Regis, visai neseniai į Lietuvos muzikos sceną įsiveržęs ir netikėtu požiūriu į šiuolaikinę klasiką stulbinęs Naujų idėjų kamerinis orkestras – NIKO – šį rudenį jau mini 15 metų gyvavimo sukaktį. Ta proga NIKO rengia iškirtinį koncertą su visiškai nauja programa, kurios kodinis pavadinimas „G-A-G-A“ nukreipia į keturių pripažintų kūrėjų pavardes: Gelgotas, Abrahamsen, Glass, Adams.
Lietuvos publika šiame koncerte turės išskirtinę galimybę pirmą kartą gyvai išgirsti naujausią legendinio JAV kompozitoriaus Philipo Glasso styginių kvartetą – tai jau 8-asis šio kūrėjo kvartetas, sukurtas vos prieš trejus metus. Festivalis gavo autoriaus sutikimą atlikti šį kūrinį kiek didesne styginių instrumentų sudėtimi, kuri kaip tik ir būdinga NIKO ansambliui.
Koncerte taip pat nuskambės šių metų festivalio kviestinio kompozitoriaus, žymaus danų kūrėjo Hanso Abrahamseno 3-asis styginių kvartetas. Šis kompozitorius visame pasaulyje išgarsėjo parašęs įspūdingą kūrinį sopranui ir orkestrui „Let Me Tell You“ (pagal žinomo britų rašytojo Paulo Griffithso tekstus), kurį pastaraisiais metais atlieka patys garsiausi pasaulio orkestrai, tokie kaip Berlyno filharmonijos, Londono, Paryžiaus, Bostono, Klivlando orkestrai, Birmingemo simfoninis orkestras su Mirga Gražinyte-Tyla, bei šiuolaikinio vokalo žvaigždė Barbara Hannigan. Šį rudenį festivalio dėka kūrinys pirmą kartą gyvai nuskambės ir Lietuvoje.
NIKO koncerto kulminacija – kito įžymaus JAV kompozitoriaus Johno Adamso bene garsiausias kūrinys styginiams „Shaker Loops“. Minimalizmo šedevru laikomą pusvalandžio trukmės kūrinį savo jubiliejaus proga NIKO ruošiasi atlikti pirmą kartą.
Lietuviškasis koncerto akcentas – NIKO įkūrėjo ir dirigento Gedimino Gelgoto naujo kūrinio styginiams ir balsams premjera. Šį opusą G. Gelgotas pradėjo rašyti 2020-ųjų vasarą, paveiktas pandemijos sukeltų būsenų ir emocijų. „Pyktis, nerimas ir neviltis. Malda šokyje, prisimenant, lyg sapną, pasaulį, kuris, regis, niekada negrįš. Klaidžiojimas ir netikrumas; praradimas; priverstinis prisitaikymas; klausimas, ar dar neapleido mūsų jėgos; šviesos paieškos. Tai mano asmeninis 2020–2021 metų dienoraštis. Kiekvieną dieną, prieš rašant, reikėjo išryškinti sau tas sudėtingas būsenas, į jas nerti, jose išbūti... Atrodo, dar niekada nebuvo taip sunku, bet ir taip reikalinga kurti“, – apie savo naują kūrinį pasakoja G. Gelgotas.
NIKO buvo įkurtas 2006 m. G. Gelgoto iniciatyva kaip modernus styginių kolektyvas. Atlikėjų tikslas buvo rengti patrauklius ir originalius progresyvios klasikinės muzikos pasirodymus, demonstruojant aukščiausią grojimo styginiais meistriškumą ir integruojant į koncertus vizualinius scenos efektus. „Atlikdami kūrinius mintinai ir sujungdami populiariosios ir klasikinės muzikos elementus su netradicinėmis styginių instrumentų grojimo technikomis, į pasirodymą įtraukdami dainavimą ar minimalistinę choreografiją, NIKO sukuria stulbinančią patirtį. Efektas užburiantis, o rezultatas patrauklus įvairių kartų publikai“, – apie kolektyvą yra sakęs koncertų kuratorius iš JAV Jud Newborn.
Per penkiolika veiklos metų NIKO pasirodė daugelyje garsių pasaulio scenų, tarp kurių – tokios prestižinės salės kaip garsiosios Leipcigo „Gewandhaus“, Londono „Saint Martin-in-the-Fields“ ir „Roundhouse“, Liepojos „Great Amber Hall“, Maskvos valstybinio A. Puškino vardo menų muziejaus koncertų salė, Sankt Peterburgo ir Odesos filharmonijų salės. NIKO koncertavo Uzedomo (Vokietija), Elverumo (Norvegija), „Odessa Classics“ (Ukraina), Tulono (Prancūzija), Venturos (JAV), Pernu (Estija), Vilniaus ir kituose svarbiuose Europos ir JAV festivaliuose. Aktyvi kolektyvo koncertinė geografija aprėpia Europą, Aziją ir Šiaurės Ameriką. Šiuo metu NIKO yra Vilniaus miesto Rotušės rezidentas.
Muzikavimo džiaugsmas, originalumas, drąsa ir išskirtinė atlikimo kokybė – šiomis savybėmis pasižymi visi NIKO koncertai, tačiau orkestro veiklos jubiliejui skirtas koncertas turėtų ypač išryškinti per daugelį metų išgrynintą savitą NIKO stilių.
Išskirtinis NIKO koncertas Vilniuje – spalio 30 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje. Bilietus platina „BILIETAI.LT“. Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.