Ukrainietė tapo antrąja moterimi, laimėjusia Fieldso matematikos medalį

Ukrainietė Maryna Viazovska antradienį kartu su trimis kitais laureatais tapo antrąja moterimi, apdovanota prestižiniu Fieldso medaliu, vadinamu Nobelio matematikos premija. 37 metų Kyjive gimusi matematikos profesorė M. Viazovska apdovanojimą atsiėmė per ceremoniją Helsinkyje, karui siautėjant jos gimtojoje šalyje kitoje Europos dalyje.

Iš pradžių premiją teikiantis Tarptautinis matematikų kongresas turėjo vykti antrajame Rusijos mieste Sankt Peterburge, jį turėjo atidaryti prezidentas Vladimiras Putinas. Anksčiau šiais metais šimtai matematikų pasirašė atvirą laišką, protestuodami prieš miesto šeimininko pasirinkimą, o kai Maskva vasario pabaigoje įsiveržė į Ukrainą, renginys buvo perkeltas į Suomijos sostinę.

 

Kiti Fields nugalėtojai yra prancūzas Hugo Duminilas-Copinas iš Ženevos universiteto, britas Jamesas Maynardas iš Oksfordo universiteto ir June‘as Huh iš JAV Prinstono universiteto. Apdovanojimas teikiamas kas ketverius metus dviems ar keturiems kandidatams iki 40 metų už „išskirtinius matematinius laimėjimus“. Vienintelė apdovanota moteris per daugiau nei 80 metų trunkančią premijos istoriją buvo iranietė matematikė Maryam Mirzakhani, 2017 m. mirusi nuo krūties vėžio, praėjus vos trejiems metams po apdovanojimo.

 

M. Viazovska gimė 1984 m. Ukrainoje, tuomet dar priklausiusioje Sovietų Sąjungai, nuo 2017-ųjų ji yra Šveicarijos Lozanos federalinės politechnikos mokyklos (Ecole Polytechnique Federale de Lausanne) profesorė. Ji apdovanota už darbą rutulių pakavimo srityje – šią problemą prieš beveik 400 metų pirmą kartą iškėlė vokiečių astronomas ir matematikas Johannesas Kepleris.

 

Tai, kas vadinama Keplerio prielaida, yra siūlymas, kad kompaktiškiausias būdas supakuoti rutulius - piramidėje, kaip apelsinus prekybos centre. Tačiau tai buvo tokia sudėtinga problema, kad ji nebuvo laikoma įrodyta kaip teisinga iki 1998 m., kai buvo pasitelkti kompiuterio skaičiavimai. Tada 2016 m. M. Viazovska išsprendė aštuntosios dimensijos problemą, panaudojusi vadinamąjį E8 tinklelį. Pasak britų matematikos profesoriaus iš Oksfordo universiteto Markuso du Sautoy, buvo netikėta, kai M. Viazovska sugalvojo tokį „paprastą įrodymą“ lyginant su „painiu įrodymu, reikalingu trijose dimensijose“.

 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis