SPA arba sveikatingumo atostogos būtinos, o šiemet jos dar ir labai madingos. Ne dieną ar dvi, ne ilgąjį savaitgalį, o taip, kaip žmonės anksčiau ilsėdavosi kurortuose – po keletą savaičių ir ilgiau. Anot Vilniuje pirmąkart tarptautinį renginį „Health, Wellness and SPA International Workshop 2019“ suorganizavusios turizmo agentūros „ABK Travel“ vadovės Lianos Sokolovos-Andruškevič, naujovių yra tikrai labai daug, o mes išsirinkome labiausiai dėmesį patraukusias poilsio, grožio ir sveikatos oazes.
Sardinija
Nuostabioji Sardinija džiugina smaragdo spalvos jūra, saule, kontrastingu kraštovaizdžiu, gardžiu maistu ir senomis tradicijomis. Sardinijos gyventojai žino ir ilgaamžiškumo paslapčių, todėl šimtamečių skaičiumi nusileidžia tik Japonijos Okinavos salai.
Jei virš Sardinijos pietvakariuose įsikūrusio „Forte Village“ praskrenda sraigtasparnis, tai veikiausiai reiškia, kad juo atskraidintas koks nors išskirtinis svečias. Čia tokiems žmonėms ilsėtis netrukdo niekas, mat didžiuliame komplekse jiems skirta uždara teritorija. „Forte Village“ – vienas legendinių Sardinijos SPA, niekam kitam aštuoniolika metų iš eilės žymiajame tarptautiniame konkurse „World Travel Awards“ neužleidžiantis Geriausio pasaulio kurorto („World’s Leading Resort“) titulo. 47 hektarus užimančioje teritorijoje įkurtas visas miestelis – 8 viešbučiai (penkių ir trijų žvaigždučių), 11 prabangių vilų, 40 prabangių apartamentų, 21 restoranas, yra sodų su 2000 rūšių augalais, dizainerių butikų. Sudarytos sąlygos treniruotis net profesionaliems sportininkams, už tai jau taip pat pelnytas tarptautinis apdovanojimas. Koncertų arenoje vyksta pasaulinio lygio žvaigždžių koncertai, valgyti gamina dviem „Michelin“ žvaigždutėmis įvertintas virtuvės šefas Massimilliano Mascia, o vasarą pasikeisdamos vakarienę – „Michelin“ žvaigždės iš Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Ispanijos, Vokietijos. Gali būti, kad pasiseks sutikti net patį Gordoną Ramsay. „Mūsų SPA koncepcija yra labiausiai kopijuojama Europoje“, – išdidžiai sakė „Forte Village“ atstovė Natalie Gurieva.
Iš sveikatingumo procedūrų čia verta išbandyti šešių baseinų trasą. Pirmajame rasite ypatingą, dėl aukštos magnio druskų koncentracijos tarsi aliejus tirštą ir šiltą natūralų vandenį (angl. brine) – jame galima plūduriuoti be jokių pastangų. Paskutiniame baseine laukia vėsokas ir po atsipalaidavimo karštesniuose baseinuose maloniai tonizuojantis jūros vanduo.
Dievų saloje, kaip sakė viena projekto „I love Greece“ autorių Marika Kasiteridi, SPA turizmas pradėtas plėtoti XX a. septintąjį dešimtmetį. Vasarą, kai salos augalai nuo kaitrios saulės išdega ir pageltonuoja, įlankoje ties Agia Pelagios miestu išlieka viena žalia oazė – penkių žvaigždučių SPA „Out of the Blue Capsis Elite Resort“ teritorija. Ji priklauso Diai Capsis – ketvirtosios kartos viešbučių sektoriaus verslininkei. Galbūt dėl to čia labai svetingai priimamos šeimos, kai kurios turi net savo vardinius numerius, yra ir „užaugusių“ vaikų. Savininkė pati su savo geru bičiuliu Pieru Dukanu kuria svorio mažinimo ir detoksikacijos programų receptus. „Man nuo liepos iki spalio pavyko sulieknėti per liemenį dvidešimt penkiais centimetrais“, – džiaugėsi M. Kasiteridi.
Viena įdomiausių programų – patentuota mitybos sistema „iMED“, šios pavadinimas šifruojamas kaip intelektuali Viduržemio jūros detoksikacija. Norintiesiems dar didesnio efekto – svorio mažinimo ir detoksikacijos programa „Detox 5+“. Ją pasirinkusiems žmonėms pirmiausia ištiriamas mineralinių medžiagų ir toksinų kiekis kraujyje, jie maitinasi pagal „iMED“ sistemą ir vaikšto į įvairias sveikatos ir grožio procedūras. Sulieknėti ir atsikratyti celiulito padeda žalias diodinis „Verjú“ lazeris, o sveiką veido odos švytėjimą išgauti padeda odą atsinaujinti skatinanti itin švelni šveitimo vandeniu procedūra „AquaGlo“.
Retokai dairomės į artimiausius kaimynus, o jie turi kuo pradžiuginti. Gydomosiose versmėse ten yra radono – vieno rečiausių cheminių elementų. Radono dujų prisodrintas vanduo didina sąnarių elastingumą, reguliuoja kraujo apytaką, malšina skausmą, stimuliuoja kaulų ir raumenų sistemos atkūrimo procesus, normalizuoja kraujo spaudimą, gerina imunitetą. Procedūroms šį gamtos turtą kartu su Dikoje ežero sapropeliu naudoja Grodno apskrityje veikiantis medicininio SPA kompleksas „Alfa Radon“.
Privati penkių žvaigždučių sveikatinimo įstaiga su puikiausia gydomųjų ir SPA procedūrų aparatūra veikia nuo 2015-ųjų ir, anot jos atstovės Hannos Hurynovich, laužo stereotipus apie Baltarusijos SPA sferą. Panorėjus palyginti, galima apsilankyti kokybės sertifikatą „EuropeSPA“ turinčioje valstybinėje sanatorijoje „Junost“. Ant vieno didžiausių dirbtinių šalies rezervuarų Minsko jūros kranto įsikūrusi sanatorija turi net nuosavą salą romantiškai pailsėti ir puikų pušyną pasivaikščioti. Čia galima išbandyti slaviško stiliaus SPA ir Baltarusijos gydomųjų žolelių galią.
Rytinėje Juodosios jūros pakrantėje įsikūrusi Gruzija – lietuvių pastaruoju metu itin mėgstama kryptis. Matyt, dėl ypatingo gruzinų nuoširdumo ir svetingumo. Aukštai kalnuose netoli vieno seniausių pasaulio miestų Kutaisio svečių laukia 2018-aisiais atnaujintas sveikatingumo centras „Sairme Wellness Resort“. 950 m aukštyje oras tyras, o vanduo – itin skanus ir švarus. Daug įvairių versmių – gydomojo, mineralinio, terminio vandens. Iš 1500 m gelmės trykštantis karštas vanduo pripildo įspūdingą lauko baseiną, jame tikra palaima mirkti žvalgantis po žalius kalnus. Centro atstovė Ana Jgarkava suintrigavo ypatinga pramoga svečiams – šaudymu.
Čekija
Čekija mus atrodo labai gerai pažįstama, bet išties pažinimas dažnai apsiriboja Praha, pilimis ir Karlovi Varais, o seniausias Vidurio Europos kurortas Teplica nežinia kodėl paprastai lieka šešėlyje. „Teplica yra ir didžiausias Čekijos kurortas, čia gyvena keturiais šimtais žmonių daugiau nei Karlovi Varuose“, – pajuokavo SPA centro „Láznĕ Teplice v Čechách“ atstovas Ladislavas Vágneris.
Teplicos mineralinis vanduo gerai veikia nervų sistemą, kraujagysles, kaulus, raumenis ir odą. Juo gali būti gydomi net kūdikiai nuo 6 mėnesių amžiaus, – tokių procedūrų dažniausiai prireikia sergantiesiems cerebriniu paralyžiumi.
Istoriniuose dokumentuose šio kurorto mineraliniai šaltiniai minimi 762-aisiais, sveikatai stiprinti pradėti naudoti XVI a., o XVII–XIX a. viliojo į miestą atvykti romantizmo ir baroko epochų aristokratus, didikus bei įžymybes. Du vardai ypač patraukia dėmesį. Tai – kompozitorius Ludvigas van Beethovenas, jis Teplicoje rašė garsiąsias simfonijas – Septintąją, Aštuntąją ir Devintąją, ir Austrijos imperatorius Jozefas I Habsburgas. Abu jie mėgo pasilepinti ir pasigydyti „Láznĕ Teplice v Čechách“. Šis SPA centras veikia istoriniuose pastatuose pačiame miesto centre, tad labiausiai tinka mėgstantiesiems derinti urbanistinį ir SPA poilsį.