E. Frėjaus kūryba sugrįžo į Vilnių

Šv. Jono gatvės galerijoje Vilniuje trečiadienį duris atvers jau trečioji Edmundo Frėjaus (1949-2009) paroda „Istorijos sugrįžimas“. Ši paroda, pasak galerijos atstovų, atspindi glaudų skulptoriaus santykį su istorija ir užbaigia renginių, skirtų skulptoriaus gyvenimui ir kūrybai, ciklą. Joje bus pristatyti skirtingų dešimtmečių autoriaus kūriniai: medaliai, skulptūros, piešiniai ir videodarbai.


„Edmundo Frėjaus kūrybai atminti skirtus renginius pradėjome dar vasarą Klaipėdoje, kur pristatėme parodą „Sugrįžtantys paukščiai“. Spalio mėnesį organizavome milžiniško susidomėjimo sulaukusią parodą „Gimęs skraidyti“ Kauno kino teatre „Daina“, o dabar prie šio unikalaus menininko darbų galės prisiliesti ir vilniečiai“, – teigia parodų organizatorė, Kauno modernaus meno fondo steigėja Rugilė Andziukevičiūtė-Buzė.

 

Vilniuje atidaromoje parodoje bus atspindėtas ryškus skulptoriaus kūrybinio gyvenimo santykis su istorija, jo smalsaujantis žvilgsnis į pasaulį ir laisvamaniškas pasaulio kūrimas kalvėje.

 

Pasak parodos kuratorės Kristinos Budrytės-Genevičės, E. Frėjus nuolat domėjosi istorija kūrybiškai. „Pradėjęs savo meninį kelią nuo medalininkų stovyklų ir jų parodų, skulptorius savo darbuose įamžindavo pagrindines Lietuvos istorines datas ir išskirtines asmenybes – Simoną Daukantą, Joną Šliūpą, Lazdynų Pelėdą ir kitus“, – galerijos pranešime cituojama K. Budrytė-Genevičė.


Maironis
Maironis
Manto Bartaševičiaus nuotr.

 

Parodoje „Istorijos sugrįžimas“ bus eksponuojamos ir unikalios E. Frėjaus abstrakčios kompozicijos su ironiškais pavadinimais, atspindinčiais laikmetį: „Lietuvoje nieko naujo neįvyko 1994-1997“, arba „Lauksime XXI amžiaus“.

 

Būtent Šv. Jono gatvės galerijoje prieš trylika metų E. Frėjus buvo surengęs personalinę parodą pranašišku pavadinimu „Globalinis atšilimas“, jau tuo metu įžvelgdamas pasaulio skaudulius ir juos pabrėždamas. Keletas šios parodos kūrinių bus eksponuojami ir parodoje „Istorijos sugrįžimas“.

 

Parodoje lankytojai galės peržiūrėti Henriko Gulbino dokumentinius videofilmus apie skulptorių: „Frėjus“ (2007 m.) ir „Ad volandum natus. Frėjus“ (2009 m.) bei paties E. Frėjaus kurtus trumpus videofragmentus iš jo asmeninio gyvenimo.

 

Taip pat parodoje vyks autoriaus kūrybos ir gyvenimo atminimui skirto albumo „Frėjus“ pristatymas. Šiam leidiniui tekstus rašė garsūs menotyrininkai, prisiminimais dalijosi artimieji ir draugai – Egidijus Aleksandravičius, Petras Repšys, Alfredas Bumblauskas ir kiti.

 

Parodą organizuoja Kauno modernaus meno fondas, remia – Lietuvos kultūros taryba.

 

Šv. Jono gatvės galerijoje paroda veiks iki kitų metų sausio 4 d.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis