Alisa Vitti, gydytoja, konsultantė sveikatos klausimais, moterų reprodukcinės endokrinologijos specialistė, kentėjo nuo policistinių kiaušidžių sindromo (KPS). Mūsų dienomis šią diagnozę išgirsta viena iš devynių moterų, o šiuolaikinė medicina teišgali sušvelninti simptomus ir pasiūlyti kontraceptinių tablečių ciklui sureguliuoti.
Išvertus iš medicininės kalbos, gydytojo kabinete sėdinčios pacientės kartu su diagnoze KPS išgirsta štai ką: šis sindromas negydomas, o jūs galite likti nevaisinga ir nutukusi (antrasis simptomas ne visoms būdingas) visą gyvenimą. Ir tada milijonams moterų visame pasaulyje kaip vienintelis išsigelbėjimo būdas išrašoma kontraceptikų ir pasiūloma gydytis sintetiniais hormonais, kurių paskirtis – paslėpti hormonų disbalanso simptomus, pirmiausia įspėjančius apie mėnesinių ciklo, vaisingumo ir libido problemas.
Hormonų pakaitalų terapija jau pasiekė neregėtas aukštumas. Viena iš dešimties porų yra nevaisinga, o histerektomija, arba gimdos šalinimas, tapo dažniausia moterų operacija. Šiuolaikinė ginekologija nespėja su mūsų, moterų, poreikiais, o mums būtina atkurti pusiausvyrą, išlaikyti vaisingumą ir jaunus hormonus. Juk hormonai veikia viską.
Ar esate bandžiusi atsikratyti spuogų, rasti priemonių nuo plaukų riebalavimosi, slinkimo, pleiskanų, galvos skausmo, nervingumo, nuovargio, vidurių užkietėjimo, nereguliaraus mėnesinių ciklo, smarkaus kraujavimo, svorio augimo, nerimo, nemigos, nevaisingumo, sumažėjusio lytinio potraukio ir panašių bėdų bei pagalvojusi, kad jūsų kūnas veikia kažkaip neracionaliai? Visai ne, taip veikia hormonai.
A.Vitti nesutiko su vieninteliu jai siūlomu gydymo hormonais būdu ir pati ėmė domėtis, kaip nugalėti ligą. „Moters kodas“ – tai ilgai kaupta jos pačios patirtis, kuria ji dalijasi su panašių bėdų patiriančiomis moterimis. Kalbėdama mokslu pagrįsta kalba, bet be profesinio žargono, autorė paaiškina, kaip lengva, logiška ir smagu liautis kištis į hormonų pusiausvyrą, kuri saugo nuo erzinančių simptomų, o paskui aktyviai ja rūpintis ir išlaikyti praktikuojant knygos autorės sukurtą penkių žingsnių sistemą.
Moters kodo metodu pavadinta programa hormonų bėdas veikia dviem pagrindiniais būdais: 1) ieškoma esminių hormonų disbalanso priežasčių; 2) susitelkiama į gydomojo maisto vartojimą ir gyvenimo būdo pokyčius, kurie laipsniškai atkuria optimalią endokrininės sistemos veiklą. Pasinaudojusios autorės metodu moterys gali pagerinti vaisingumą, sustiprinti lytinį potraukį, susidoroti su hormonų audromis, numesti svorio, pagerinti odos būklę, pamiršti skausmingas menstruacijas ir sureguliuoti jų ciklą.
Kaip gali viena programa užkirsti kelią daugybei skirtingų ir, iš pirmo žvilgsnio, išsibarsčiusių problemų išspręsti? Knygoje „Moters kodas“ pateikiamas paprastas atsakymas, kurį sužinojus atrodys, jog visada kalbėjote ir mąstėte pagal savo kodą.
Kita vertus, „Moters kodo“ misija neapsiriboja vien tobula endokrinine sistema. Per pastarąjį dešimtmetį iš Manhatane įkurto A.Vitti holistinės sveikatos kabineto išėjo daug švytinčių moterų, nes joms pavyko pastoti be jokio pagalbinio apvaisinimo, nevartojant kontraceptikų atsikratyti daug metų varginusių simptomų, be jokių vaistų ar operacijų sureguliuoti mėnesinių ciklą, numesti po kelias dešimtis kilogramų, atgauti energiją, lytinį potraukį, aistrą ir rasti gyvenimo tikslą. Ar ne tokių sprendimų visą laiką ieškojo jūsų vidinė išmintis?
Ką patiria jos kabineto duris pravėrusios moterys, autorė pasidalija su visomis kitomis. Šie jų potyriai ir pojūčiai – lyg raktai, kuriais galima atrakinti savo pačios Moters kodą. Paprasčiau kalbant, Moters kodas – tai kiekvienos moters endokrininė sistema, kūno veiklos mechanizmas. Suprasti Moters kodą – tai suvokti, kaip veikia organizmas, pradedant grynai funkciniu lygmeniu. O turint prieigą prie savo kodo galima suvokti visus endokrininės sistemos siunčiamus ženklus ir simptomus.
Kviečiame skaityti ištrauką iš Alisos Vitti knygos „Moters kodas“
Prieiga prie savo gydančio kodo
Daugumos mėnesinių, vaisingumo ar silpno libido problemų šaknys – netinkama mityba ir gyvenimo būdas. Šis skyrius jums padės žengti pirmus tris Moters kodo programos žingsnius, kurie tiesiogiai susiję su trimis iš pamatinių negalavimo priežasčių. Išmoksite stabilizuoti cukraus kiekį kraujuje, pasirūpinti savo antinksčiais ir padėti šalinimo organams. Aš paaiškinsiu, kaip tame dalyvaujančios sistemos gelbsti endokrininei funkcijai, padėsiu jums įvertinti, kaip tos sistemos veikia jumyse dabar, parodysiu, kaip pasirinkti maistą, kad jis padėtų kiekvienos iš šių sistemų veiklai ir ją pagerintų.
3 skyriuje sužinojote apie Moters kodą kaip savo endokrininės sistemos formą ir funkciją. Dabar laikas suvokimą apie Moters kodą išplėsti. Įsivaizduokite savo Moters kodą kaip spynelę ant sporto klubo spintelės durų. Žinote, kad toje spynelėje visada yra teisinga kodo kombinacija. Taip ir su jūsų endokrinine sistema, esančia jūsų kūne. Ar gebėsite prieiti prie turinio savo spintelėje, priklausys nuo to, ar žinote tą teisingą kombinaciją. Šie trys pirmi FLO living programos žingsniai yra lyg jūsų endokrininės sistemos kodo iššifravimas. Išmokusi žengti šiuos tris žingsnius, galėsite prieiti prie savo endokrininės sistemos kiekvieną akimirką, kiekvieną dieną. Tai žingsniai, kuriuos turite žengti, tarsi surinkdama teisingą kombinaciją, kad įgytumėte prieigą prie savo Moters kodo ir pagelbėtumėte jam palaikyti optimalią sveikatą ir gyvybingumą. Dirbusi daug metų su daugybe moterų, žinau, kad kiekviena iš mūsų pradėdama šią programą reikalinga skirtingo palaikymo ir atskaitomybės. Skaitydama šį skyrių, prisiminkite, kad galite prisijungti prie mūsų feisbuke (www.facebook.com/FLOliving) ir pasidalyti kasdiene pokyčių patirtimi. Asmeniškesnio palaikymo Moters kodo programai sulauksite FLO Living hormoninių pokyčių platformoje internete ir virtualiame centre. Daugiau informacijos apie tai rasite 10 skyriuje.
Pradėkime nuo pagrindų. Jei per kiekvieną valgymą, kiekvieną dieną nepasirūpinate cukraus kiekiu kraujuje, antinksčiais ir šalinimo takais, jie greitai praranda pusiausvyrą. Sunkumai beveik visada prasideda nuo prastai valdomo cukraus kiekio kraujuje. Tiek mažas cukraus kiekis, tiek ir per daug gliukozės jūsų kraujotakoje gali trikdyti kepenų funkciją. Kai cukraus suvartojate daugiau, nei kūnui reikia, perteklius imamas saugoti jūsų riebalų ląstelėse, įskaitant ir esančias ant kepenų, kurios išsiplečia, kad sutalpintų perteklių. Kepenyse esančios per didelės riebalų saugyklos sumažina kepenų gebėjimą suskaidyti organizmo estrogeną ir taip leidžia tam estrogenui pasilikti organizme ilgiau, nei reikėtų.
Gerai, dabar įsivaizduokite, kad jūsų riebalų ląstelės išsiplėtė dėl nesuvaldyto cukraus kiekio kraujuje ar dažno streso (kortizolio perteklius, išskiriamas antinksčių, laikui bėgant taip pat didins jūsų svorį), taigi jūsų estrogeno lygis bus aukštesnis. Taip esti iš dalies dėl to, kad riebalai yra hormoniškai aktyvus audinys ir tikrąja to žodžio prasme pumpuoja estrogeną į jūsų kūną: kuo daugiau riebalų ląstelių turite, tuo aukštesnis estrogeno lygis. Kadangi kepenys neatlieka savo normalios funkcijos – neišvaro estrogeno iš organizmo, padidėjęs riebalų ląstelių skaičius didina estrogeno kiekį ir kuriama terpė mėnesinių, vaisingumo ir libido problemoms. Estrogenas ne tik trikdo jūsų hormonų pusiausvyrą, bet dar ir prišaukia daugelį ginekologinių problemų, jas sukuria arba padidina jau esamas.
Susiekime jūsų simptomus su endokrinine sistema
Prieš žengdamos pirmuosius tris Moters kodo programos žingsnius, atidžiau pažvelkime į tai, kodėl organizmas patiria tam tikrus simptomus, su kuriais susiduriate šiandien, ir paieškokime prasmės anketoje, kurią pildėte aname skyriuje.
Kodėl jums kyla problemų dėl mėnesinių
Kaip jūsų kūnas reaguoja į tą estrogeno perteklių, priklauso nuo genetinių ir mitybos veiksnių. Mano šeimoje tai pasireiškia PKS. Jūsų šeimoje tai gali pasireikšti fibroidų pavidalu, premenstruaciniais nuotaikų svyravimais, endometrioze ar dar kitaip. Tiesiog stulbina, kad susidurti su unikalia sveikatos problema buvo užprogramuota dar gerokai prieš jums gimstant ar sulaukiant pirmųjų mėnesinių. Pavyzdžiui, mano seneliai gyveno karo suniokotoje Italijoje ir patyrė laikotarpių, kai turėjo labai mažai maisto. Epigenetiškai tai pakeitė genus ir padarė mano senelius, o dabar ir mane, lėtai apdorojančius maistą ir gerai kaupiančius gliukozę. Aš paveldėjau ne tik polinkį lėtai apdoroti maistą, bet ir užaugau valgydama tipišką italų kilmės amerikiečių maistą: baltą duoną, makaronus ir sūrį, kuris man aktyvavo tą geną. Mano senelių laikais polinkis lėtai virškinti padėjo jiems išgyventi. Tačiau po daugelio metų, gausos laikais, man tai sukėlė sunkumų. Nežinodama, kad mano organizmas sukurtas susitvarkyti tik su mažu cukraus kiekiu, vartojau daug angliavandenių turinčius produktus. Tai reiškia, kad ne vieną dešimtį metų cukraus kiekis mano kraujuje buvo labai didelis, dėl to atsirado lėtinis stresas, augo svoris ir kaupėsi estrogenas, kaip ką tik pasakojau. Galiausiai iki dangaus pakilęs estrogeno kiekis ir hormoninė netvarka mano organizme baigėsi policistinių kiaušidžių sindromu.
Būtent dėl to taip svarbu ką nors dėl savo endokrininių problemų daryti dabar. (Įrankius duosiu šiame skyriuje kiek vėliau.) Taip, jūs jausitės geriau. Taip, turėsite daugiau energijos. Taip, galėsite pastoti, kada norėsite. Taip pat, labai tikėtina, jūs pakeisite savo epigenetinį likimą ir užprogramuosite savo dukteris ir vaikaites lengvoms, neskausmingoms mėnesinėms, o tai reiškia, kad joms nė sekundės nereikės taip kentėti kaip jums.
Kodėl jūs turite vaisingumo problemų
Kad pastotumėte, jūsų organizme turi nusistovėti labai konkretus estrogeno ir progesterono santykis. Kai estrogeno kiekis pakyla dėl prastos cukraus kiekio kraujuje kontrolės, antinksčių nuovargio ir užsikimšusių šalinimo takų, santykinė progesterono koncentracija gali būti nepakankama. Kai šis santykis pažeidžiamas, ovuliacija gali tapti nereguliari kaip perimenopauzės metu, net jeigu jums tik virš dvidešimties, trisdešimties ar vos virš keturiasdešimties. Be to, be pakankamo progesterono kiekio jūsų kūnas negali išlaikyti nėštumo; todėl net jeigu pastosite, nepakankamas progesterono kiekis padidins persileidimo riziką. Kaip žino bet kuri su vaisingumo problemomis susidurianti moteris, nepakanka tik tapti nėščiai; jums dar reikia būti tiek stipriai, kad išnešiotumėte sveiką kūdikį iki termino pabaigos. Mano programa įgalins jus turėti optimalią hormonų pusiausvyrą, kad šito pasiektumėte.
Didelis estrogeno kiekis veikia vaisingumą ir kitu, labiau netiesioginiu būdu. Anksčiau papasakojau, kaip estrogeno perteklius padidina riziką sulaukti mėnesinių problemų. Deja, vienas didžiausių iš daugybės šių problemų šalutinių poveikių – sumažėjęs vaisingumas. Pavyzdžiui, PKS neleidžia įvykti ovuliacijai, be kurios sperma nepasieks kiaušinėlio. Fibroidų ir endometriozės atveju vyksta funkcinis blokavimas pačioje gimdoje, o tai trukdo embrionui sėkmingai įsitvirtinti.
Štai kodėl, turint mėnesinių problemų, kontraceptikų, kurie sureguliuotų hormonus, vartojimas ne visada pasiteisina. Tabletės gali laikinai (nors ir chemiškai) sureguliuoti jūsų ciklą, kad patirtumėte mažiau simptomų. Tačiau jeigu jūsų estrogeno kiekis valdomas nepakankamai, tie simptomai visada pasikartos. O dar jie mažins galimybes susilaukti kūdikio, kai nuspręsite, kad jau metas. Be to, moterys, baigusios gerti kontraceptikus, patiria didesnį stresą dėl tų simptomų ir trukdžių pastoti, nes dabar jos jaučia, kad turi mažiau laiko, per kurį reikia pasiekti pakankamą pusiausvyrą ir pastoti. Reikėtų kreipti dėmesį į vaisingumą ilguoju laikotarpiu. Geriausias būdas išsaugoti ir apsaugoti vaisingumą ilguoju laikotarpiu – tai tuoj pat subalansuoti savo menstruacinę sveikatą. Svarbiausia padaryti, kad cukraus kiekis kraujuje, streso atsakas ir šalinimo kanalai veiktų sklandžiai, kad estrogenas galėtų tekėti normaliai ir jūs galėtumėte patirti tobulą vaisingumą be vaistų.
Kodėl silpnas jūsų lytinis potraukis
Kai esate išsekusi, nes važinėjotės cukraus kiekio kraujuje linksmaisiais kalneliais, vijotės terminus ar vaikus arba nepaliaujamai atnaujindavote streso ciklą, užsiimti kažkuo su brangiausiuoju turbūt atrodo paskutinis reikalas, apie kurį nenorite nė pagalvoti. Pasibaigus dienai energijos jums užtenka tik dar vienam cukraus kąsneliui (nieko negalite su tuo padaryti!) ir griūti ant sofos. Lygtis paprasta: mažas cukraus kiekis kraujuje plius lėtinis stresas lygu mažai energijos ir mažai aistros.
Biologiškai žiūrint, klampodamas hipoglikemijos ir adrenalino sukeltuose padariniuose jūsų kūnas tuoj pat turi dar padaryti tai, kas jį taip išsunks, kad jis verčiau renkasi daryti tai, kas nesveika. Pavyzdžiui, jis liepia jums suvalgyti daugiau angliavandenių, net jeigu jau suvalgėte per daug (iš to atsiranda hipoglikeminė būsena). Kai vartojate tuos cukraus angliavandenius, jūsų smegenys dirba viršvalandžius, kad bet kokia kaina gautų reikiamos gliukozės, o kūnas alinasi, kad išplautų gliukozės rezervus iš jūsų ląstelių – ir jeigu natūraliai esate lėtai virškinantis žmogus, dirba dar smarkiau. Dėl viso to gali padidėti kortizolio kiekis. Ilguoju laikotarpiu per didelis kortizolio kiekis, pagamintas šiame ydingame rate, mažina hormono DHEA gamybą, suteikiančią jums didžiąją dalį testosterono, kuris yra svarbiausias hormonas, išlaikantis lytinį potraukį. Paprasčiau tariant, mažas cukraus kiekis kraujuje ir stresas alina jūsų kūną; taip lieka per mažai energijos geram seksualiniam gyvenimui.
Lytinis potraukis gali susilpnėti ir dėl daugelio kitų priežasčių, įskaitant ribotas žinias apie savo seksualinio atsako biologiją ir kaip gauti iš to kuo daugiau. Gera žinia ta, kad kai jūs atliksite pirmus keturis programos žingsnius, – sutvarkysite cukraus kiekį kraujuje, antinksčius, šalinimo organus ir gyvensite darnoje su savo ciklu, –
jūsų libido ryškiai sustiprės. 8 skyriuje paaiškinsiu visus reikiamus komponentus, padėsiančius atgaivinti jūsų lytinį potraukį taip, kad jūsų seksualinės patirtys būtų kuo jausmingesnės ir malonesnės.