Šiemet festivalio programoje – daugiau kaip 100 filmų, atrinktų iš svarbiausių Europos kino festivalių, geografiją praplėtęs trumpametražių filmų konkursas „Naujasis Baltijos kinas“ ir turiningi susitikimai su pasaulinio pripažinimo sulaukusiais kūrėjais: Hansu Petteriu Molandu, Tomu Lassu, Sergejum Loznitsa.
„Kino klube“ – pabendrauti su festivalio svečiais
Festivalio metu pagrindinėje būstinėje Vilniaus „Forum Cinemas Vingis“ tarp seansų vyks „Kino klubo“ diskusijos, kviečiančios pratęsti pažintį su režisieriais, užduoti jiems klausimų ir sužinoti daugiau apie filmų kūrybos užkulisius.
Vienas iš „Kino klubo“ svečių – ukrainiečių režisierius Sergejus Loznica. Šiemet „Scanoramoje“ jis pristatys naujausią savo dokumentinę juostą „Valstybinės laidotuvės“. Čia režisierius-kosmopolitas vėl prikelia archyvinę medžiagą naujam gyvenimui, kuri leidžia akistata pažvelgti į 1953 m. vykusias Josifo Stalino laidotuves.
„Kino klube“ į pokalbius taip pat kvies Hansas Petteris Molandas (filmo „Vogti arklius“ režisierius), Richardas Hobertas (filmo „Paukštininko sūnus“ režisierius), Laila Pakalniņa (filmo „Šaukštas“ režisierė). Žiūrovai galės pabendrauti ir su lietuvių režisieriais: Mantu Kvedaravičiumi (filmo „Partenonas“ režisierius), Akvile Gelažiūte (filmo „Neregėta Europa“ režisiere), Vytautu V. Landsberiu (filmo „Vanago portretas“ režisieriumi), Aloyzu Jančoru (filmo „Tulpių laukas“ režisieriumi). Specialus pokalbis numatytas su režisieriumi Šarūnu Bartu, kuris kartu su savo kūrybine komanda „Kino klube“ pristatys savo naujausią filmą „Sutemose“.
„Scanoramos krypčių“ renginiai kviečia pažinti kino virtuvę
Į „Scanoramą“ atvykstantys svečiai tradiciškai tampa industrinių renginių serijos „Scanoramos krypys“ pranešėjais ir lektoriais, kviečiančiais kino profesionalus ir pradedančiuosius nemokamai semtis vertingų žinių apie kiną ir jo kūrybą.
Plataus tarptautinio pripažinimo sulaukęs norvegų kino režisierius Hansas Petteris Molandas savo meistriškumo seminarą pavadino Oscaro Wilde’o citata: „Būk savimi. Buvimas kitu jau užimtas“. Šių metų Berlyno kino festivalio „Sidabrinį lokį“ už ypatingą meninį indėlį (filmas „Vogti arklius“) pelnęs režisierius pasidalins kūrybinės meistrystės patarimais ir apžvelgs filmavimo Lietuvoje patirtį.
Vokiečių režisierius Tomas Lassas seminare „Improvizacija kine“ mes iššūkį surežisuoti filmą be scenarijaus. Režisierius teigimu, improvizacija nėra vaistas nuo visų ligų, tačiau gali padėti užfiksuoti autentišką rezultatą, kūrybiškai panaudoti ribotą biudžetą arba deramai panaudoti didesnes filmui skirtas lėšas. Improvizacija veikia visus kino kūrimo aspektus – nuo lokacijų atrankos iki maitinimo.
Debiutinio ilgametražio filmo „Krytis“ kūrybinė komanda iš Norvegijos savo meistriškumo dirbtuvėse papasakos apie gerąją režisūros, prodiusavimo, scenarijaus rašymo praktiką visose filmo gamybos fazėse: plėtojant projektą, ruošiantis filmavimams, dirbant aikštelėje, montuojant ir išleidžiant filmą į ekranus.
10 valandų trukmės animacijos performansas
Lapkričio 10 d. (sekmadienį) pagrindinėje festivalio būstinėje „Forum Cinemas Vingis) nuo 11 val. iki pat vėlyvo vakaro žiūrovai galės išvysti animatorių Ivanos Bošnjak ir Thomo Johnsono performansą „Diptikas“.
Performanso metu meninės animacijos kūrėjai kvies žiūrovus pasinerti į sustabdyto kadro lėlinės animacijos kūrybos procesą. Šio naujo, būtent Vilniui paruošto performanso metu kūrėjai animuos nedideles juos vaizduojančias lėles, taip kurdami animuotus metafizinius vienas kito portretus. Stebėdami profesionalių animatorių darbo virtuvę, lankytojai susipažins su paslaptingu procesu, kaip animacija ir filmavimas keičia, o kartu ir atspindi, papildo realų objektą ar subjektą.
Apie lėlinę animaciją ir šios subtilios kino srities subtilybes kūrėjai papasakos ir savo meistriškumo seminare. Renginio metu animatoriai parodys naujausią savo darbą „Pripildytas gyvenimas“ („Imbued Life“, 2019), jau spėjusį apkeliauti daugiau nei 30 trumpametražio kino ir animacijos festivalių ir pelnyti apdovanojimų, ir papasakos apie jo kūrybos procesus.
Europos šalių kino forumas „Scanorama“ vyks lapkričio 7–24 dienomis, Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.