Vilnius čia gyvenančių užsieniečių akimis: jaukus, žalias, o norint susipažinti su kaimynais – pravartu įsigyti šunį  

Lietuvos sostinėje kas dešimtas deklaravęs gyvenamąją vietą – yra užsienietis. Vilniuje pirmą kartą surengtas festivalis „Open Vilnius’22“ užsienio piliečiams, gyvenantiems sostinėje, subūrė beveik 500 dalyvių. Nors Vilnių savo gyvenimui jie pasirinko dėl skirtingų priežasčių, tačiau įsiliejant į sostinės gyvenimą, susiduria su panašiais iššūkiais.   

Pirmą kartą organizuotame festivalyje netrūko pagyrų Vilniui – dažniausiai užsieniečiams sostinė patinka dėl kompaktiškumo, žalumo, jaukumo ir žmonių, kurie yra draugiški ir paslaugūs. Tačiau, anot daugumos, greitai susirasti draugų ir įsilieti į vietinių gyvenimą nėra lengva užduotis. Iš JAV atvykęs dr. Stephen Jones juokavo, kad jam atvykus gyventi į sostinę, kaimynai nepuolė pirmi su juo sveikintis, tačiau situacija kardinaliai pasikeitė jam su žmona įsigijus šunį – su mylimu augintiniu, o vėliau ir su juo sveikintis pradėjo visa kaimynystė. 


Fabian Sanchez prieš 9 metus atvykęs iš Pietų Amerikos prisipažino, kad reikėjo laiko, kol jis priprato prie šaltesnio mūsų šalies klimato ir perprato iš pirmo žvilgsnio uždarus lietuvius. ,,Tik pradėjęs dirbti didelėje įmonėje, pamačiau jų tikruosius veidus – jie buvo labai svetingi, pasirodo reikėjo duoti laiko”, - sakė ekvadorietis F. Sanchez.   


Iš Prancūzijos atvykęs ir jau 13 metų Vilniuje gyvenantis Thibaud Catry negailėjo pagyrų sostinės restoranams. ,,Džiaugiuosi matydamas kaip Vilniaus veidas keičiasi būtent per kulinarines patirtis ir restoranų kultūrą. Būtent to aš pasiilgdavau būdamas toli nuo gimtinės”, – sakė T. Catry. Į klausimą, kodėl gyvenimui jis pasirinko būtent Vilnių, Thibaud atsako paprastai: Vilnius – tai gyvenimo kokybė. ,,Manęs kaip prancūzo daug kas klausia – kodėl ne Prancūzija? Ir mano atsakymas labai paprastas: aš ten kasdien praleisčiau 4 valandas kamščiuose, o jei spontaniškai užsimanyčiau pasibūt gamtoje – tai būtų labai komplikuota. Vilniaus miesto kompaktiškumas leidžia išvengti to „darbas – namai – miegas – darbas“ rėžimo. Čia gamta yra ranka pasiekiama”.   


Vilniuje gyvena 61 tūkst. užsieniečių  


Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė sako, kad idėją tokiam festivaliui padiktavo Vilniuje gyvenantys užsieniečiai. Šią vasarą atlikta sostinėje gyvenančių užsieniečių apklausa parodė, kad nemokant lietuvių kalbos įsilieti į vilniečių bendruomenę užsieniečiui yra sudėtinga.  


Agentūros „Go Vilnius“ atlikta sostinėje gyvenančių užsieniečių apklausa parodė, kad 4 iš 5 užsieniečių yra patenkinti gyvenimu sostinėje, nors dalis atvykusių žmonių vis dar susiduria su įvairiomis problemomis. Kitų valstybių piliečiai neretai patiria sunkumus įsidarbinant ar ieškant būsto, naudojantis paslaugomis, o bene labiausiai jiems trūksta galimybės mokytis lietuvių kalbos bei progų įsilieti į vietinių bendruomenių veiklą. Tiesa, lyginant praėjusių metų ir naujausios apklausos rezultatus, teigiami pokyčiai ryškėja.  


„Naujausia statistika rodo, kad Vilniuje gyvenamąją vietą deklaravo daugiau nei 61 tūkstantis užsieniečių, tai reiškia, kad kas dešimtas vilnietis – yra atvykęs iš užsienio. Užsienio piliečiai į Vilnių atvyksta ne tik dirbti, bet ir gyventi su šeimomis. Natūralu, kad atvykę žmonės naudojasi visomis paslaugomis, siekia švietimo galimybių ir po truputį bando prisijaukinti miestą. Norime, kad kiekvienas į Vilnių atvykęs žmogus jaustųsi laukiamas, galėtų lengviau įsilieti ne tik į darbo aplinką, bet ir į vietinių bendruomenių veiklas, o sostinėje jaustųsi taip, kaip namuose”, – teigia užsieniečių relokacijos ir integracijos paslaugų centro „International House Vilnius“ vadovė Agnė Camara.  


Anot jos, „International House Vilnius“ jau ėmėsi ne vienos iniciatyvos, padedančios integruoti užsienio piliečius į Vilniaus bendruomenę. Pavyzdžiui, įgyvendinta mentorystės programa „BeFriend Vilnius“ padėjo ukrainiečiams greičiau ir lengviau susidraugauti su miestiečiais, susirasti vietinių draugų. Tapti mentoriais, arba užsiregistruoti norint gauti mentorių pagalbą gali kiekvienas vilnietis, programos sėkmė paskatino veiklą plėsti, į ją įtraukiant ir kitus į Lietuvą atvykusius užsienio piliečius, o festivalis „Open Vilnius’22“ suteikė galimybę susipažinti su čia gyvenančiais žmonėmis, pasidalinti savo patirtimi ir pasisemti įkvėpimo iš kitų.  


Užsieniečių relokacijos ir integracijos paslaugų centras „International House Vilnius“ – 2021 metais įkurta bendra Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ ir talentų pritraukimo programos „Work in Lithuania“, skatinančios užsienio talentus siekti karjeros Lietuvoje, iniciatyva. Vienoje vietoje sutelkdamas svarbiausių institucijų paslaugas „International House Vilnius“ jau padėjo daugiau nei 10 tūkstančių užsieniečių, pasirinkusių dirbti ir gyventi sostinėje. 

 


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis