Moters dienos proga - dovana sunkumų patiriančioms moterims

Kovo 8-ąją visame pasaulyje minima Tarptautinė moters diena. Lietuvoje tai – atmintina diena, švenčiama kaip Tarptautinė moterų solidarumo diena. 

Šventės užuomazgų galima rasti dar Antikos laikais, tačiau tikroji Tarptautinė moters diena atsirado dėl politinių priežasčių, kai 1899 metais socialdemokratė Klara Cetkin pirmoji pradėjo kovoti dėl lygių moterų ir vyrų teisių. 1907 m. jos iniciatyva Štutgarte buvo surengta pirmoji tarptautinė moterų konferencija. Konferencijos metu nuspręsta įkurti tarptautinę moterų organizaciją, kovojančią už moterų teises. 1910 m. kovo 8 d. Kopenhagoje vyko moterų konferencija, kurioje dalyvavo apie 100 įvairių šalių atstovių. Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moters kovai už laisvę ir lygias teises. 1911 metų kovo 8 d. pirmą kartą Tarptautinė moters diena buvo minima Vokietijoje, Australijoje, Danijoje, Švedijoje. Kai kuriose šalyse moterys bijojo oficialiai švęsti šią dieną, kad nebūtų nubaustos policijos.


Po daugiau nei šimto metų, Tarptautinės moterų dienos tikslas – pasiekti visiškos lyčių lygybės pasaulio moterims – vis dar nėra visiškai įgyvendintas. Statistika skelbia, kad pasaulyje moterų išsilavinimas ir sveikata yra prastesnio lygio nei vyrų, moterys patiria daugiau smurto, jų skaičius vesle ir politikoje žymiai mažesnis nei vyrų. Gali prireikti dar šimto metų, kol pasaulinis lyčių atotrūkis tarp vyrų ir moterų visiškai išnyks, teigiama Pasaulinio ekonomikos forumo ataskaitoje.


"Kovo 8 dieną kartu su visu "Moters" kolektyvu sveikiname ir palaikome visas moteris, kovojančias už savo teises, o ypatingai patyrusias smurtą, likimo išbandymus, neradusias laimės asmeniniame gyvenime, tačiau kovojančias, nenuleidžiančias rankų. Moters prigimtis - būti empatiška ir sunkumų akivaizdoje mes neretai pamirštame save, pamirštame, kad esame moterys. Šiemet šioms moterims kaip simbolinį įkvėpimo šaltinį dovanojome žurnalų "Moteris", - sako bendrovės "GM žurnalų leidybos grupė" vykd. direktorė Ingrida Karpuškaitė.


Šiemet žurnalas "Moteris" švenčia 100 metų leidybos jubiliejų - tai beveik tiek pat, kiek pasaulio moterys kovoja už savo teises. 1920-aisiais žurnalas "Moteris" buvo vienintelis moterims skirtas leidinys Lietuvoje ir jo nesužlugdė nei karas, nei santvarkų kaita, nei krizė. Žvelgiant istoriškai, žurnalą galima vadinti visuomeniniu leidiniu, kuris turėjo ir vis dar turi didelę įtaką visuomenės pažiūrų formavimuisi, vyrų ir moterų santykių modeliui.




Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis