Svarbūs kasdieniai žingsniai
„Sveika, švytinti ir spindinti veido oda – turbūt kiekvieno žmogaus svajonė: pradedant paauglyste, kai išvystame pirmuosius aknės požymius, iki tol, kol esame gyvi“, – pokalbį šia tema pradeda gydytoja dermatovenerologė Greta Valančienė.
Su kuo asocijuojasi veido odos sveikata? Su švytėjimu, spindėjimu, lygumu, šviesiais paakiais, putlumu, sveiku raudoniu ir pan.
„Beje, veido odos būklė mums, specialistams, labai daug pasako apie viso organizmo sveikatą, žalingus įpročius, gyvenimo būdą, mitybą“, – tęsia specialistė.
Gražios odos paslaptis – tai kiekvienos dienos rutina: paprasčiau tariant, kaip kasdien rytą ir vakarą prižiūrime odą, ką ant jos tepame, tokį rezultatą ir turime.
„Odą gerai nuprausiame, nuvalome, tada tepame serumą, ant jo – kremą. Be abejo, turime naudoti apsaugos priemonę nuo saulės, nes būtent fotosenėjimas gali būti greičiau senstančios odos priežastis. Juk daug keliaujame, mėgstame šiltus kraštus, todėl saugotis nuo saulės būtina. Juolab kad esame priskiriami tokiam odos fototipui, kurį saulės spinduliai labai greitai paveikia“, – perspėja gydytoja.
Kai be apsaugos mėgaujamės saule, ant odos gali pasirodyti pigmentinių dėmių, gali būti pažeidžiami ir gilesni jos sluoksniai, vystytis net elastozė – odos paviršiuje formuojasi smulkios raukšlelės, ji kietėja ir praranda savo grožį.
Taigi, prižiūrėdami savo veido odą, nepamirškite išvardintų žingsnių. Apie kiekvieną – šiek tiek plačiau.
Turėkite kantrybės
Gerai nuvalyti ir nuprausti odą, pasirodo, irgi reikia mokėti. „Būna, kad moterys valo makiažą aliejine priemone, nors jų odai reikia visai ko kito. Jeigu išsiplėtusios poros arba oda mišri, tikrai nerekomenduojame jos valyti produktais, kurie pagaminti aliejiniu pagrindu. Naudokite gelinius prausiklius, kurie švelniai putoja ir nuvalo odą, jos neriebindami ir neužkimšdami porų“, – pataria G. Valančienė.
Jeigu sunku išsirinkti tinkamą priemonę, kreipkitės į specialistus. Nepamirškite, kad gerai nuvalytas veidas – nemažas žingsnis prižiūrint odą, kurio tikrai negalima praleisti arba žiūrėti į šį procesą atsainiai.
„Odą galima prausti tiesiog vandeniu, valyti miceliniu vandeniu (jeigu oda labai sausa ir jautri) arba pieneliu. Nuvalius arba nuprausus odą, neblogai būtų panaudoti losjoną, kuris tonizuoja ir stangrina, o tada jau tepti serumą. Serumai – tai aktyvios stiprios koncentracijos priemonės, kurios skirtos tam tikrai problemai spręsti“, – paaiškina specialistė.
Jeigu norime drėkinti, rekomenduojama naudoti serumus su hialurono rūgštimi, peptidais. Jei siekiame odos švytėjimo, padės serumas su vitaminu C, retinoliu.
„Ant serumo būtina užtepti kremo, kuris išlaikytų naudingąsias medžiagas odoje. Serumas skverbiasi gilyn į epidermį. Kad jis išliktų ir veiktų ilgiau, jį reikia tarsi užrakinti. Taip galime pasiekti, kad oda būtų drėkinama pakankamai“, – priduria G. Valančienė.
Ir kone vienas svarbiausių žingsnių – apsauginės priemonės nuo saulės su SPF užtepimas. „Netgi žiemą rekomenduojama naudoti priemonę su SPF. O jeigu daug dirbate prie kompiuterio, kad apsaugotumėte odą nuo mėlynos šviesos, taip pat užsitepkite priemonės su SPF. Vasaros metui skirtos apsaugos nuo saulės priemonės turėtų būti stipresnės – 50+, o žiemą pakanka 25“, – tęsia gydytoja.
Ne viską galite pačios
Beje, rekomenduojama kartą per mėnesį apsilankyti pas kosmetologą, kuris profesionaliu žvilgsniu įvertins jūsų odos būklę, išvalys veidą, padės išsirinkti priemones, patars.
„Rūgštinio ar ultragarsinio odos valymo namuose nepasidarysite, todėl teks pasinaudoti profesionalia pagalba. Jeigu ant odos yra susikaupęs negyvų ląstelių sluoksnis, kasdienė rutina tiesiog taps neveiksminga, nes pro tą sluoksnį naudingosioms medžiagoms patekti giliau į odą bus sunkiau“, – pataria G. Valančienė.
Profesionalus valymas tikrai padės, nes jį atliekant nuvalomas suragėjęs viršutinis epidermio sluoksnis. Kosmetologas pirmiausia nuvalys odą, o tada masažuodamas ar naudodamas kitas priemones įves aktyvius ingredientus. „Efektas tikrai matomas, oda atrodo tarsi švytinti“, – žino gydytoja.
Pagalba iš giliau
Kartą per pusmetį vertėtų apsilankyti ir pas gydytoją dermatologą. Gydytojas gali profesionaliai įvertinti odos būklę, suteikti vertingų patarimų ir esant poreikiui pasiūlyti atlikti gausybę reikalingų ir efektyvių injekcinių ar aparatinių procedūrų, siekiant atkurti veido drėgmę ir apsauginį odos barjerą, koreguoti prarastą odos tūrį, mimikos bei kitas raukšles, palyginti odos reljefą.
„Ateina tas laikas, kai vien tinkamos kasdienės rutinos nebepakanka ir tenka ieškoti kitų būdų, kaip išlaikyti odos grožį ir jaunystę“, – pasakoja G. Valančienė. Kiekvieną šis momentas užklumpa skirtingu laiku, visgi dažniausiai – apie 35-uosius metus.
Profesionali pagalba susideda iš kelių etapų. Pradžioje gali būti pasiūlyta mezoterapija – procedūra, kurią atliekant į gilesnius odos sluoksnius suleidžiama tam tikrų medžiagų ar jų kokteilių, kurių sudėtyje yra hialurono rūgšties, vitaminų, mineralų, aminorūgščių, peptidų ir kt. Kuriam laikui odai sugrąžinamas švytėjimas ir sveikata. Yra beadatė ir adatinė mezoterapija. Kokią taikyti ir kiek kartų, nusprendžia specialistas, įvertinęs jūsų odos būklę. Paprastai reikalingos 4–6 procedūros, kartais ir daugiau.
„Jeigu šių procedūrų nepakanka, specialistas gali pasiūlyti biorevitalizaciją, kai specialios technikos būdu suleidžiama didesnės hialurono rūgšties koncentracijos preparatų. Siekiant maksimalaus efekto reikia atlikti procedūrų kursą. Jei ir šio žingsnio per mažai, gali prireikti ir giluminio drėkinimo. Jis prilygsta trims biorevitalizacijos procedūroms. Į odą suleidžiama surištos hialurono rūgšties, kuri net apie devynis mėnesius palaiko odos drėgmę, atlikus tik vieną procedūrą“, – pabrėžia gydytoja.
Ilgą laiką traukia drėgmę
„Pirmos dvi procedūros – mezoterapija ir biorevitalizacija – labiau skirtos viršutiniam ir viduriniam odos sluoksniams drėkinti, o štai surištos hialurono rūgšties injekcijos leidžiamos žymiai giliau“, – pasakoja gydytoja dermatovenerologė Julija Mozūraitienė.
Pirmų dviejų minėtų procedūrų metu į odą patekęs hialuronas išbūna kelias dienas ir išnyksta. Hialurono rūgšties darbas aiškus – pritraukti į odą vandens, tą jis ir padaro. Tačiau, norint pasiekti ilgalaikį efektą, šiuolaikinė medicina siūlo mažo klampumo surištos hialurono rūgšties injekcijas.
„Užpildams naudojama hialurono rūgštis yra šiek tiek kitokia. Molekulės yra sujungtos tarpusavyje, todėl neišnyksta per kelias dienas, išsilaiko žymiai ilgiau. Nereikia kartoti injekcijų, pakanka jas atlikti kartą per 6–9 mėnesius. Kartais rezultatas išlieka net metus“, – pasakoja gydytoja.
Dūris atliekamas giliau, hialurono rūgšties suleidžiama į vidurinį odos sluoksnį. Suleistas hialurono užpildas lieka ir kur kas ilgesnį laiką dirba savo darbą – traukia vandenį, drėkina vidinius odos sluoksnius, o pati oda atrodo glotni, stangri, švytinti ir jauna.
Jeigu reikėtų vaizdžiai apibūdinti, tai kartais oda gali atrodyti kaip obuolys, ištrauktas iš orkaitės. Ryškėja smulkios raukšlelės. Kad taip neatrodytų, jai reikia labai daug drėgmės. Vien iš išorės jos gali nepakakti, todėl ir buvo sukurta technologija, kaip šį procesą paskatinti iš vidaus.
Užpildai gali būti naudojami ir lyginant smulkias raukšleles – pavyzdžiui, kaklo srityje. „Ši vieta gana probleminė, oda labai plona. Jeigu yra horizontalių raukšlių, negalime naudoti labai tirštų hialurono rūgšties preparatų, nes jie tiesiog gali matytis. Todėl šioje srityje suleidžiame netirštų, mažo klampumo, lengvų hialurono rūgšties užpildų. Dekoltė ir rankų sričiai ši procedūra irgi tinka“, – paaiškina J. Mozūraitienė. Jos žodžiais, odos kokybės gerinimą ir sustiprinimą mažo klampumo surištos hialurono rūgšties preparatais dažniausiai renkasi savo laiką taupantys žmonės – procedūrų dažnai kartoti nereikia, o efektas išlieka ilgai.
„Šiuolaikiniai pacientai ieško tokių procedūrų, po kurių kuo greičiau būtų galima grįžti į įprastą gyvenimą. Žmogus nori efekto ir naujausių technologijų, kurios ir buvo sukurtos tenkinant pacientų poreikius. Dabartiniai pacientai linkę rinktis procedūras, kurios atliekamos vieną kartą, efektas matomas, kliniškai patvirtintas ir įrodytas, o poprocedūrinio laikotarpio beveik nėra arba jis minimaliai trumpas. Svarbu, kad ne tik nebūtų komplikacijų, bet ir efektas būtų ilgalaikis“, – pastebi gydytoja.
Ji atkreipia dėmesį ir į tai, kad net ir po metų užpildai veikia, nes oda nebegrįžta į pradinę būseną ir išlieka stangresnė.
Kiekvienam skauda skirtingai
Kai kalbama apie injekcijas, dažnas prisimena turintis adatų baimę. Tikslų skaičių, kiek dūrių jums bus atlikta, sunku įvardyti, tačiau yra tam tikros vietos, į kurias specialistas suleidžia hialurono rūgšties.
„Skruostų, kaklo sritis, taip pat zona aplink akis. Duriama kas pusę centimetro. Specialistas gali taikyti įvairias technikas – atlikti injekcijas boliusais, linijomis ar tinklu. Ant vienos veido pusės gali būti atlikta apie 50 dūrių“, – skaičiuoja gydytoja.
Kiekvienas žmogus, pasiryžęs šiai procedūrai, pateikia tą patį klausimą: ar skaudės? Viskas priklauso nuo daugelio dalykų – turbūt girdėjote apie skausmo slenkstį, kurį turi kiekvienas žmogus. „Drėkinti skirta hialurono rūgštis nėra klampi, ji gana lengvai teka plona adata. Preparate jau yra lidokaino – skausmą malšinančios medžiagos. Suleidus vieną liniją, ši medžiaga pradeda veikti, todėl kitos linijos būna nebe tokios skausmingos“, – paaiškina J. Mozūraitienė.
Be to, prieš pačią procedūrą oda taip pat sutepama skausmą malšinančiomis priemonėmis.
Ko moterys bijo?
Skausmas – ne vienintelė priežastis, dėl ko šią procedūrą renkamasi atsargiai. „Dūrių vietose gali formuotis mėlynių, patinimų. Injekcijos turi būti atliktos tinkamai. Specialistas turi jas suleisti į tinkamą odos sluoksnį. Jeigu rūgštis pateks į paviršinį sluoksnį, užpildas bus matomas. Todėl injekcijas gali atlikti tik patyręs gydytojas“, – perspėja dermatovenerologė.
Užpildus gamina daug įmonių, tačiau labai svarbu, kad jūsų pasirinktas hialurono rūgšties preparatas jau būtų išbandytas ir laiko, ir žmonių.
„Juk svarbu ne tik tai, kad nebūtų komplikacijų vos atlikus procedūrą, bet ir ilgalaikis jos efektas. Užpildai turi būti ir patikimi, ir patikrinti. Jie skiriasi ir pagal savo klampumą – viskas priklauso, kuri zona koreguojama. Odai drėkinti naudojami gana skysti, gilioms raukšlėms užpildyti – gana klampūs, tiršti užpildai“, – pasakoja gydytoja. Labai tiršti užpildai naudojami tūriui atkurti – skruostų ar smakro srityje.
Gyvenimo kokybė nesikeičia
Ar suleidus hialurono rūgšties užpildų pasikeičia gyvenimo kokybė? Šį klausimą pateikia ne viena moteris.
„Labai svarbu, kaip elgiamės iškart po procedūros. Pirmomis dienomis hialuronas labai aktyviai traukia vandenį, veidas gali būti patinęs, kai kur gali susiformuoti mėlynių. Tai normalu, nieko nereikia daryti. Pirmomis savaitėmis po procedūros nerekomenduojama lankytis pirtyje, soliariume, nes nuo karščio hialuronas dar labiau paburks, todėl galite jausti diskomfortą. Ribokite didelį fizinį aktyvumą, nes dėl jo suaktyvėja kraujotaka, todėl hialurono rūgštis gali pabrinkti. Dvylika valandų po procedūros nepatarčiau naudoti kosmetinių priemonių“, – išvardija J. Mozūraitienė.
Vėliau galima gyventi įprastą gyvenimą, naudotis masažais, lazerinėmis procedūromis.
Ko reikia būtent jums, kokios pagalbos priemonės reikalingos, kad oda vėl švytėtų ir spindėtų, patars gydytojas dermatovenerologas. Tačiau aišku viena: būdų, kaip susigrąžinti jaunystę, yra daug, tad kodėl jais nepasinaudojus?