiantiems šalyse, kurios, kaip Baltarusija ir Rusija, yra autoritariniai režimai, arba kariauja su jomis, kaip Ukraina. Jie tiria žmogaus teisių pažeidimus net ir karo metu, nes yra pagrindo manyti, kad Rusijos režimo kariuomenė Ukrainoje vykdo karo nusikaltimus.
„Jie daugelį metų gynė teisę kritikuoti valdžią ir saugoti pagrindines piliečių teises. Jie deda didžiules pastangas užfiksuoti karo nusikaltimus, žmogaus teisių pažeidimus ir piktnaudžiavimą valdžia. Kartu jie įrodo pilietinės visuomenės svarbą taikai ir demokratijai“, – žurnalistams sakė Norvegijos Nobelio komiteto vadovė Berit Reiss Andersen.
A. Beliackis padėjo įkurti žmogaus teisių organizaciją „Viasna“, o šiuo metu yra įkalintas.
Norvegijos Nobelio komitetas paragino išlaisvinti A. Beliackį, kuris šiuo metu Baltarusijoje kalinamas neva už mokesčių vengimą. „Mūsų žinia – tai raginimas Baltarusijos valdžiai paleisti A. Beliackį, ir mes tikimės, kad tai įvyks ir jis galės atvykti į Oslą bei atsiimti jam suteiktą apdovanojimą“, – sakė B. Reiss-Andersen.
„Memorial“ buvo įsteigta po Sovietų Sąjungos žlugimo, siekiant ištirti to laikmečio žmogaus teisių pažeidimus. Šių metų pradžioje Rusijos valdžios nurodymu ji buvo priverstinai likviduota, taip darant spaudimą visuomenės grupėms, besipriešinusioms invazijai į Ukrainą.