Jūsų nuomone, dabar dažnai girdima frazė „Užsienyje atostogauti yra pigiau nei Lietuvoje“ yra tiesa ar tai tik paplitęs mitas?
Labai nemėgstu tokių abstrakčių frazių, kad ir kaip daugelis lygintų Lietuvos ir Turkijos kurortų kainas. Negalime pamiršti, jog mūsų turizmo sektorius yra daug kartų mažesnis ir neturime tiek daug turistinių vietų kiek gali pasigirti pačios populiariausios šalys, į kurias vyksta lietuviai. Todėl kiekvienas turistas lietuviui yra aukso vertės. Bet iš kitos pusės smagu, kad nesame pati pigiausia šalis atostogauti. Bet neabejoju, kad išvykę į užsienį lietuviai išleidžia daug daugiau pinigų nei Lietuvoje.
Kur pasiūlytumėte ieškoti pigių kelionių, skrydžių?
Asmeniškai aš dažniausiai ieškau pigių skrydžių tiesiogiai per oro linijų puslapius. Taip pat yra keletas platformų, kurios padeda surasti geriausią pasiūlymą pagal jūsų poreikius. Pavyzdžiui, puslapis kiwi.com arba skyscanner.net. Ten galima Facebook‘e tiesiog įvesti jūsų norimą kryptį ar kelionės datą ir jums pateiks geriausią įmanomą variantą. Taip pat yra ir daugybė puslapių kaip „Travel Free“, „Secret Flying“ ar „Fly4free“, kurie dalinasi surastais pasiūlymais.
Kiek esi mažiausiai išleidęs kelionei (bilietai, nakvynė ir pan.) Kokios trukmės ir kur buvo kelionė?
2014 metų lapkričio mėnesį išsiruošiau vienas į 18 dienų kelionę po Portugaliją. Norėjau ją apkeliauti išilgai iš šiaurės (Porto miesto) į pietus (Faro miesto). Buvau užsibrėžęs sumą 1509 litus (437 Eur) (tokį tuomet minimalų atlyginimą siūlė Darbo partija). Tikslą beveik įvykdžiau – už viską kartu sudėjus (keturi skrydžiai, nakvynės, maistas, transportas ir kt.) išleidau 1539,95 Lt (446 Eur). Buvo labai įdomu sekti ir fiksuoti kiekvieną išleistą litą bei po to pasižiūrėti visų išlaidų bendrą sumą. Žinoma, esu išleidęs ir mažiau kelionei, tačiau jos būdavo trumpesnės. Labai pigu buvo keliauti po Makedoniją, o 12 dienų kelionė po Maroką atsiėjo vos 506 eurus įskaitant net ir pramogas.
Ar įmanoma susiplanuoti kelių dienų trukmės kelionę neišleidžiant 100 Eur ar net mažiau?
Viskas yra įmanoma, tik klausimas, kiek esate pasiryžę aukoti savo komfortą. Už 100 eurų galima nuskristi beveik į kiekvieną Europos šalį bei atgal. Nakvynę galima rasti nemokamai per „lovų dalijimosi“ puslapį couchsurfing.com arba apsistoti hosteliuose.
Kaip manote, ar norintiems tokio poilsio, kai viskuo yra pasirūpinta, derėtų kreiptis į kelionių agentūrą, ar ir savarankiškai galima suplanuoti tokią kelionę?
Šitas malonumas, kad viskuo būtų pasirūpinta, atitinkamai ir kainuoja. Bet čia mes jau pereiname prie klausimo, žmogus važiuoja keliauti ar atostogauti, nes tai yra dvi visiškai skirtingos sąvokos. Jeigu norite atostogauti ir nesukti galvos dėl jokių kelioninių rūpesčių, tuomet rinktinės kelionių agentūrą. Tačiau man pačiam didžiausias malonumas ir yra dar prieš kažkur išskrendant – planuoti kelionę, maršrutą, užsakinėti nakvynę, domėtis vietomis, kurias būtų galima aplankyti. Neturiu pomėgio užsibūti kažkokioje vienoje vietoje, o kelionių agentūros už tave geriau nenuspręs, ko tu nori.
Lietuva. Dažniausiai žmonės atostogas yra linkę praleisti Palangos, Šventosios ar Nidos kurortuose, tačiau kokias alternatyvas pasiūlytumėt norintiems pamatyti kažką naujo, pailsėti nuo žmonių srautų ir gerai praleisti atostogas?
Iš tikrųjų, truputį pykstu ant savęs, kadangi keliauju nemažai po užsienį, tačiau Lietuvos dar gerai nepažįstu. Tačiau bandau taisyti šią situaciją. Ne per seniausiai atradau tobulą kampelį Lietuvoje – Birštoną. Buvau tikrai teigiamai nustebintas. Sutvarkytas, jaukus, savo nuostabiais vaizdais neleidžiantis greitai jo palikti miestelis. Ten savo harmoniją ras ir jaunas, ir senas. Taip pat džiaugiuosi, jog pernai Anykščiuose buvo pastatytas medžių lajų takas, kurį irgi teko aplankyti. Šiaip visiems labai rekomenduočiau mažiausiai bent du kartus per mėnesį pasiimti draugus, šeimos narius ir išvažiuoti pažinti Lietuvos. Išsirinkite kokį nors lankytiną tašką, pasidarykite sau iškylą, nes mes turime neįtikėtino grožio gamtos paminklų, apie kuriuos jūs galbūt net nebuvote pagalvoję.
Esate apkeliavęs daug užsienio šalių. Kurios yra palikusios didžiausią įspūdį? Taip pat ir išlaidų atžvilgiu, – kuriose šalyse neteks plačiai praverti piniginės, o kurioms tektų pasiruošti nepagailėti santaupų atostogoms?
Daugiausiai esu keliavęs Europoje, todėl kelionė į Maroką man paliko kol kas didžiausią įspūdį. Nors tai ir nėra tikroji Afrika, tačiau kultūros skirtumai kardinalūs. Tas mane labiausiai ir žavi. Taip pat ir Stambulas. Tai yra miestas, į kurį aš dar tikrai norėčiau sugrįžti. Išskirčiau ir Škotiją su savo kalnais bei kosmosą primenančiais gamtos peizažais. Kiekviena kelionė palieka didelį įspūdį, jeigu esi nusiteikęs plačiai atmerkti akis, įtempti ausis ir pažinti naujas vietas. Būtent todėl geriausiai atmintyje įstrigo plaukimas kanojomis Makedonijoje per Matkos kanjoną, naktis, praleista Sacharos dykumoje, matytas spektaklis Stambule ar pusšeštos valandos kelionė traukiniu per Škotijos aukštumas su magišku traukiniu iš Hario Poterio filmo.
Kalbant apie reikiamą piniginių storį kiekvienoje šalyje, tai storiausios jums be abejonės reikėtų toje pačioje Škotijoje. Kitose šalyse neteko taip plačiai atverti piniginės. Neįtikėtinai pigu buvo keliauti po Makedoniją. Ten net su taksi gali visą šalį apvažiuoti. Tačiau ir kitose šalyse, jeigu labai norėsite, pavyks apsisukti nebrangiai.
Ką vertėtų žinoti kiekvienam, pasirengusiam keliauti savarankiškai? Kokių sunkumų gali iškilti?
Didžiausias sunkumas turbūt yra žengti pirmą žingsnį. Tik po to pamatysi, kad jokių sunkumų planuojant kelionę nėra. Tik vienas malonumas. Vietoj kelionių agentūros jūs patys galite tiek susirasti viešbutį pagal savo pageidavimus, tiek autobusą ar traukinį iš vieno miesto į kitą, tiek lankytinas vietas, kurias jūs rasite patys, o ne įbruks gidai ar kelionių agentai. Po šito žingsnio jau niekada nebenorėsite, kad už jus kažkas kitas planuotų kelionę. Tad nuspręskite gerai, nes padariniai neatitaisomi.
Ar keliaujate vienas? Jei taip, kuo tokia kelionė skiriasi nuo tų, kuriose keliaujate kartu su draugais ar šeima?
Įvairiai, tačiau dažniausiai vienas. Pirmą kartą šį žingsnį žengiau prieš dvejus metus ir tuomet visi manęs klausinėjo, kodėl nusprendžiau keliauti vienas. Tačiau aš nė akimirkos nebuvau vienas. Kelionėje sutinki daugybę pakeleivių, kurie savo įdomiomis istorijomis palaiko tau kompaniją. Taip aš radau daugybę draugų, su kuriais dar iki šiol palaikau ryšį. Man taip yra įdomiau. Einu ten, kur noriu, medituoju tiek, kiek noriu, niekas manęs nevaržo, o kelionėse nesijausti laisvai yra pats blogiausias dalykas. Aš tuo mėgaujuosi. Aišku, aš neturiu nieko prieš keliavimą kartu su draugais, tačiau nėra lengva rasti kompanioną su panašiais interesais bei tokį patį nutrūktgalvį kaip aš. Neseniai nusipirkau bilietus dviem savaitėms į Kazachstaną spalio mėnesiui. Ir taip, aš keliausiu vienas, beveik nemokėdamas rusų kalbos. Bus įdomu.