Svarbiausia – saugumas
Šiandien lazerinės technologijos grožio srityje yra stipriai pažengusios į priekį. Vis dėlto tarp vyrų ir moterų vis dar sklando mitas, kad plaukelių šalinimas lazeriu gali pakenkti sveikatai, nes lazeris veikia vidaus organus, todėl gali juos sužaloti. Gydytoja dermatologė Lina Mikalauskienė teigia, kad tai, jog žmonės yra susirūpinę savo sveikata, natūralu, tačiau kalbos apie lazerinės plaukelių šalinimo procedūros neigiamus padarinius yra nepagrįstos. „Lazerio šviesa patenka tik į tas vietas, į kurias lazeris nukreipiamas, tad aplink depiliuojamą vietą esanti oda nėra žalojama. Priešingai – lazerio šviesa organizme skatina kolageno sintezę, dėl to oda po tokių procedūrų tampa lygesnė ir švelnesnė“, – teigia L. Mikalauskienė. Tiesa, plaukų šalinimas lazeriu yra medicininė procedūra, kurią rekomenduojama atlikti medicinos klinikoje, nes tik taip užtikrinamas sveikatai saugus procedūros atlikimas. „Lankydamiesi klinikoje jausitės užtikrinti, jog jums visuomet bus suteiktos naudingos rekomendacijos, o prireikus – ir medicininė pagalba“, – pasakoja L. Mikalauskienė.
Ne tik estetinė nauda
Plaukų šalinimas lazeriu padeda atsisveikinti ne tik su kasdieniu plaukelių skutimu, bet ir pagerinti estetinę išvaizdą, oda tampa lygesnė, švelnesnė (be pūlinukų ir įaugusių plaukelių, jos neberia). Vis dėlto plaukelių šalinimo lazeriu procedūros sukurtos ne tik siekiant pagerinti estetinį vaizdą. L. Mikalauskienė sako, kad jai teko konsultuoti pacienčių, kurios daugelį metų šiltuoju sezonu gėdijosi apsirengti trumpesnę suknelę ar sijoną, baimindamosi, kad įaugusius plaukelius ar bėrimą ant odos pamatys kiti žmonės. Šios odos problemos sukelia ne tik daug nepatogumų, bet ir mažina savivertę, pasitikėjimą savimi, net gali paveikti santykius su aplinkiniais. „Teko matyti atvejų, kuomet į pirmą plaukelių šalinimo procedūrą atėjusi moteris atrodė užsisklendusi, praradusi entuziazmą, o vos po vienos procedūros pagyvėjo akimirksniu! Po viso procedūrų kurso ji tiesiog pražydo – pagaliau apsivilko kojas atidengiančią suknelę, kurią taip ilgai laikė spintoje, ir, regis, net ėmė labiau savimi pasitikėti“, – pasakoja gydytoja dermatologė. Taigi plaukelių šalinimas – ne tik estetinį vaizdą gražinanti procedūra, bet ir psichologines bėdas padedantis išspręsti gydymo būdas. Tam tikra reikšme ši procedūra teigiamai paveikia ir žmogaus psichologiją, todėl jis tampa labiau savimi patenkintas, gyvesnis, laimingesnis.
Namų darbai prieš procedūrą
Nusprendus atlikti plaukelių šalinimo procedūrą, reikia žinoti, jog tik pasirodyti specialisto kabinete nepakanka – prieš tai būtina atlikti tam tikrus namų darbus. Procedūros saugumas ir efektyvumas priklauso tiek nuo lazerio ir ją atliekančio specialisto, tiek nuo gero pasiruošimo. „Nusprendus atlikti šią procedūrą, iki jos likus dviem–trims savaitėms, reikėtų laikytis kelių svarbių nurodymų. Pirmiausia, reikėtų nedepiliuoti plaukelių vašku, depiliaciniu cukrumi ar epiliatoriumi. Kitaip tariant, nešalinti plaukelių iki procedūros tokiu būdu, kuriuo pašalinama plauko šaknis. Plaukelius iki procedūros likus dviem–trims savaitėms galima tik skusti ir kirpti. Taip pat prieš procedūrą būtina vengti saulės vonių arba būnant saulėje naudoti apsauginį kremą nuo saulės su SPF ne mažiau nei 30. Būtina ir bent dvi savaites prieš procedūrą nenaudoti savaiminio įdegio kremų“, – pasakoja L. Mikalauskienė. Į vizitą pas specialistą reikėtų ateiti švaria oda, o plaukeliai turėtų būti nuskusti prieš kelias dienas arba iš vakaro prieš procedūrą. Keletą dienų prieš procedūras reikėtų vengti ir kosmetikos priemonių – depiliuojamas vietas vertėtų prausti vandeniu bei neutraliais prausikliais. Kosmetikos priemonės, turinčios sudėtyje cheminių medžiagų, veikiamos lazerio gali sukelti neprognozuojamų reakcijų.
Išimtys, kurias būtina žinoti
Nors plaukelių šalinimas lazeriu tinkamas net jautriausios odos savininkams, yra keletas kontraindikacijų. Procedūra neatliekama arba atidedama vėlesniam laikui, jeigu ant veido ar kitoje kūno vietoje yra aktyvių uždegiminių bėrimų (lot. Herpes simplex, sunkios formos – Acne vulgaris, Rosacea). Taip pat prieš procedūrą būtinai vertėtų pasitarti su gydytoju, jei vartojate vaistų, turinčių fotosensibilizuojančių medžiagų (didinančių jautrumą saulei), arba grybeliui gydyti skirtų medikamentų. Plaukelių šalinimas lazeriu neatliekamas nėščiosioms, sergant onkologinėmis, autoimuninėmis ligomis, sunkesnės formos cukriniu diabetu, odos ligomis (psoriaze, pūsleline, egzema). Taip pat depiliacija neatliekama kūno vietoje, ant kurios yra tatuiruotė ar randų.
Pasitinkant vasarą be plaukelių
Daugelis mano, kad lazerinę depiliaciją geriausia atlikti prieš pat vasaros sezoną arba jam jau prasidėjus. Visgi taip manyti klaidinga. Nors aiškių nurodymų, kokiu sezonu derėtų atlikti šią procedūrą, nėra, gydytoja dermatologė L. Mikalauskienė pataria procedūras pradėti rudenį – tada šiltajam sezonui be nepageidaujamų plaukelių pasiruošti galima iš anksto. „Rudens sezonu oda įprastai nėra įdegusi, nereikia naudoti intensyvaus apsauginio kremo nuo saulės, be to, šiltajam sezonui pasiruošti galima nė kiek neskubant, išlaikant reikiamus intervalus tarp procedūrų“, – teigia gydytoja. Jei plaukelių šalinimo procedūros bus pradėtos vasaros sezonu, norimu rezultatu gali tekti džiaugtis pavasarį arba vėlyvą žiemą. Vasarą saulė itin aktyvi, o saulės vonios nerekomenduojamos nei prieš plaukelių šalinimo procedūrą lazeriu, nei po jos. Jeigu vis dėlto nepavyko atlikti viso procedūrų kurso iki vasaros, galima jį pradėti bet kuriuo metu, tik jei nuspręsite atostogauti šiltuose kraštuose, procedūrų kursą derėtų pratęsti po atostogų praėjus kelioms savaitėms. Nors šiuolaikinės lazerinės technologijos leidžia procedūrą atlikti ištisus metus, vieną ar dvi savaites intensyvių saulės spindulių prieš procedūrą rekomenduojama vengti.
Konsultacija – pirmas žingsnis tikslo link
Jei jau pasiruošėte procedūrai ir išsirinkote paslaugos teikėją, galite keliauti pasikonsultuoti su specialistu dėl būsimų procedūrų. Pirmiausia kartu su gydytoju aptariama, kokių rezultatų iš procedūrų būtų galima tikėtis. Nors depiliacija lazeriu tinka beveik visiems, jos efektyvumas priklauso nuo kelių svarbių faktorių. Kiekvienam žmogui procedūrų kursas parenkamas individualiai, atsižvelgiant į odos ir plaukų tipą, spalvą, jų storį ir šaknų gylį, pasirinktos kūno vietos lokalizaciją. Geriausią efektą pajaučia turintys tamsius ir storus plaukus. „Dažniausiai pacientams reikalingos keturios–šešios procedūros lazeriu. Tai, kiek jos užtrunka, priklauso nuo srities, kurioje procedūra atliekama. Plaukų šalinimas veido srityje trunka keletą minučių, pažastų srityje – apie 10 minučių, bikinio srityje – maždaug 15 minučių. Kojų, nugaros srityse – nuo 30 iki 60 minučių“, – pasakoja L. Mikalauskienė. Reikia atlikti visą keturių – šešių procedūrų kursą, nes plaukeliai auga nevienodai, procedūras reikia kartoti, kad būtų išnaikinti vėliau išaugę plaukeliai. Jei tai veido zona, pakartoti procedūrą reikėtų po mėnesio, jei kojų, bikinio, pažastų ar nugaros sritis – maždaug po dviejų mėnesių.
Džiugu, kad plaukelių šalinimo procedūros gali būti atliekamos bet kurioje kūno vietoje. Moterys dažniausiai renkasi plaukelių šalinimą veido, pažastų, bikinio, rankų, kojų srityse, o vyrai – nugaros, pečių juostos, pilvo, krūtinės, pažastų srityse. Viena populiariausių kūno vietų – pažastys. Šioje zonoje augančiais plaukeliais daugelis, ypač moterys, nori atsikratyti visam laikui. Lazerinės procedūros užtikrina, jog pažastų zonoje augantys plaukeliai nebevargins ir netaps diskomforto priežastis. Jei pasirenkama depiliuoti kojas, procedūrų metu gali būti depiliuojamos visos kojos, keliai, pėdų ir pirštų zonos. Nusprendus pašalinti nepageidaujamus plaukelius nuo rankų, juos galima šalinti tiek nuo riešų, tiek nuo viršutinės rankų dalies. Bikinio zona – viena populiariausių depiliuojamų sričių, kurią renkasi moterys. Du populiariausi procedūros tipai yra klasikinis ir braziliškasis. Klasikinio atveju šalinami tik už kelnaičių zonos esantys plaukeliai. Pasirinkus braziliškąjį procedūros tipą, bikinio zonoje galima pašalinti plaukelius net sunkiai prieinamose skusti vietose. Vyrai dažniausiai renkasi depiliuoti nugaros, krūtinės ir pečių zoną. Pašalinus šioje zonoje augančius nepageidaujamus plaukelius, vyrai pasijaučia komfortiškiau, laisviau, taip pat atgauna pasitikėjimą savimi.
Procedūros metu...
Plaukelių šalinimo lazeriu procedūra – greita ir neskausminga. Švariai nuvalius odą, depiliacijos ribos pažymimos pieštuku. Prieš atlikdamas procedūrą gydytojas pacientui uždeda specialius apsauginius akinius, nes kiekvienas lazerio impulsas sukelia labai ryškią šviesą. Procedūros metu lazerio rankena pridedama prie odos ir vedžiojama toje vietoje, kur siekiama pašalinti plaukelius. Lazerio antgaliu pravedžioti visas depiliuojamas sritis užtenka vieną kartą, todėl procedūra atliekama itin greitai. Kaip veikia lazeris? Jis savo skleidžiama šviesa sunaikina plaukų folikulus, taip neleisdamas jiems ataugti. ,,Aleksandrito lazeris išskiria 755 nanometrų (nm) šviesos bangą, kurią plaukeliuose esantis melaninas sugeria geriau, lyginant su kito tipo lazerių skleidžiama šviesos banga. Lazerio veikimo energiją sugeria plaukų folikulai, tad aplink esantys audiniai nėra pažeidžiami. Į aleksandrito lazerį integruota DCD šaldymo sistema, todėl atliekant procedūrą juntamas ne skausmas, bet švelnus dilgčiojimas“, – pasakoja gydytoja.
Atmintinė po plaukelių šalinimo lazeriu
Kai plaukelių šalinimo procedūra atitinkamoje zonoje baigta, depiliuotoje srityje pacientui užtepama uždegimo slopinamojo kremo ar losjono, siekiant sumažinti bet kokį diskomfortą. Atlikus procedūrą, galimas laikinas odos paraudimas, dažniausiai pranykstantis per dvi–keturias valandas po procedūros.
Atlikus procedūrą galima gyventi įprastinį gyvenimą – jei nejaučiama odos sudirgimo, galima vėl naudoti makiažą, dezodorantą ir kitas kosmetikos priemones. Vis dėlto po procedūros reikėtų vengti tiesioginių saulės spindulių arba naudoti kremą su ne mažesne nei SPF 30 apsauga. Laikotarpiu, kai atliekamas procedūrų kursas, plaukelių negalima depiliuoti vašku ar rauti pincetu, tačiau galima skusti arba nukirpti.
Rezultatai priklauso nuo kelių faktorių
Procedūros veiksmingumui įtakos taip pat turi žmogaus plaukų bei odos spalva, plaukų storis ir endokrininė bei genetinė sistema. „Jau po pirmos procedūros išnyksta apie 30 proc. nepageidaujamų plaukelių ir jie nebeatauga. Atlikus paskirtą procedūrų skaičių pašalinama apie 90–95 proc. plaukų, o likusieji susilpnėja ir yra mažai matomi. Vis dėlto, nors plaukelių šalinimo rezultatai yra ilgalaikiai, reikalinga viena pakartotinė procedūra per metus“, – pasakoja L. Mikalauskienė. Džiugu, kad jau po pirmos procedūros matyti akivaizdūs rezultatai: pacientai regi ne tik sumažėjusį plaukelių skaičių, bet ir iš karto pajunta, kad depiliacijos zonoje oda tampa švelnesnė, lygesnė, mažiau sudirgusi. Lazeris taip pat skatina kolageno ir elastino gamybą, todėl vėlesniame laikotarpyje oda greičiau atsinaujina, tampa elastingesnė.
Praktiškumas – tiek laiko, tiek pinigų atžvilgiu
Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog plaukelių šalinimas lazeriu yra procedūra, reikalaujanti nemažai investicijų. Iš tiesų procedūrų kainos skirtingose kūno vietose svyruoja nuo 20 iki 220 eurų už vieną procedūrą. Žinant, kad procedūrų reikės bent kelių, susumavus jų kainas, gali atrodyti visai nemaža suma. Vis dėlto reikėtų apskaičiuoti, kiek įprastai išleidžiama kitoms depiliacijos priemonėms, kurios reikalingos periodiškai ilgesnį laiką. Įvairios skutimosi priemonės sudirgina jautrią odą, todėl norint ją nuraminti reikalingos ir brangios kosmetinės priemonės. O kur dar estetinis diskomfortas dėl ataugančių plaukelių ar po skutimosi priemonių naudojimo likęs bėrimas – to negali kompensuoti jokie pinigai... Tad, žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, plaukelių šalinimas lazeriu yra ne tik efektyvi, greita ir saugi, bet ir praktiška procedūra. Vienintelėmis išlaidomis ateityje tampa tik pati procedūra, kurią tereikės atlikti kartą ar du per metus. Be to, įprastas plaukelių skutimas atima nemažai laiko kasdieniame gyvenime, o jo šiuolaikiniam, sparčiu gyvenimo tempu gyvenančiam žmogui labiausiai stinga. Įprastai vidutiniškai plaukelių šalinimo procedūra trunka tik apie 20 minučių. Nereikia net daug skaičiuoti, jog suprastume, kiek daug laiko dėl šių procedūrų galima sutaupyti.